W ostatnich tygodniach prace archeologiczne na zamku w Świeciu skoncentrowane były na przedzamczu.
Wykopaliska na zamku w Świeciu: pierwszy wał obronny
- Eksplorujemy obecnie osiem wykopów archeologicznych. Dotychczas najbardziej wartościowy okazał się wykop 10/20 - twierdzi Robert Grochowski, archeolog. - Odsłoniliśmy w nim relikt spalonej konstrukcji drewnianej, którą na obecnym etapie badań interpretujemy jako drewniano-ziemny wał w konstrukcji skrzyniowej. Był to prawdopodobnie pierwotny wał obronny przedzamcza.
Na jaki okres jest datowany?
- Pobraliśmy próbki spalonego drewna do badań metodą C14, która pozwoli określić wiek drewna z dokładnością do plus minus 30 lat. Jeśli jest to drewno sprzed 1309 roku, to był to wał obronny jeszcze z czasów Książąt Pomorskich. Jeśli natomiast okaże się, że to drewno pochodzące z czasów po 1309 roku, to będzie to wał obronny Krzyżaków, którzy właśnie w 1309 roku opanowali Świecie.
Wał stanowi najstarszy element systemu fortyfikacyjnego.
- Podejrzewamy, że jest on krzyżacki, ponieważ w warstwach sprzężonych z jego reliktami znaleźliśmy materiał zabytkowy, głównie ceramikę naczyniową, datowaną na połowę XIV wieku - podaje Grochowski.
- Wał jest o tyle ciekawy, że pokazuje nam najstarszy narys podzamcza - dodaje. - Dlatego też, z punktu widzenia naukowego, jest on na razie najcenniejszym odkryciem tych wykopalisk.
Na podzamczu znaleziono Kości z likwidowanego w średniowieczu cmentarza
W wykopie 13/20 archeolodzy znaleźli ossuarium, czyli skupisko przemieszanych ludzkich kości, wtórnie przeniesionych z pierwotnej mogiły.
- Analiza materiału zabytkowego zdeponowanego w warstwie dowodzi, że ossuarium powstało w XV wieku.
W tym wykopie znaleziono też relikt posadzki budynku.
- W wykopie za płotem kempingu, numer 14/20 znaleźliśmy natomiast trzy poziomy budynków oraz bardzo dużo elementów metalowych - dowiadujemy się od archeologa.
Czyżby archeolodzy znaleźli klucz do zamku w Świeciu?
I wielką ciekawostkę - klucz do zamku.
- To klucz do świeckiego zamku - mówi Grochowski. - Oczywiście traktujemy to w formie żartu. Na obecną chwilę nie wiemy, czy był kluczem do wrót zamkowych. Równie dobrze mógł otwierać drzwi, czy skrzynię. Ale na pewno jest to klucz, który pozyskaliśmy z warstwy późnośredniowiecznej, datowanej na przełom XIV/XV w. Obrazowo mówiąc, z czasów panowania króla Władysława Jagiełły
Po drugiej stronie przedzamcza, w wykopie 15/20, naprzeciwko dawnego drewnianego mostu na zamek wysoki, znaleźliśmy relikt kamiennej ławy fundamentowej. Dalsze badania pozwolą określić jej funkcję i chronologię.
