Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Aukcja dwóch cennych monet wybitych w mennicy koronnej w Bydgoszczy. Już w tę sobotę

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Legendarne 50 dukatów, które 16 września trafi na aukcję, będzie licytowane jako najdroższe dzieło polskiej numizmatyki w historii. Cena wywoławcza bydgoskiej monety to 2 miliony zł
Legendarne 50 dukatów, które 16 września trafi na aukcję, będzie licytowane jako najdroższe dzieło polskiej numizmatyki w historii. Cena wywoławcza bydgoskiej monety to 2 miliony zł Antykwariat Numizmatyczny Michała Niemczyka
To będzie wyjątkowa licytacja. Skarb z Bydgoszczy - 50 dukatów Zygmunta III Wazy wybite w mennicy koronnej w Bydgoszczy w sobotę (16 września) trafi pod młotek. Podczas tej samej aukcji w Warszawie kolekcjonerską perełką pochodzącą z Bydgoszczy będzie też złoty półportugał koronny z wizerunkiem Władysława IV Wazy.

Mennica bydgoska, która uzyskała status królewskiej, za panowania Zygmunta III Wazy emitowała jedne z najokazalszych monet w Europie. W 1616 r. zarządzał nią utalentowany mincerz, Holender Jakub Jacobson, któremu w nagrodę za doskonałą administrację król przekazał stery zarówno nad koronnymi, jak i litewskimi czy pruskimi mennicami działającymi na obszarze jego panowania.

Legendarne 50 dukatów, które 16 września trafi na aukcję, będzie licytowane jako najdroższe dzieło polskiej numizmatyki w historii. Cena wywoławcza bydgoskiej monety to 2 miliony zł. Nic w tym dziwnego, bo 50 dukatów Zygmunta III Wazy wybite w mennicy koronnej w Bydgoszczy, uznawane jest przez ekspertów za jedną z największych i najrzadszych królewskich monet na świecie. To bez wątpienia obiekt klasy muzealnej, a przy tym niespotykane dzieło medalierskie.

- Oglądając monetę w powiększeniu dostrzeżemy detale mniejsze niż 0,5 mm, co daje wyobrażenie, jak pracochłonne musiało być wykonanie samych stempli do wybicia awersu i rewersu - mówi Michał Niemczyk, właściciel domu aukcyjnego organizującego wrześniową aukcję.

Jak podaje nota katalogowa, 50-dukatowa moneta ma średnicę prawie 7 cm. Wybita tymi samymi stemplami studukatówka osiągnęła podczas nowojorskiej aukcji w 2018 r. równowartość ponad 8 mln zł.

Monetami tak ogromnych nominałów przeważnie nie płacono, najprawdopodobniej nie powstały też w celach transakcyjnych. Emisja bydgoskich wielodukatowych okazów wiązana jest triumfem pod Chocimiem nad armią turecką. Król, wysyłając poselstwa z listem wieszczącym zwycięstwo, dołączał monety tej kosztownej emisji w celach reprezentacyjnych i podarunkowych. Trafiały do rąk najważniejszych polityków i przedstawicieli arystokracji w Europie, jak również najbardziej zasłużonych polskich magnatów.

Podczas sobotniej aukcji w Warszawie - oprócz legendarnej 50-dukatowej monety, dla której stemple opracował gdański medalier Samuel Ammon - kolekcjonerzy rywalizować będą, m.in., także o inną monetę z mennicy bydgoskiej opisywaną jako medalowy półportugał przeznaczony do skarbca Władysława IV Wazy. Cena wywoławcza to 300 tys. zł

- Generalny zarządca mennic koronnych, Jakub Jacobson van Emden, sprowadził wówczas do Bydgoszczy medaliera Jana Höhna, powierzając mu zadanie wykonania stempli i wybicia okazałych portugałów i półportugałów - mówi Michał Niemczyk. - Zgodnie z tradycją, monety takie były przeznaczone do osobistej szkatuły królewskiej - półtalarów medalowych nie stosowano do rozliczania żadnych transakcji, miały raczej charakter nagrody lub podarunku od samego monarchy.

Aukcję bydgoskich monet przeprowadzi Antykwariat Numizmatyczny Michała Niemczyka. Licytacja odbędzie się 16 września w hotelu Raffles w Warszawie.

Zobacz wideo: Apel o oddawanie krwi

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo