Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Banki podnoszą oprocentowanie lokat. Ekspert: Są to dopiero pierwsze nieśmiałe zmiany, ale możemy oczekiwać ich kontynuacji

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
- Najlepsze lokaty, które można dziś założyć w bankach, pozwalają zarobić 2- 3 proc. w skali roku. Problem w tym, że są to oferty szczególnie limitowane- wskazują eksperci.
- Najlepsze lokaty, które można dziś założyć w bankach, pozwalają zarobić 2- 3 proc. w skali roku. Problem w tym, że są to oferty szczególnie limitowane- wskazują eksperci. Szymon Starnawski/ Polska Press
- 6 banków poprawiło w ostatnim miesiącu swoją ofertę depozytową – wynika z danych zebranych przez HRE Investments. Jak podano, zmiany dotyczyły oprocentowania albo warunków dodatkowych stawianych przy zakładaniu depozytu. Ekspert wskazuje, że choć nie można nazwać tych ruchów "nadmiernie dynamicznymi, to jedno jest pewne – banki nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa".

Najlepsze lokaty, które można dziś założyć w bankach, pozwalają zarobić 2- 3 proc. w skali roku. Problem w tym, że są to oferty szczególnie limitowane – dla nowych klientów, na mniejsze kwoty czy krótki okres- wskazują w przesłanym komentarzu Bartosz Turek oraz Oskar Sękowski, HRE Investments. Eksperci zaznaczają, że więcej propozycji znajdziemy w przedziale od 1-2 proc.

Eksperci powołując się na dane zebrane przez HRE Investments w ramach cyklicznego badania najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych podkreślają, że trzeba mieć świadomość, że przeciętna oferta, którą znajdziemy w banku może znacznie odbiegać od tych najlepszych, którymi chwalą się dziś banki. - Dane NBP pokazują bowiem, że średnie oprocentowanie lokat zakładanych w październiku opiewało na zaledwie 0,35proc. w skali roku. To i tak więcej niż we wrześniu (0,29proc.) czy sierpniu (0,23 proc.)- czytamy.

W przesłanym komentarzu wyjaśniono, że wyższe zwroty na lokatach są konsekwencją decyzji podejmowanych przez Radę Polityki Pieniężnej. W październiku RPP zdecydowała o podniesieniu podstawowej stopy procentowej z 0,1 proc. do 0,5 proc. Z kontynuacją tych zmian mieliśmy do czynienia w listopadzie, kiedy to podwyżka opiewała na 0,75 pkt. proc. - W grudniu Rada znowu zbierze się, aby zadecydować o koszcie pieniądza w Polsce. Spektrum możliwości jest bardzo szerokie. Większość obserwatorów spodziewa się podwyżki – o od 0,5 pkt. proc. do nawet 1 pkt. proc.- prognozują eksperci. Jednocześnie dodają, że Rada możne pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

- Nawet jednak gdyby nieoczekiwanie stopy procentowe miały pozostać na niezmienionym poziomie, to i tak w kolejnych miesiącach czekałaby nas seria podwyżek oprocentowania w bankach. W efekcie docelowo można spodziewać się, że oprocentowanie przeciętnej rocznej lokaty zbliżyłoby się z okoli 0,1-0,2 proc. do prawie 1 proc.- zauważają.

- Powiedzmy sobie szczerze – nie jest to pocieszenie dla oszczędzających, którzy dziś korzystają z lokat dających promile. Wstępne dane GUS sugerują przecież, że inflacja sięgnęła w listopadzie już 7,7%. Z punktu widzenia oszczędzających oznacza to, że ich kapitał stracił na wartości około 7-7,5%. Jedyną nadzieją jest to, że zgodnie z przewidywaniami po szczycie inflacji na początku 2022 roku, w kolejnych miesiącach wzrosty cen w sklepach, na stacjach benzynowych czy punktach usługowych będą już wolniejsze. Póki co bowiem w bankach możemy liczyć na kosmetyczne podwyżki oprocentowania. Można powiedzieć, że będą one bardziej ewolucyjne niż rewolucyjne- dodają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Banki podnoszą oprocentowanie lokat. Ekspert: Są to dopiero pierwsze nieśmiałe zmiany, ale możemy oczekiwać ich kontynuacji - Portal i.pl