https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biel i czerwień - polskie barwy herbowe

Drugiego maja pamiętajmy o uczczeniu naszych barw narodowych. Stosowne będzie wywieszenie biało-czerwonej flagi w miejscu zamieszkania czy ozdobienie nią pojazdu. Pamiętajmy jednak, by obchodzić się z barwami narodowymi z szacunkiem.

[break]
W poniedziałek, 2 maja, obchodzić będziemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to święto państwowe, wprowadzone na mocy ustawy z 2004 roku.

Nieprzypadkowo wybrany został właśnie ten dzień, przypadający pomiędzy pierwszomajowym Świętem Pracy i Świętem Narodowym 3 Maja, odnoszącym się do uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów w 1791 roku.

Dzień Flagi jest jednym z najmłodszych świąt państwowych. Tego samego dnia obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Ogólny kształt nowej ustawy o fladze został przygotowany w 2003 roku przy współudziale posła PO Edwarda Płonki z Żywca. Rok później, nie bez przeszkód, projekt przegłosowano w Sejmie RP. Zanim do tego doszło, trzeba było odrzucić poprawkę Senatu, który zamiast Dnia Flagi proponował wprowadzenie obchodów Dnia Orła Białego. Ostatecznie flaga zwyciężyła.

Jedyne takie

Barwy polskiej flagi narodowej, jako jedyne na świecie, mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z herbów Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Biel nawiązuje do bieli orła będącego od wieków godłem Polski oraz bieli Pogoni, czyli rycerza galopującego na koniu, który stanowi z kolei godło Litwy. Oba te symbole znajdowały się na czerwonym tle tarcz herbowych.

Układ kolorów na fladze również nie jest przypadkowy. Pas bieli znalazł się nad czerwonym, a nie odwrotnie, ponieważ - jak łatwo się domyślić - wizerunek godła jest w heraldyce ważniejszy niż tło. Co ciekawe, Francja nie posiada herbu i godła, a jedynie flagę.

Mogły być trzy kolory

Biel i czerwień po raz pierwszy uznano za polskie barwy narodowe 3 maja 1792 roku, w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Kobiety zakładały wówczas białe suknie przepasane czerwoną wstęgą, a mężczyźni nosili biało-czerwone szarfy.

Pierwsza z kolei regulacja prawna wzorca polskiej flagi narodowej została przyjęta w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 roku. Nie bez problemów uznano ostatecznie barwy białą i czerwoną. Towarzystwo Patriotyczne opowiadało się bowiem za flagą trójkolorową: biało-czerwono-szafirową, czyli barwami konfederatów barskich.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku wygląd flagi zatwierdził rok później Sejm Ustawodawczy.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
agis
Lupaszka i inne faszystowskie zbiry z AK i NSZ zaslugiwaly w pelni na kare smierci za mordowanie Zydow i innych demokratycznych polskich elit, za przeszkadzanie w dziele odbudowy kraju po wojnie.
c
cezar
jesli chodzi o szacunek,to gorszego syfu nie bylo,przyklad -uroczystosc pogrzebowa bandyty lupaszki,i to tyle wojownicy z wyrwani od klepisk
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski