Jak być zdrową, mądrą, piękną i bogatą, jednym słowem - spełnioną? Odpowiedź mają szansę poznać panie uczestniczące 4 września w myślęcińskim Festiwalu Aktywności Kobiet „Babie Lato”
<!** Image 2 align=none alt="Image 156487" sub="Fot. E.Schonfeld">Nie jest to zupełnie świeży pomysł, jak mówią organizatorzy, na imprezę przygotowywaną przez Leśny Park Kultury i Wypoczynku z myślą o kobietach. Wystarczy wspomnieć festyn sprzed lat „Wszyscy dbamy o zdrowie mamy”, który rozrósł się w Leśną Przychodnię. Ważniejsze, że idea nie została zarzucona, więcej - poszerzono ją o problematykę, z którą zetknęliśmy się w nowej rzeczywistości. Nie unikano tematów trudnych (bezrobocie, mobbing), wierząc, że w pięknych okolicznościach przyrody i w oprawie artystycznej łatwiej się z nimi zmierzyć.
<!** reklama>O kobietach pod męskim przewodem
- Idea Festiwalu Aktywności Kobiet „Babie Lato” ewoluowała - przyznaje jego dyrektor Paweł Skutecki z LPKiW i wyjaśnia, że najpierw myślano głównie o konkursie grających i śpiewających pań, by pokazać, ile ciekawego dzieje się na babskiej scenie. Na razie się nie udało, ale w myśl powiedzenia: „Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”, szczęśliwie zaowocowało to rozbudowaną pozasceniczną ofertą festiwalu. Żeby wszakże nie przechwalić, pytamy - nie bez pewnej złośliwości - dlaczego imprezą dla kobiet o kobietach zawiaduje mężczyzna. - Na usprawiedliwienie powiem, że pracuję w 4-osobowym zespole z trzema paniami - brnie dyrektor festiwalu i łatwo sobie dośpiewać: on kieruje, one pracują... Tymczasem jest wytłumaczenie lepsze - to on wpadł na pomysł festiwalu. Dobry pomysł, który wielu ludziom uświadomi mnogość organizacji, fundacji i stowarzyszeń, potrafiących pomóc kobietom, pod warunkiem, że się o nich wie! Jak choćby Fundacja „Bezpieczny Świat”, której działalność nie ogranicza się do dbałości o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, lecz zabiega i o to psychiczne czy socjalne w codziennym życiu, o czym dowiedzieć się będzie można na Różopolu.
- Polanę tego dnia podzielimy na sektory, w których będzie miejsce na wspomniane bezpieczeństwo, ale i na dziecko, dzięki inicjatywie „Rodzic działa”, na urodę i na edukację - wymienia Skutecki, podkreślając, że 3 uczelnie będą miały ofertę nie tylko dla młodych, ale też dotyczącą kursów zawodowych.
Mobbing w pracy i długie nogi na żużlu
Nie pominięto bowiem tematu: kobieta na rynku pracy. Masz problem w firmie, nie musisz iść do Państwowej Inspekcji Pracy, ona przyjdzie na polanę, podobnie jak Stowarzyszenie Antymobbingowe, które doradzi, co zrobić, gdy nęka nas przełożony. Jesteś bezrobotna - może pomoże Powiatowy Urząd Pracy, a Centrum Aktywnej Kobiety podpowie, jak i za co założyć choćby jednoosobową firmę. - Proponujemy też spotkania z kobietami, którym się udało - dopowiada dyrektor festiwalu, wymieniając Pracownię Artystyczną „Faramuszka”, nie zapominając o Zamieniadzie Ciuchów, która może stać się konkurencją dla pokazów mody na scenie. Trudno będzie zresztą śledzić, co tam się dzieje, wobec oferty na samym Różopolu, jak i przy wjeździe głównym do LPKiW, gdzie przy okazji Targów ExpoKids rozlokuje się tym razem miniprzychodnia z mammobusem. Ów świat dziecka warto więc może odwiedzić wcześniej, nim o 14.00 ruszy „Babie Lato”, które zapoczątkuje pokaz gimnastyczny Fundacji Bezpieczny Świat, a studenci KPSW wystawią spektakl o miłości. Około 15.00 przewidziano spotkanie z bydgoskimi siatkarkami i rozlosowanie karnetu nr 1 na nowy sezon. Studenci BSW zafundują publiczności potężne bębnienie, Shpiol & Qupsiol ze śpiewającą GeeSistą rozkołyszą ją w rytmie reggae, swój talent pokaże 10-letnia pianistka Majka Babyszka, zaś w klimacie love (bo się na tym znają!) wystąpi The Drinkers. To do godz. 18.00, bo potem będzie o... żużlu, jednak nie o dziewczynach jeżdżących w lewo, tylko o tych, które towarzyszą zawodnikom przed podniesieniem taśmy startowej. I tak się okaże, że długie nogi w żużlu to nie przeszkoda, a wręcz przeciwnie!
Marzenia do spełnienia bez kiełbasy z grilla
Nie dworując, wiele dziewcząt marzy o tym, że zostaną dostrzeżone na torze z kolorową parasolką, a tu mogą dowiedzieć się, jak to zrobić. „Jest mi bardzo bliska idea zachęcania kobiet do realizacji marzeń i wszelkiego rodzaju aktywności...” - napisała do organizatorów Renata Przemyk, przyjmując zaproszenie uczestnictwa w „Babim Lecie”. - Cieszymy się, że artystka nie ograniczy się do koncertu, lecz popierając myśl festiwalu, cały czas będzie z nami - podkreśla Skutecki. Na scenie zobaczymy ją o 19.30, a że jest postacią charyzmatyczną, nie ma obawy, że się ten koncert przegapi! Według „Wprost” i „Polityki” znalazła się w setce najwybitniejszych współczesnych artystów, w 2009 r. przypadł jubileusz 20-lecia jej kariery scenicznej, a rok później Renata Przemyk otrzymała potwierdzenie jakości pracy twórczej, otrzymując trzy nagrody na Pam London Awards. Utwór „Odjazd” z albumu wydanego w 2009 r. pod tym tytułem zawojował Trójkową Listę Przebojów.
- Na rockowym i energetycznym koncercie „The Best Off” (z Maciejem Mąką - gitary, Arturem Michalskim - klawisze, Błażejem Chochorowskim - bas, Krzysztofem Dominikiem - perkusja - i Maciejem Inglotem - akordeon) usłyszymy właśnie piosenki z tej płyty, ale nie zabraknie też starszych utworów w nowych aranżacjach - zapewnia Karina Zawada z managementu Renaty Przemyk, a w nas rodzi to nadzieję na chóralne odśpiewanie - niczym hymnu - że „Babę zesłał Bóg”. Tak, jak natchnął organizatorów, by nieśmiertelne kiełbaski z grilla zastąpić stekiem z łososia. Jeżeli uda się zmienić nasze upodobania kulinarne, łatwiej będzie uwierzyć w to, że kiedyś zaśpiewa tu Kate Bush, co planuje dyrektor festiwalu. Takim marzeniom będzie sprzyjała muzyczna podróż w świat elektronicznych dźwięków, w którą zabierze nas około godz. 21.00 Machine Brothers. dając przedsmak spektaklu Marka Bilińskiego na „Pożegnaniu Lata” (czytaj str. M8)
Warto wiedzieć
Szczegółowy program Festiwalu Aktywności Kobiet „Babie Lato” na stronie www.myslecinek.pl