
Marian Rejewski
Kto wie, jaki byłby wynik II wojny światowej, gdyby nie Marian Rejewski i jego współpracownicy. Dzięki ich pracy w 1932 roku udało się złamać szyfr Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej. Na tym jednak historia się nie skończyła – Enigma była ciągle udoskonalana, ale Rejewski ze swoim zespołem także wciąż pracował.
Wyniki swoich prac przekazali oni także do Francji i Anglii. Dzięki temu możliwe było odczytywanie tajnych depesz hitlerowców. To ważny element zwycięstwa aliantów nad III Rzeszą.

Mikołaj Kopernik
Czy kiedy w 1543 roku opublikowano „O obrotach sfer niebieskich”, można było spodziewać się, jakiej zmiany w świecie dokona to dzieło? W średniowieczu uważano Ziemię za nieruchomą, tymczasem Kopernik udowadniał, że jest inaczej i krąży ona wokół Słońca. Dzieło Kopernika w 1559 roku trafiło do Indeksu Ksiąg Zakazanych (gdzie lądowały również inne pozycje głoszące heliocentryzm).
Choć dziś nie wydaje nam się, by heliocentryczna i heliostatyczna budowa wszechświata były czymś nadzwyczajnym, w tamtych czasach było to rewolucją. Okazało się bowiem, że Ziemia nie wyróżnia się we wszechświecie i krąży wokół słońca tak samo, jak inne planety. To z kolei wywołało szereg zmian w światopoglądzie, obyczajach, a nawet filozofii, religii i polityce, które dziś nazywa się przewrotem kopernikańskim.

Maria Skłodowska-Curie
Nazwisko tej Polki zna każde dziecko. To dwukrotna noblistka i prekursorka radiochemii. Odkryła dwa nowe pierwiastki: polon i rad, ale także rozwinęła teorię promieniotwórczości. To ona zainicjowała też badania nad leczeniem nowotworów za pomocą promieniotwórczości – to dzisiejsza radioterapia, którą stosuje się w onkologii.