Sztuka dziennikarska nie należy do najłatwiejszych, jednak piętnastoletnia historia bydgoskich warsztatów wskazuje na duże zainteresowanie tą trudną dziedziną.
<!** Image 2 align=right alt="Image 58366" sub="Dzięki uprzejmości, m.in., Polskiego Radia Pomorza i Kujaw, uczestnicy mają dostęp do specjalistycznego sprzętu i profesjonalnych studiów / Fot. Radosław Sałaciński">Warsztaty, których pomysłodawcą jest dziennikarz Mirosław Twaróg, są jedynym w kraju multimedialnym kursem z określoną i ciągłą linią programową. Na przestrzeni piętnastu lat cieszą się niezmienną popularnością. Zajęcia odbywają się od października do czerwca, przez 2 godziny tygodniowo. Dają szansę uzdolnionej młodzieży, która poznaje tajniki dziennikarstwa prasowego, radiowego i telewizyjnego. Program obejmuje doskonalenie sztuki pisania, przetwarzania informacji w różne formy wypowiedzi oraz umiejętność tworzenia audycji czyli w skrócie: mniej teorii, a więcej praktyki. Dzięki uprzejmości bydgoskiego ośrodka Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia Pomorza i Kujaw, uczestnicy mają dostęp do specjalistycznego sprzętu i profesjonalnych studiów. Zajęcia dają możliwość twórczej realizacji i pomagają podjąć decyzję o wyborze szkoły, studiów czy też przyszłej pracy zawodowej. Należy podkreślić, że są bezpłatne, więc dostępne dla wszystkich, bez względu na zasobność portfela. Sam organizator wskazuje na niezwykłą atmosferę i przyjaźnie, które zawiązują się w trakcie trwania warsztatów.
<!** reklama left>- W poprzednich edycjach brali udział młodzi ludzie z 5 województw i aż z 250 miejscowości. Stworzyliśmy też specjalną grupę regionalną dla osób spoza województwa lub jego dalszych zakątków. Spotyka się ona co dwa tygodnie i ma bardziej skondensowany program.
Aby wziąć udział w warsztatach, należy do 31 sierpnia wysłać zgłoszenie, a następnie pojawić się 8 września o godz. 11 w budynku VI Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy, przy ul. Staszica 4. Tam odbędzie się sprawdzian kwalifikacyjny, który wyłoni najlepszych.
- Sprawdzianu nie należy się obawiać. Można go potraktować jako formę zweryfikowania swoich umiejętności, głównie chodzi o sprawność pisania i układania wypowiedzi. Warto spróbować, gdyż świadectwo ukończenia naszych warsztatów ma już wyrobioną renomę, między innymi, na uniwersytetach w Gdańsku czy Poznaniu - uspokaja Mirosław Twaróg, pomysłodawca spotkań.