https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ćwiczenia kończyli nawet o północy

Katarzyna Oleksy
Jest ich trzydziestu dwóch. Wczoraj kwiat inżynierstwa naszego regionu świętował pięćdziesięciolecie ukończenia pierwszej szkoły wyższej.

Jest ich trzydziestu dwóch. Wczoraj kwiat inżynierstwa naszego regionu świętował pięćdziesięciolecie ukończenia pierwszej szkoły wyższej.

<!** Image 2 align=right alt="Image 12278" >Pierwsi absolwenci szkolnictwa wyższego w Bydgoszczy, którzy w 1955 roku ukończyli Wydział Mechaniki dzisiejszej Akademii Techniczno-Rolniczej, odebrali wczoraj dyplomy podczas corocznego święta tego wydziału.

W tym roku mija 50. rocznica uzyskania przez nich dyplomów. To głównie na tych absolwentach spoczywał ciężar odbudowy bydgoskiego przemysłu po II wojnie światowej.

Złoty jubileusz

- To bardzo miła i doniosła chwila, gdy patrzy się na to wszystko po tylu latach - mówi Kazimierz Oskiewicz, absolwent rocznika 55. - Słuchacze uczelni byli w różnym wieku. Część z nich złożyła maturę przed wojną, część - tak jak ja - była świeżo po maturze, którą zdałem po drugiej wojnie.

Honorowy absolwent zaznacza, że gdy on był studentem, nauka wyglądała zupełnie inaczej. - Pamiętam, że ćwiczenia w soboty trwały do 24. Dziś studentom pomaga technika, są na wygranej pozycji.

- Te pięćdziesiąt lat możemy określić jako złoty jubileusz kształcenia na poziomie inżynierskim w naszym regionie - tłumaczy dziekan wydziału mechanicznego, dr hab. inż. Henryk Holka. - Pionierzy wyższego szkolnictwa są zarówno w gronie profesorów, jak i studentów. Upór, determinacja, prowadzenie zajęć w trudnych warunkach, bez wsparcia ówczesnych władz doprowadziły do powstania tej uczelni. Wydział mechaniki powstał dzięki entuzjazmowi garstki osób w 1951 roku, stanowił wtedy podstawę Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej.

Utrzymują stały kontakt

Jego pierwszym absolwentom nie brakuje witalności i nadal żywo interesują się bieżącym życiem uczelni. Część z nich czynnie udziela się w działającym od 1966 roku Stowarzyszeniu Absolwentów ATR, które powstało z inicjatywy inżyniera Edmunda Matuszewskiego. - Spotkania odbywają się regularnie w siedzibie NOT-u - informuje prodziekan ds. studenckich, dr inż. Dariusz Skibicki. - To oni ufundowali sztandar dla wydziału z okazji obchodów jego istnienia. Członkowie koła utrzymują z uczelnią stały kontakt, wydają nawet informacyjny kwartalnik.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski