Polski potencjał w produkcji biometanu
Raport przygotowany przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych (DISE) na który powołuje się „Rzeczpospolita", rzuca światło na możliwości, jakie stoją przed Polską w zakresie produkcji biometanu. Z szacunków wynika, że nasz kraj mógłby produkować nawet do 8 miliardów metrów sześciennych tego paliwa rocznie. Biorąc pod uwagę różne czynniki, realne możliwości produkcji szacowane są na około 3-4 miliardy metrów sześciennych rocznie.
Choć to wciąż daleko do obecnych potrzeb Polski, które w 2023 roku wyniosły 17 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego, biometan jako źródło odnawialne może odegrać znaczącą rolę w dywersyfikacji i zabezpieczeniu energetycznym kraju.

Koszty produkcji a przyszłość biometanu
Kwestia ekonomiczna jest nieodłącznym elementem rozważań na temat rozwoju nowych technologii. Jak podaje „Rz", obecne koszty produkcji biometanu są wyższe niż cena energii elektrycznej wyprodukowanej z tradycyjnych źródeł. Według analiz Det Norske Veritas (DNV), koszt energii z biometanu wynosi około 490 zł/MWh, a w niektórych przypadkach może wzrosnąć do 660 zł/MWh. Dla porównania, obecna cena energii elektrycznej kształtuje się na poziomie ok. 450 zł za MWh. Pomimo tych wyzwań, prognozy na rok 2035 są optymistyczne i wskazują na możliwość spadku kosztów produkcji do poziomu znacznie poniżej 300 zł za MWh.
Bariery rozwoju
Rozwój sektora biometanu w Polsce napotyka jednak na szereg trudności. „Rz" podkreśla, że jednym z głównych problemów jest skomplikowane i często zmieniające się otoczenie regulacyjne. Producenci biometanu muszą mierzyć się z długą i żmudną ścieżką formalno-administracyjną, co zniechęca do inwestycji i spowalnia postęp w tej dziedzinie. Aby Polska mogła w pełni wykorzystać swój potencjał w produkcji biometanu, konieczne będzie uproszczenie procedur oraz stabilizacja przepisów prawnych.
Podsumowując, biometan stanowi dla Polski szansę na zmniejszenie zależności od importowanego gazu oraz na rozwój zrównoważonej energetyki. Mimo wyzwań, jakie stoją przed producentami i regulatorem, potencjał tego źródła energii jest ogromny. Zmiany w przepisach oraz postęp technologiczny mogą sprawić, że biometan stanie się ważnym elementem polskiego miksu energetycznego.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
źródło: PAP
