AKTUALIZACJA 16.11.2018
Prezydent podpisał ustawę przewidującą Exit Tax. Jak podaje portal money.pl eksperci podkreślają, że ustawa została napisana byle jak i jest szkodliwa.
Exit tax to całkowicie nowy podatek od dochodów z niezrealizowanych zysków. Podatek zapłacą ci, którzy będą przenosić firmę za granicę.
Ministerstwo Finansów chciało walczyć z firmami, które przenoszą się za granicę i unikają płacenia podatków w Polsce. W rezultacie mamy niejasną ustawę, a podatek może objąć nawet niewielki majątek.
AKTUALIZACJA 9.10.2018
Została podjęta decyzja w sprawie Exit Tax. Podatek od wyprowadzki wejdzie w życie. Zapłacą go osoby prywatne oraz firmy, gdy będą chciały przenieść majątek przekraczający 4 miliony złotych poza granicę Polski.
Dla osób fizycznych stawki podatku wyniosą 19 proc. bądź 3 proc. Dla osób prawnych z kolei będzie obowiązywała tylko stawka 19 proc.
Przyjęty projekt jest łagodniejszy, niż początkowo zaplanowano. Przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.
* * * * *
Jak początkowo miał wyglądać podatek od przeprowadzki?
Głównym założeniem projektu jest ograniczenie przenoszenia firm do innych jurysdykcji podatkowych. Podatek będzie dotyczył tych firm, które zdecydują się na przeniesienie całość lub część biznesu za granicę, aby uniknąć płacenia podatku. Obowiązywać mają dwie stawki podatkowe: 3-procentowa i podwyższona, 19-procentowa, gdy możliwe będzie tylko oszacowanie wartości majątku.
Bezrobocie w Polsce. Jak było 25 lat temu, a jak jest dzisiaj?
Podatek ma ograniczyć możliwość stosowania optymalizacji podatkowych poprzez przenoszenie central firm, części lub całego biznesu do innych jurysdykcji podatkowych - wyjaśnia szczegóły ustawy "Puls Biznesu".
W jaki sposób będzie obliczany exit tax?
Podatek będzie obliczany przez urzędników na podstawie wartości rynkowej firmy. Danina będzie obowiązywała wtedy, gdy wartość przenoszonego biznesu lub jego części przekroczy 2 mln zł. Od sumy powyżej tego progu zostanie potrącone 19 proc.
Podobnie jest w przypadku osób fizycznych. Podatek będą musiały zapłacić osoby, które od co najmniej pięciu lat zamieszkują Polskę. Podatek będzie obejmował przychody związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, ale też udziały w spółkach, akcje papiery wartościowe, instrumenty pochodne i fundusze inwestycyjne. Fiskus będzie mógł potrącić 19 proc. od przychodów powyżej 2 mln zł.
Rosnąca liczba utonięć w Polsce: Jak zapobiec tragedii?
