W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Karłowskiej w Żninie odbyły się II Targi Wyższych Uczelni. Uczniowie pytali o możliwości zatrudnienia i praktyki zawodowe.
<!** Image 2 align=right alt="Image 114267" sub="Na żnińskich targach szkół wyższych tegoroczni maturzyści dokładnie analizowali oferty uczelni, aby znaleźć taką, która zdoła zaspokoić ich aspiracje Fot. Jaśmina Malak">Wzmożony ruch na szkolnych korytarzach trwał już od wczesnego poranka. Pojawili się przedstawiciele wyższych szkół, którzy przygotowywali informatory dla przyszłych studentów, rozwieszali plakaty oraz dbali o odpowiedni wygląd stoisk.
Targi edukacyjne uroczyście otworzyli ich organizatorzy - Zbigniew Jaszczuk, starosta powiatowy, Dominik Księski i Leszek Kowalski, dyrektor szkoły.
- Żałuję, że na nasze zaproszenie nie odpowiedziały uczelnie państwowe - mówi Zbigniew Jaszczuk. - Mogłyby wypromować swoje kierunki studiów wśród naszych uczniów.
Na targach swoje oferty edukacyjne przedstawiło dziesięć uczelni prywatnych z Bydgoszczy, Gniezna, Włocławka i Poznania.
<!** reklama>- Przyszedłem tu z czystej ciekawości - mówi Bartek. - Chciałem zobaczyć, czy powstały jakieś nowe kierunki, które mogłyby przyciągnąć moją uwagę. Nie wybrałem jeszcze konkretnej uczelni, ale myślę o kierunkach technicznych.
<!** Image 3 align=right alt="Image 114267" >Przy stoiskach toczyły się ciekawe rozmowy. Dziewczęta interesowały się przede wszystkim modną kosmetologią, kierunkami hotelarskimi i administracyjnymi. Uczniowie pytali o czesne, możliwość zakwaterowania i koszty utrzymania w akademikach.
- Sprawdzam przede wszystkim, jakie praktyki zawodowe oferują wyższe uczelnie - wyjaśnia Daria. - Chciałabym uczyć się nie tylko teorii, ale zdobyć także w czasie studiów umiejętności praktyczne. Od kilku lat część wakacji poświęcam na pracę, nie boję się więc dodatkowych zajęć. Myślę o hotelarstwie lub językach obcych. Teraz władam biegle angielskim i niemieckim, więc być może znajdę taki kierunek, który pozwoli mi rozwijać zdolności językowe i sprawdzać je w czasie wakacji na praktykach, na przykład w roli opiekuna wycieczek zagranicznych.
Duże zainteresowanie tegorocznych maturzystów budzą nadal kierunki związane z finansami i bankowością. Wiele uczennic myśli o studiach pedagogicznych lub psychologicznych. Uczniowie odwiedzający targi szukają także informacji na temat studiów technicznych, których ukończenie ułatwia znalezienie pracy za granicą.
- Chcę wiedzieć, czy mój przyszły dyplom będzie ważny w krajach Unii Europejskiej - mówi Marcin. - Interesują mnie też dodatkowe zajęcia z języków obcych.