W jednym z austriackich regionów zaczyna się unikalna, jedyna na świecie operacja, które celem jest potwierdzenie, jak szczepionka przeciwko koronawirusowi firm Pfizer-BioNTech działa przeciwko południowoafrykańskiemu wariantowi Covid-19, który coraz częściej pojawia się na świecie.
W tym celu naukowcy chcą zaszczepić każdą osobę dorosłą w ramach testu, aby przekonać się, jak szczepionka radzi sobie z tym wariantem koronawirusa.
Władze Unii Europejskiej zaoferowały darmowe szczepionki wszystkim mieszkańcom od 16 roku życia i 11 marca rusza akcja szczepienia wszystkich mieszkających w Schwaz. Mieszkańcy położonego w Tyrolu, w pobliżu Innsbrucka w zachodniej Austrii, miasta, będą pod stałą obserwacją, by przekonać się, jak szczepionka jest w stanie pokonać ten wariant koronawirusa.
Badanie jest częścią znacznie szerszych globalnych działań, które mają na celu udzielenie odpowiedzi na kluczowe pytanie, w miarę jak koronawirus mutuje się i pojawiają się jego nowe warianty: Czy szczepionki przygotowane w zeszłym roku działają przeciwko nowszym mutacjom? Jeśli nie, naukowcy będą musieli pracować nad ich nowymi wersjami.
Badania laboratoryjne wykazały, że niektóre szczepionki, które dobrze działają przeciwko wcześniejszym wariantom Covid-19, są mniej skuteczne - chociaż nadal zapewniają znaczną ochronę - przeciwko wariantowi znanemu jako B.1.351. Po raz pierwszy został on odkryty w Afryce Południowej i stał się tam dominujący.
Władze Schwaz zaapelowały do mieszkańców o zapisywanie się na szczepienia do 8 marca, aby umożliwić zamówienie i dostarczenie wystarczającej ilości dawek szczepionki. W ciągu pierwszych 24 godzin zarejestrowało się ponad 20 tysięcy mieszkańców, czyli mniej więcej jedna trzecia wszystkich uprawnionych.
