Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezdomni w Bydgoszczy. Ponad 750 interwencji Straży Miejskiej w ramach Akcji Bezdomność

OPRAC.:
Michał Sierek
Michał Sierek
Wraz ze wzrostem temperatury powietrza, Straż Miejska zakończyła kontrole miejsc przebywania osób bezdomnych z inicjatywy własnej. Jednak zgłoszenia od mieszkańców dotyczące tych osób są przyjmowane i realizowane przez cały rok.
Wraz ze wzrostem temperatury powietrza, Straż Miejska zakończyła kontrole miejsc przebywania osób bezdomnych z inicjatywy własnej. Jednak zgłoszenia od mieszkańców dotyczące tych osób są przyjmowane i realizowane przez cały rok. Straż Miejska w Bydgoszczy
Straż Miejska w Bydgoszczy podsumowuje działania w ramach Akcji Bezdomność. Tej zimy dzięki zgłoszeniom oraz własnym kontrolom strażnicy dotarli do bezdomnych 755 razy. W większości przypadków odmawiały one przyjęcia jakiejkolwiek pomocy. Strażnicy rozdali kilkanaście kutrko-śpiworów, 29 razy musieli wezwać pogotowie ratunkowe. Poniżej raport przedstawiony przez Straż Miejską.

Zobacz wideo: Szyldy w Śródmieściu Bydgoszczy. Miejski plastyk interweniuje

Początek kalendarzowej wiosny to umowna data zakończenia realizacji Akcji Bezdomność. Okres zimowy wiązał się z intensyfikacją działań ukierunkowanych na pomoc osobom bezdomnym. Dotyczyły one w głównej mierze osób, które z racji braku ogrzewanego schronienia mogły znaleźć się w sytuacji zagrażającej ich zdrowiu, a nawet życiu.

Bezdomni w Bydgoszczy. Tak pomaga Straż Miejska

Od wielu lat przyjętą i sprawdzoną procedurą jest tworzenie w Straży tzw. mapy bezdomności, czyli wykazu miejsc przebywania bezdomnych. Była ona aktualizowana na bieżąco w związku z tym, że osoby te zmieniały swoje miejsca bytowania. Na podstawie tak sporządzonej mapy, strażnicy w ramach pełnionej służby patrolowej przeprowadzali kontrole ze szczególnym ich nasileniem w porze nocnej, gdy temperatura spadała poniżej 0 stopni C.

Minionej zimy municypalni przeprowadzili z inicjatywy własnej 493 takie kontrole. Oprócz tych miejsc, patrole straży były także kierowane przez służbę dyżurną w miejsca wskazywane w zgłoszeniach mieszkańców Bydgoszczy.

W zakończonym sezonie zimowym dyżurny odebrał łącznie 721 takich zgłoszeń. Dotyczyły one m.in. klatek schodowych, opuszczonych budynków, wiat śmietnikowych i przystankowych. Dzięki zgłoszeniom oraz kontrolom własnym strażnicy dotarli do bezdomnych 755 razy, wielokrotnie do tych samych osób. Najczęściej odmawiały one przyjęcia jakiejkolwiek pomocy – 653 razy.

Interwencje pogotowia

W 59 przypadkach osoby bezdomne przewożone były do wytrzeźwienia do policyjnego Punktu Doprowadzenia Osób Zatrzymanych (PDOZ), a gdy ich stan zdrowia wskazywał na potrzebę udzielenia pomocy medycznej, strażnicy wzywali na miejsce pogotowie ratunkowe – 29 razy.

Każdy bezdomny, który wyraził zgodę na pobyt w schronisku lub noclegowni, został tam dowieziony przez patrole Straży Miejskiej – 7 razy. Ponadto w jednym przypadku strażnicy wystąpili do Rejonowego Ośrodka Pomocy Społecznej o udzielenie pomocy osobie znajdującej się w trudnej sytuacji, która przebywała w altanie działkowej. Do bezdomnych trafiło także kilkanaście kurtko – śpiworów.

Wraz ze wzrostem temperatury powietrza, Straż Miejska zakończyła kontrole miejsc przebywania osób bezdomnych z inicjatywy własnej. Jednak zgłoszenia od mieszkańców dotyczące tych osób są przyjmowane i realizowane przez cały rok.

(źródło: Straż Miejska w Bydgoszczy)

POLECAMY

Zima przełomu lat 1978/1979 była wyjątkowo śnieżna. Od godzin nocnych z 29 na 30 grudnia rozpoczął się napływ mroźnej masy powietrza z północy, co spowodowało, że występujące wówczas opady deszczu zaczęły stopniowo przechodzić w opady śniegu z deszczem i śniegu oraz nasilać się. Tego Sylwestra Polacy zapamiętali na zawsze...Opadom towarzyszył silny wiatr, powodujący szybkie tworzenie się zasp. Chłodny front atmosferyczny przemieszczał się stopniowo na południe, a śnieżyce i gwałtowny spadek temperatury z wartości dodatnich do kilkunastu stopni poniżej zera obejmowały kolejne części kraju.Od 1 stycznia 1979 roku cały kraj był już sparaliżowany przez zaspy i kilkunastostopniowy mróz. Wiele osób, które miały zamiar wybrać się na zabawę sylwestrową musiało pozostać w domu. Ci, którzy dotarli, wracali wyjątkowo długo... ➤➤ Więcej zdjęć na następnych stronach ➤➤ Zdjęcia pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Więcej na następnych stronach.Warto wiedzieć:Rekordowo wysoką pokrywę śnieżną odnotowano: w Suwałkach (84 cm, 16 lutego), Łodzi (78 cm, 2 lutego), Warszawie (70 cm, 31 stycznia), Chojnicach (60 cm, 19 lutego), Szczecinie (53 cm, 19 lutego), Kole (46 cm, 26 lutego), Kielcach (39 cm, 2 lutego) i Poznaniu (29 cm, 20 lutego).(sier, Wikipedia)11 lat na krótkim filmie. Tak "rośnie" cmentarz przy Wiślanej w Bydgoszczy

Tego Sylwestra zapamiętali wszyscy. Zima stulecia 1978/79 r. [zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo