Auchan wspiera rosyjskich żołnierzy
Rosyjskich żołnierzy wspiera też sieć Leroy Merlin. Zarówno Auchan, jak i Leroy Merlin należą do francuskiej spółki Mulliez Group.
Z dziennikarskiego śledztwa, którego wyniki zostały opublikowane 17 lutego, wynika, że dostawy dla rosyjskiego wojska zostały określone „pomocą humanitarną”. Składają się zarówno z produktów z magazynów Auchan, jak i zakupionych przez wolontariuszy w tych hipermarketach w różnych regionach kraju. W niektórych z nich dostawy zostały zorganizowane przy współudziale lokalnych władz.
To złamanie obowiązującego prawa, bo – jak podkreśla „Le Monde” – zgodnie z prawem międzynarodowym, jedynie pomoc cywilom w czasie konfliktów jest uznawana za pomoc humanitarną.
Wyniki dziennikarskiego śledztwa skomentował minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.
„W zeszłym roku wzywałem świat do bojkotu Auchan za to, że nie wycofał się z Rosji i nie zaprzestał finansowania zbrodni wojennych. Rzeczywistość wydaje się jednak dużo gorsza: Auchan stał się bronią rosyjskiej agresji na pełną skalę. Zamierzam omówić to z moim francuskim odpowiednikiem” – napisał na Twitterze.
Auchan nie wycofał się z Rosji
Firmy z grupy Mulliez po rozpoczęciu wojny na Ukrainie komunikowały, że nie zamierzają opuszczać terenu Federacji Rosyjskiej. Wspieranie jednej ze stron może spowodować nałożenie na Auchan sankcji i doprowadzić do konieczności opuszczenia przez firmę rosyjskiego rynku, z którego – w przeciwieństwie do wielu zachodnich przedsiębiorstw – jak dotąd się nie wycofała. W przypadku sieci Auchan, która ma 230 sklepów w Rosji, ten rynek stanowi 10 proc. obrotów firmy. Dla Leroy Merlin rosyjski rynek pokrywa aż 20 proc. obrotów przedsiębiorstwa.
Klub Jagielloński przygotował petycję
W związku z tym Klub Jagielloński przygotował petycję, w której apeluje do Auchan o jednoznaczną decyzję: jeżeli nie chcą opuścić rosyjskiego rynku, to niech wycofają się z polskiego. Organizacja zachęca do jej podpisywania.
Klub Jagielloński zwraca uwagę, że Auchan zalicza się do niechlubnego grona sieci handlowych, które płacą w Polsce bardzo znikome podatki. „Auchan Polska Sp. z o.o. w 2021 roku zanotowała 11,5 mld zł przychodów i zapłaciła 30,9 mln zł CIT” – napisał Portal Spożywczy, przytaczając dane Ministerstwa Finansów. „To wielokrotnie mniej niż niektóre inne duże, zagraniczne sieci handlowe, również gdy weźmiemy pod uwagę proporcje przychodów” – podkreślają autorzy petycji.
W sprawie Auchan UOKiK prowadzi postępowanie dotyczące wykorzystania przewagi kontraktowej.

mm