MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie waloryzacja 500 plus? Minister finansów rozwiewa wątpliwości. Dyskusja o waloryzacji 500 plus i 15. emeryturze co jakiś czas wraca

Maciej Badowski
Opracowanie:
Od 1 lutego 2023 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze 500 plus na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.
Od 1 lutego 2023 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze 500 plus na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Krystian Dobuszyński/ Polska Press
Wysokość świadczenia „Rodzina 500 plus” od początku programu utrzymywane jest na tym samym poziomie. Trudno się zatem dziwić, że co jakiś czas wraca dyskusja o potrzebie waloryzacji dodatku dla rodzin. Czy jest zatem szansa, że w najbliższej przyszłości coś się zmieni? Minister finansów Magdalena Raczkowska na łamach „Business Insider Polska” wyjaśniła, czy w jej resorcie prowadzone są prace nad waloryzacją świadczenia. Raczkowska pytana była także o temat ważny dla wszystkich emerytów, a dokładniej o to, czy w rządzie rozmawia się o ewentualnym wprowadzeniu 15. emerytur.

Spis treści

Świadczenie 500 plus w górę? Minister finansów tłumaczy

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska w wywiadzie dla Business Insider Polska zapytana została m.in. o waloryzację świadczenia 500 plus oraz dodatkowe wypłaty dla emerytów.

Jeśli chodzi o 13. i 14. emeryturę to tutaj nie ma o czym mówić. Pierwsze świadczenie już jest prawem, a drugie zaraz nim będzie. Na te transfery pieniądze się znajdą – przyznała i dodała, że „jeśli chodzi o waloryzację innych świadczeń w tym 500 plus, to ten temat faktycznie odżywa co jakiś czas". – Na temat wsparcia polskich rodzin trzeba spojrzeć szerzej – stwierdziła.

– Obecnie nie ma żadnych prac nad waloryzacją 500 plus. Nie prowadzimy rozmów, w jakiej skali i czy zwiększać świadczenie – podkreśliła szefowa resortu finansów.

Przy okazji zwróciła uwagę, że „bezsprzeczne jest, że udało się dzięki niemu ograniczyć skalę ubóstwa wśród dzieci i przeznaczyć więcej środków na ich rozwój". – Dlatego być może należy podjąć dyskusję, jak w najbliższych latach ten program ma wyglądać – dodała.

Rzeczkowska wyjaśniła, że „program 500 plus to niejedyny transfer do polskich rodzin i niejedyny element wzrostu ich dochodów".

– Chociaż ze względu na inflację mamy dzisiaj realny spadek płac czy wartości świadczeń, to jednak budżetom gospodarstw domowych istotnie pomogły zmiany podatkowe – mówiła i wskazała na obniżkę PIT do 12 proc., wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł czy podwyższenie progu podatkowego do 120 tys. zł. – W tym roku około 15 mln podatników otrzyma zwrot podatku dochodowego w wysokości blisko 18 mld zł. – dodała.

– Dlatego na transfery społeczne musimy patrzeć szerzej i uwzględniać w dyskusji o waloryzacji świadczenia 500 plus – dodała w rozmowie z „BI".

Z kolei na pytanie, czy w rządzie rozmawia się o ewentualnych wypłatach 15. emerytur, odpowiedziała krótko. – Nie, nie rozmawiamy o tym – dodała.

Świadczenie Rodzina 500 plus. Nowy okres rozliczeniowy. Pamiętaj o złożeniu wniosku

Program wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku. W ramach tego programu rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko w wieku do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Jednak musimy pamiętać, że prawo do świadczenia wychowawczego jest ustalane na roczny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. Przyjmowaniem wniosków o świadczenie wychowawcze, ich rozpatrywaniem oraz przyznawaniem i wypłatą tego świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski do ZUS można złożyć tylko drogą elektroniczną.

Od 1 lutego 2023 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze 500 plus na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.

Wniosek należy złożyć do ZUS wyłącznie przez Internet za pośrednictwem jednego z trzech kanałów wnioskowania:

  • Platformę PUE ZUS
  • portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl
  • bankowość elektroniczną.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski