Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będziesz ogrzewać dom? Uważaj na czad. Może powstawać w takich miejscach, jak piec na węgiel, piecyk gazowy i kuchenka

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Palenie węglem w piecu może być powodem naszych obaw o możliwość zatrudnia się czadem. Czad, czyli tlenek węgla jest bezwonny i bezbarwny.
Palenie węglem w piecu może być powodem naszych obaw o możliwość zatrudnia się czadem. Czad, czyli tlenek węgla jest bezwonny i bezbarwny. unsplash
Palenie węglem w piecu może być powodem naszych obaw o możliwość zatrucia się czadem. Czad, czyli tlenek węgla, jest bezwonny i bezbarwny. Może ulatniać się, jeżeli urządzenia grzewcze są niesprawne lub nieodpowiednio używane. Czad jest wyjątkowo niebezpieczny zwłaszcza w sezonie grzewczym. Jak wyczuć czad i zabezpieczyć się przed nim?

Tlenek węgla nie jest bezpieczny. Jest bezbarwny oraz pozbawiony zapachu i smaku. Sprawia to, że nie możemy go wykryć naszymi zmysłami. Wdychając go możemy pomóc mu dostać się do naszego krwiobiegu. Duża koncentracja w powietrzu sprawia szybką utratę przytomności oraz śmierć.

W Polsce każdego roku, z powodu zatrucia tlenkiem węgla pochodzącym z gazowych grzejników wody przepływowej, umiera ok. 100 osób, a kilka razy więcej ulega zatruciu wymagającym hospitalizacji. Przeważająca większość wypadków śmiertelnych zdarza się między 1 listopada a 31 marca, a więc w porze chłodnej - czytamy na internetowej stronie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

Przyczynami najczęściej są niesprawne instalacje wentylacyjne oraz zamknięte, szczelne okna.

Jak wyczuć czad? Takie są pierwsze objawy

Zabezpieczyć się przed czadem można poprzez zamontowanie odpowiednich czujników, które na bieżąco będą monitorować poziom jego stężenia w powietrzu. W przypadku pojawienia się problemu z czadem - włączą odpowiedni alarm.

- Czujniki czadu w domu zamontowałem już 10 lat temu z uwagi na przewód kominowy, który przechodzi przez cały dom. Na czujnik gazu zdecydowałem się z powodu butli z gazem. Już wtedy bałem się, że paląc w piecu mógłby się ulatniać czad – tłumaczy Janusz, właściciel domu jednorodzinnego.

Choć czadu nie możemy ani zobaczyć, ani wyczuć - pojawiają się pewne objawy, po których możemy zauważyć, że coś jest nie tak.

- Pierwsze objawy – senność, zmęczenie czy kaszel, bywają mylone z symptomami grypy czy przeziębienia. Prostym, lecz skutecznym sposobem, aby ustrzec się przed niebezpiecznym gazem jest montaż czujników dymu i czadu. Są dwa kluczowe elementy na które należy zwrócić uwagę decydując się na instalację tego urządzenia – tłumaczy Mariusz Łubiński, prezes firmy Admus zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Montaż czujnika czadu. Gdzie go należy umieścić?

O skutecznym działaniu czujek w dużej mierze decyduje ich właściwe rozmieszczenie. Idealna jest sytuacja, w której są one montowane w każdym pomieszczeniu, w jakim znajduje się urządzenie grzewcze.

- Zwykle będzie to kuchnia, łazienka czy salon z kominkiem. Miejsce, w jakim montujemy czujkę czadu zależy od tego, na jaki model się zdecydujemy - może być to ściana albo płaska powierzchnia, np. szafa. Dla własnej wygody i komfortowego użytkowania nie umieszczajmy urządzenia zbyt wysoko, będziemy mieli bowiem trudność z odczytaniem jego wskazania. Warto unikać też takich miejsc, gdzie działanie będzie zakłócone przez ruchy powietrza, np. w pobliżu okna – tłumaczy Mariusz Łubiński.

Jak dodaje, czujniki dymu najlepiej montować na suficie, w centralnym punkcie pomieszczania. Podobnie jak w przypadku czujek czadu - warto montować je w każdym pomieszczeniu, z wyjątkiem łazienki. Tam ze względu na wysoką wilgoć i parę wodną działanie czujek dymu będzie zakłócone.

Czujnik czadu powinien mieć włączony głośny alarm

Zabierając się z montaż tego rodzaju urządzeń, warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki alarmuje o pojawieniu się zagrożenia. Głośność sygnału najlepiej ustawić na najwyższym poziomie. Jeżeli mamy taką możliwość, przetestujmy alarm i poziom głośności.

Jaki jest czas eksploatacji czujnika dymu i czadu? Co jaki czas trzeba wymieniać czujnik?

- Czujnik, jak każde urządzenia ma określony czas swojej żywotności. W zależności od producenta i modelu jest to okres dłuższy lub krótszy, zwykle od 5 do 10 lat. Nie są to więc urządzenia wieczne. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, w czasie, którego liczba zatruć dymem i czadem dramatycznie wzrasta, warto sprawdzić stan techniczny naszej czujki lub też zaopatrzyć się w nowy egzemplarz, jeśli takowej jeszcze nie posiadamy - tłumaczy Mariusz Łubiński, prezes firmy Admus zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Będziesz ogrzewać dom? Uważaj na czad. Może powstawać w takich miejscach, jak piec na węgiel, piecyk gazowy i kuchenka - Strefa Biznesu