Twórcy filmowi w ostatnim czasie nie stronili od przedstawienia swojej interpretacji sytuacji na wschodzie, a efekt ich prac był nagradzany na największych festiwalach filmowych.
Czy jesteśmy w ogóle w pełni w stanie zrozumieć to, co dzieje się w Rosji, poznać rosyjską mentalność, zinterpretować rosyjską rzeczywistość? Każdy z prezentowanych filmów przedstawia swoją wizję, ale zarówno fabularny „Lewiatan”, jak i dokumentalne „Pussy Riot. Modlitwa Punka” ukazują Rosję jako kraj wszechobecnej władzy prowadzącej precyzyjną politykę kontroli każdej jednostki. Z kolei „Majdan” to statyczny, dokumentalny zapis tragicznych wydarzeń w stolicy Ukrainy. To właśnie w tym filmie zauważalna jest różnica pomiędzy zapisem dziennikarskim i dokumentalnym. Poprzez długie, obserwacyjne ujęcia nieobecne w stacjach telewizyjnych reżyser filmu pozwala widzom naprawdę poczuć atmosferę tłumu. Reżyser nie komentuje wydarzeń wprost, a mimo to widz poprzez długą obserwację mimowolnie staje się uczestnikiem protestu.
Kalendarz projekcji:
08.05. (pt.) godz. 21.30 klub „Mózg” - „Pussy Riot. Modlitwa punka”

Kadr z filmu
Film dokumentuje kontrowersyjną akcję założycielek zespołu Pussy Riot, które po wyborach w Rosji odśpiewały publicznie „Bogurodzico, przegoń Putina”, za co trafiły na dwa lata do więzienia.
09.05. (sob.) godz. 19 Pałac Młodzieży „Lewiatan”

Kadr z filmu
Kola, jego młoda żona Lila i syn Roma stają w obliczu eksmisji z własnego domu. Z pomocą znajomego prawnika Kola walczy ze skorumpowaną strukturą władzy.
10.05. godz. 19 Strefa – „Majdan. Rewolucja godności”

Kadr z filmu
Dokument przedstawia przebieg demonstracji przeciwników władz kraju na Placu Niepodległości w Kijowie.
Prolog jest wstępem do głównej części festiwalu Docs Against Gravity, organizowanego przez Fundację Art-House w kinie „Orzeł”. Współorganizator prologu: Stowarzyszenie Koloroffon
Projekt współfinansowany przez miasto Bydgoszcz.