https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aresztowano szajkę przemytników. Boss miał w domu 700 szwajcarskich zegarków [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 13 KWIETNIA]

Krzysztof Błażejewski
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 13 kwietnia w Bydgoszczy.
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 13 kwietnia w Bydgoszczy. archiwum Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 13 kwietnia. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 13.04 w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE, KALENDARIUM 13 KWIETNIA, WAŻNE WYDARZENIA W BYDGOSZCZY].

13 kwietnia 1924 roku w sali Ogniska przy ul. Jagiellońskiej odbył się wielki więc bydgoszczan skierowany przeciwko rządowemu projektowi zniesienia drugich dni Bożego Narodzenia, Zielonych Świątek i Wielkiej Nocy oraz święta Matki Boskiej Gromnicznej jako dni wolnych od pracy. Uchwalono rezolucję wzywającą rząd do wycofania projektu.

13 kwietnia 1929 roku w sali posiedzeń Rady Miejskiej w Bydgoszczy miała miejsce konferencja kierowników i referendarzy wszystkich starostw powiatów północnej Wielkopolski celem zaznajomienia się z nowymi ustawami samorządowymi.

Tego samego dnia „Dziennik Bydgoski” ogłosił, że wszyscy żołnierze armii niemieckiej, którzy w czasie I wojny światowej trafili do niewoli angielskiej, mogą zgłaszać się w hotelu Lengninga przy ul. Długiej celem odebrania przyznanego im odszkodowania.

13 kwietnia 1930 roku w sali Filharmonii Warszawskiej wystąpiły chór i soliści Bydgoskiego Konserwatorium Muzycznego pod dyrekcją Wilhelma von Winterfelda, dyrektora konserwatorium, prezentując „Requiem” Giuseppe Verdiego. Uznano to za jedno z największych osiągnięć bydgoskiego szkolnictwa muzycznego. Występ był transmitowany na żywo przez Polskie Radio.

13 kwietnia 1938 roku w opuszczonym gmachu szpitala miejskiego przy ul. Gdańskiej (późniejszym budynku Muzeum Okręgowego opodal kościoła Klarysek) otwarto wystawę kolonialną, na której zaprezentowano przedmioty pochodzenia zamorskiego. Największe zainteresowanie zwiedzających budziły wigwamy, totemy i pióropusze Indian północnoamerykańskich.

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało na swojej stronie internetowej listę wszystkich imion nadawanych chłopcom w 2018 roku. Od kilku lat widoczny jest trend nadawania dzieciom imion tradycyjnych. Sprawdźcie, które imiona są obecnie najbardziej modne. Przedstawiamy 20 najpopularniejszych imion dla chłopców nadanych w 2018 roku >>>

Najpopularniejsze imiona dla chłopców. Te imiona są teraz w ...

13 kwietnia 1939 roku otwarto i poświęcono nowy budynek gimnazjum Polskiego Towarzystwa Szkolnego przy ul. Warmińskiego 13.

13 kwietnia 1945 roku miał miejsce początek przenosin dowództwa Morskiego Okręgu Wojskowego z Torunia do Bydgoszczy, stan ten trwał do 22 sierpnia, kiedy kraj podzielono na 7 okręgów wojskowych i siedzibę okręgu pomorsko-wielkopolskiego usytuowano w Gdańsku.

13 kwietnia 1955 roku podczas Środy Literackiej w Pomorskim Domu Sztuki w Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej znany i popularny wówczas pisarz Jerzy Putrament wygłosił odczyt poświęcony „bieżącej sytuacji w literaturze”.

13 kwietnia 1957 roku bydgoska Milicja Obywatelska „rozbiła” siatkę przemytników szwajcarskich zegarków, które były sprzedawane w Polsce na czarnym rynku za równowartość średniej miesięcznej pensji. Aresztowano organizatora siatki, właściciela prywatnego sklepu, Mieczysława D., w którego domu znaleziono ponad 700 zegarków i dewizy o wartości 6 milionów złotych.

13 kwietnia 2010 roku na Starym Rynku odbyła się wielka żałobna manifestacja bydgoszczan poświęcona pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej, do której doszło trzy dni wcześniej.

FLESZ - Asteroida uderzy w Ziemię?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wart Pac, pałaca
Latoś natomiast, buractwtwo bydgoskie POparło strajk Broniarza.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski