Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą pulsoksymetry dla bydgoszczan, ale tylko dla zakażonych i po 55. roku życia. Ratownicy medyczni mają już szybkie testy.

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Od 1 grudnia 2020 r. testy w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-19 będą wykonywane również w poradniach i karetkach pogotowia ratunkowego.
Od 1 grudnia 2020 r. testy w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-19 będą wykonywane również w poradniach i karetkach pogotowia ratunkowego. Tomasz Czachorowski
Zespoły ratownictwa medycznego w województwie kujawsko-pomorskim otrzymały 11,2 tysiące testów antygenowych w kierunku wirusa SARS-CoV-2. Natomiast osoby, u których stwierdzono COVID-19 i, które ukończyły 55 rok życia otrzymają pulsoksymetry.

Osocze ozdrowieńców pod lupą badaczy.

Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia oświadczył, że wszystkie poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej otrzymają testy antygenowe. Wyniki badań w POZ będą częścią składową ministerialnych statystyk dotyczących liczby osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

- Wyniki tych testów mają być uzupełniane i dodawane do dziennych raportów – wyjaśnia Adrian Mól, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego.

Tysiące testów dla kujawsko-pomorskich zespołów ratowników

Urząd wojewódzki wydał zespołom ratownictwa medycznego do środy (2 grudnia 2020 r.) 11.2 tysiące testów. Zapasy testów będą na bieżąco uzupełniane. Ratownicy już w karetce będą mogli wykonać takie badanie pacjentów, którzy wykazywać będą objawy COVID-19.
- Jeśli wynik będzie dodatki, to chorego od razu będzie można przewieźć do szpitala, która ma oddział covidowy lub do szpitala wysokospecjalistycznego w Bydgoszczy – tłumaczy Adrian Mól. - Jeśli wynik będzie ujemny a pacjent będzie miał objawy COVID-19, to zostanie skierowany na drugi, potwierdzający test PCR.

Należy wyjaśnić, że test PCR pozwala na odnalezienie w organizmie obcy materiał genetyczny, w tym wypadku koronawirusa SARS-CoV-2.

NFZ zapłaci za każdy test i każde pobranie materiału do badań

- Zarządzenie Prezesa NFZ wprowadza możliwość wykonania testów antygenowych w przychodniach POZ. Testy antygenowe są już stosowane w oddziałach szpitalnych, SOR-ach, izbach przyjęć oraz w karetkach pogotowia przez ratowników medycznych. Lekarz POZ będzie mógł wykonać test antygenowy tylko podczas wizyty w poradni POZ lub podczas wizyty domowej. Za każdy test antygenowy z pobraniem wymazu z użyciem własnych odczynników NFZ płaci 74,43 zł. Za samo pobranie materiału do testu - 42,03 zł. Szacując koszty wykonania testów antygenowych, Fundusz opierał się na analizie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Wydział Taryfikacji (AOTMiT) – informuje Barbara Nawrocka, rzeczniczka Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy.

Placówki POZ mogą obecnie  zamawiać bezpłatne testy antygenowe poprzez stronę MZ.
 

Bydgoszczanie 55 + zakażeni koronawirusem mogą otrzymać pulsometry

Natomiast Ministerstwo Zdrowia uruchomiło w całej Polsce projekt Domowej Opieki Medycznej (DOM), czyli system zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19. W jego ramach każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, może otrzymać pulsoksymetr. Urządzenie to bada poziom saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem i przekazuje dane do centrum monitoringu. Dzięki temu, w razie pogorszenia parametrów, do pacjenta szybko zostanie wezwane pogotowie ratunkowe.

Adrian Mól wyjaśnia, że pulsoksymetry otrzymają te osoby, które przeszły COVID-19 i ukończyły 55 rok życia. Urządzenie przesłane zostaną osobom uprawnionym przez Pocztę Polską.

- Chcemy, żeby wszyscy pacjenci w Polsce, którzy mają dodatni wynik testu na koronawirusa, byli objęci zdalną opieką medyczną - mówił kilka dni temu podczas konferencji prasowej dr Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Minister zdrowia podał, że obecnie objętych programem zostało 7 tys. osób i tym samym otrzymają pulsoksymetry. 

Ogólne zasady rozdziału urządzeń opublikowano na stronie ministerstwa.

- Pacjenci, którzy ukończyli 55 lat są automatycznie włączeni do programu Domowej Opieki Medycznej (DOM). Po stwierdzeniu pozytywnego wyniku na COVID-19 pracownik Poczty Polskiej dostarczy urządzenie do domu pacjenta – czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia. - Jeśli pacjent ma mniej niż 55 lat, wtedy, by otrzymać urządzenie musi wypełnić formularz kontaktowy Pulsocare, który znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia. Musi też zostać zakwalifikowany przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który jest zarejestrowany w systemie DOM.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo