Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Babciu, uważaj na wnuczka

Iwona Matusiak
Osoby starsze są coraz bardziej świadome tego, jakie zagrożenia na nie czyhają. Warto jednak o tym przypominać
Osoby starsze są coraz bardziej świadome tego, jakie zagrożenia na nie czyhają. Warto jednak o tym przypominać Archiwum/Tymon Markowski
Fałszywi krewni nie próżnują. Także w powiecie nakielskim oszuści próbują swych sił

Pomimo wielu akcji promujących ostrożne zachowanie wciąż nie brakuje naciągaczy, którzy chcą wykorzystać starsze osoby.
Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w dalszym ciągu działają oszuści wyłudzający pieniądze metodą na tak zwanego „wnuczka”, o czym systematycznie przestrzegają również mundurowi z powiatu nakielskiego.
- Ostatnio w powiecie nakielskim nie otrzymaliśmy informacji, aby ktokolwiek padł ofiarą oszustów, jednak w minionym tygodniu aż cztery razy próbowali oni wyłudzić pieniądze od mieszkańców Nakła. Na szczęście żadna z osób nie dała się oszukać - mówi Justyna Andrzejewska, oficer prasowa komendanta powiatowego policji w Nakle.
Funkcjonariusze już od wielu lat przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności w trakcie rozmów telefonicznych z osobami nieznajomymi. Pomysłowość oszustów nie zna granic, do osób starszych dzwonią już nie tylko wnuczęta, ale również rzekomi policjanci czy prokuratorzy.
- Przestępcy żerują na naiwności ludzi i wykorzystują do tego procederu przede wszystkim osoby starsze. Dlatego zwracamy się z prośbą do mieszkańców powiatu by zadbali o bezpieczeństwo swoich bliskich w podeszłym wieku i uczulili ich na tego typu zachowania - przestrzega Justyna Andrzejewska.
Mieszkańcy powiatu starają się stosować do proponowanych zaleceń i przestrzegają swoich bliskich.
- Kilka miesięcy temu w takiej właśnie sytuacji była moja mama, do której zadzwonili jacyś młodzi ludzie, mówiąc, że są kolegami mojego syna, czyli jej wnuka. Powiedzieli, że miał wypadek i potrzebuje pieniędzy, ale mama była czujna. Stwierdziła, że nie ma przy sobie gotówki, a jednocześnie zadzwoniła do wnuka i dowiedziała się, że wszystko jest w porządku - mówi pani Małgorzata.
Funkcjonariusze wymieniają kilka podstawowych zasad, które należy zachować.
Przede wszystkim nie można podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących mieszkania, oszczędności. Nie mówimy o tym, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy, nie odpowiadamy na żadne ankiety zawierające podobne pytania. Nie wydajemy gotówki i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym. Nie wpuszczamy do domu ankieterów, akwizytorów lub innych podejrzanie zachowujących się osób.
- Za każdym razem, kiedy zadzwoni do nas ktokolwiek z prośbą o pieniądze, należy skontaktować się z kimś z rodziny w celu zweryfikowania, czy faktycznie ktoś z naszych bliskich zwracał się z prośbą o pomoc - dodaje Justyna Andrzejewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!