Jesienią policjanci i strażnicy miejscy rozpoczną kursy angielskiego. Praktyka pokazuje, że okazji do międzynarodowych konwersacji na służbie jest coraz więcej.
<!** Image 2 align=right alt="Image 128665" sub="Reporterce „Expressu” nie udało się porozumieć z funkcjonariuszami w mowie Szekspira. Jest jednak szansa, że za rok zagraniczni turyści w Bydgoszczy będą mogli dogadać się po angielsku z policjantami i strażnikami miejskimi Fot. Tadeusz Pawłowski">Wczoraj, kiedy reporterka „Expressu” próbowała prosić po angielsku o pomoc strażników miejskich i policjantów usłyszała: „I don’ t speak English” oraz pojedyncze słowa przeplatane gestykulacją przypominającą język migowy i bardzo wyraźną polszczyzną. Wszyscy mundurowi w skupieniu słuchali pytań zagubionej „turystki”, a z rozmów między nimi wynikało wyraźnie, że nie wiedzą o, co jej chodzi. Niestety, tylko na uśmiechu i sympatycznym wrażeniu się kończyło. O konwersacji nie było mowy. - Co mieszkańcowi Bydgoszczy po strażniku miejskim, który zna angielski, a nie potrafi zrobić porządku na osiedlu? - zastanawia się Jarosław Wolski, kierownik Referatu Kontroli Straży Miejskiej w Bydgoszczy. - Nie ma formalnego wymogu, aby nasi ludzie znali języki obce. Przyjmujemy do służby osoby ze średnim wykształceniem, a w szkołach uczą przecież podstaw drugiego języka. Takie umiejętności to dodatkowy atut kandydata. Wcześniej kilku strażników miejskich skorzystało z bezpłatnego szkolenia językowego dla pracowników samorządowych. Było ono finansowane z funduszy Unii Europejskiej. Już wkrótce, bo na początku jesieni funkcjonariusze służby dyżurnej i osoby, które są odpowiedzialne za zabezpieczanie imprez, zostaną objęte obowiązkowym kursem języka angielskiego. Jeśli bydgoscy municypalni będą pilnymi uczniami w następnym roku, w czasie wakacji żaden turysta pytający o drogę już ich nie zaskoczy.
<!** reklama>Podobne inicjatywy podejmuje Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy. Blisko dwustu policjantów z regionu ma szansę na bezpłatne lekcje angielskiego w ramach europejskiego programu „Kształcenie bez granic”. Od września do czerwca przyszłego roku, dwa razy w tygodniu będą chodzić na zajęcia po pracy. W Bydgoszczy policyjnych uczniów przyjmie British School.
- Rekrutacja trwa i propozycja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Mogą zgłosić się wszyscy pracownicy cywilni i policjanci bez względu na to, w jakiej formacji służą. Nie mamy statystyk i trudno powiedzieć, kto - patrolowi czy cywilni - najczęściej biorą udział w takich kursach - mówi Monika Chlebicz, rzeczniczka komendanta wojewódzkiego.
W 2010 roku 50 chętnych policjantów z regionu rozpocznie czteromiesięczny internetowy kurs nauki angielskiego. To kolejny unijny program o nazwie „Babel - wsparcie językowe dla służb policji”. Inicjują go włoskie służby mundurowe z Guardia di Finanza z Rzymu. Ponadto funkcjonariusze, którzy znają mowę Szekspira, wyjeżdżają na wymiany międzynarodowe. W przyszłym roku we Włoszech rozpocznie się szkolenie instruktorów strzelania. W listopadzie wybrańcy wyjadą do Irlandii, gdzie będą pracować nad programem zapobiegania pornografii dziecięcej w Internecie.