Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Awaria sieci wodociągowej! Pół miasta bez wody! [Kalendarium bydgoskie 4 grudnia]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
4 grudnia 1977 roku wielka awaria wodociągowa objęła niemal pół Bydgoszczy
4 grudnia 1977 roku wielka awaria wodociągowa objęła niemal pół Bydgoszczy Jaroslaw Jakubczak, zdjęcie ilustracyjne
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się 4 grudnia w Bydgoszczy. [BYDGOSZCZ, KALENDARIUM, 4 grudnia]

4 grudnia 1520 roku przebywający w Bydgoszczy na sejmie walnym król Zygmunt I Stary wysłał przybyłe z Węgier, Litwy i Rusi posiłki wojskowe do Prus Zakonnych. Po ich przybyciu na tereny objęte wojną szybko ogłoszono zawieszenie broni. Tego też dnia król na żądanie szlachty wydał ustawę o kmieciach zwaną konstytucją bydgoską, wprowadzającą większe ciężary pańszczyzny. Chłopi zostali w niej zobowiązani do odrabiania minimum 1 dnia w tygodniu z gospodarstwa łanowego.

4 grudnia 1862 roku ruszyła regularna komunikacja kolejowa na linii bydgosko-warszawskiej przez Toruń, Włocławek, Kutno, Łowicz i Skierniewice, za Toruniem przekraczając granicę zaboru rosyjskiego.

4 grudnia 1894 roku wydawca polskiego pisma „Straż Polska” Stanisław Tomaszewski skazany przez władze pruskie na wielką karę grzywny i zmuszony z tej przyczyny zawiesić wydawanie pisma, opuścił Bydgoszcz.

4 grudnia 1919 roku w lokalu Mieczysława Stużyńskiego w nieistniejącym dziś domu przy ul. Nakielskiej 85 odbyło się założycielskie zebranie pierwszego w mieście polskiego koła filatelistów działającego przy Dyrekcji Poczt i Telegrafów w Bydgoszczy.

W epoce PRL-u propagandyści tworzyli plakaty skierowane do różnych grup społecznych i zawodowych, które miały zdopingować ich do bardziej wytężonej pracy, większego zaangażowania w działania na rzecz partii i kraju. Dziś uśmiechamy się, widząc hasła i plakaty z tamtych czasów. Zobaczcie 'dzieła', które dla Was wybraliśmy ►►► Na tym zdjęciu widać tablicę informacyjną, która swoim absurdalnym wezwaniem „Po skończonej pracy załóż majtki" przywołuje klimat plakatów propagandowych PRL-u, wywieszanych w zakładach pracy, i zachęca do właściwego zachowania po fajrancie. Jest to współczesna parafraza prawdziwego hasła „Po skończonej pracy wyłącz urządzenie elektryczne" (tablica z tym hasłem jest na kolejnej planszy galerii).Czy na meblach z czasów PRL można zarobić? (źródło TVN/X-News):<script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/b077b555-e1bd-97d6-a087-170a9c99d2cb,c491b2db-f178-81e8-5a8f-37764f83cc65,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Plakaty z przeszłości, czyli nieco propagandy i haseł z tamt...

4 grudnia 1928 roku w Bydgoszczy powstał Kolejowy Klub Wioślarski, do dziś działający, obecnie pod nazwą Bydgostii jest najsilniejszym od wielu lat klubem wioślarskim w Polsce. Zawodnicy w barwach klubu sięgnęli po wiele medali olimpijskich, mistrzostw świata i Europy.

4 grudnia 1944 roku do Bydgoszczy sprowadzono z Mannheim 4 autobusy napędzane gazem świetlnym. Kursowały one na trasach: Osiedle Gdańskie - Szubińska, Dworzec PKP - Szpital Wojewódzki i plac Kościeleckich - Glinki. Wycofano je z eksploatacji dopiero w 1947 roku. W okresie okupacji kursowało też kilka autobusów napędzanych gazem drzewnym.

4 grudnia 1948 roku na gruzach byłej Dynamit Aktien Gesellschaft Bromberg zbudowanej w czasie okupacji powstała Państwowa Wytwórnia Prochu w Łęgnowie, później przekształcona w Zakłady Chemiczne „Zachem”.

Tak bydgoski Dworzec Główny zmieniał się na przestrzeni lat. Oto kilka fotografii z dawniejszych i nie tak odległych czasów.

Bydgoszcz Główna - dawniej i dziś [zobacz zdjęcia]

4 grudnia 1970 roku ze stopni tramwaju linii 6 podczas jazdy w tłoku na ul. Toruńskiej spadł Tadeusz G., główny oskarżony w procesie o spalenie zagłuszarki zachodnich rozgłośni radiowych na Wzgórzu Dąbrowskiego 18 listopada 1956 roku, który po wyjściu z więzienia podjął pracę w „Stomilu”. G. dostał się pod koła tramwaju i był wleczony przez niego na dystansie ok. 150 m. Po przewiezieniu do szpitala zmarł.

4 grudnia 1977 roku wielka awaria wodociągowa objęła niemal pół Bydgoszczy. Od godzin rannych w związku z ogromnym spadkiem ciśnienia praktycznie w całej lewobrzeżnej części miasta brakowało wody. Awaria została usunięta dopiero następnego dnia rano.

4 grudnia 1979 roku w godzinach rannych nad Bydgoszczą przeszła gwałtowna burza połączona z silnymi opadami deszczu, prawdziwa rzadkość meteorologiczna o tej porze roku. Grzmoty i błyskawice rozlegały się przez ok. 15 minut.

4 grudnia 1987 roku w stacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. Markwarta bydgoski lekarz chirurg Rafał Stefaniak dokonał unikalnej operacji na otwartym sercu u pacjenta, którego – po ugodzeniu nożem w serce w czasie bójki – przywieziono z Nakła. Operacja powiodła się.

Czasy, w których nad głową co 10 minut nie przechodził pan "z gorącą gotowaną kukurydzą i zimnym piwem", a na plażach nie budowano zasieków z parawanów... Tak kiedyś (również aktywnie) wypoczywano. Zapraszamy do obejrzenia archiwalnych zdjęć plażowiczów - fotografie pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego.Przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.

Plażowanie na archiwalnych zdjęciach. Tak kiedyś wypoczywano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo