Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Anielski opiekun Jezusa

Tadeusz Oszubski
Archanioł Gabriel zwiastował narodziny Jezusa. Wcześniej, o czym mówi Stary Testament, zapowiadał przyjście mesjasza. Niektórzy znawcy tematu twierdzą, że Bóg stworzył Gabriela, aby ten zajmował się Jezusem.

Archanioł Gabriel zwiastował narodziny Jezusa. Wcześniej, o czym mówi Stary Testament, zapowiadał przyjście mesjasza. Niektórzy znawcy tematu twierdzą, że Bóg stworzył Gabriela, aby ten zajmował się Jezusem.

<!** Image 2 align=right alt="Image 71523" sub="Jedna ze scen Zwiastowania, gdzie archanioł Gabriel przynosi Najświętszej Marii Pannie szczęśliwą nowinę / Fot. Archiwum">Archanioł Gabriel szczególną opieką otaczał Jezusa. Niektórzy badacze twierdzą, że było to jego głównym powołaniem. Zapowiedział Danielowi nadejście Mesjasza, pół tysiąclecia później zwiastował Najświętszej Marii Pannie narodziny Jezusa - według św. Bernarda, Gabriel pełnił przede wszystkim rolę anioła stróża Matki Bożej. Ponadto, archanioł Gabriel doradzał świętemu Józefowi w podejmowaniu decyzji dotyczących Świętej Rodziny. U schyłku ziemskiego żywota Jezusa, czuwał wraz z Synem Bożym w Ogrójcu, potem asystował przy zmartwychwstaniu i wniebowstąpieniu Chrystusa.

Starszy od naszej planety

Jak wyglądał ten metafizyczny opiekun Jezusa? - Archanioł Gabriel ma włosy pięknie przycięte i faliste. Gabriel jest o głowę wyższy od innych aniołów - twierdziła święta Franciszka Rzymianka, mistyczka z XV w.

<!** reklama>W najstarszych zachowanych scenach zwiastowania, na freskach i mozaikach wykonanych między IV a VI w., Gabriel portretowany był jako młodzieniec z bujnymi, długimi włosami ściągniętymi przepaską. Nosił strój herolda lub posła cesarskiego, jednak najczęściej wyobrażano go w lnianej białej szacie.

W scenie zwiastowania Gabriel trzyma zwykle w dłoni trzy lilie, symbolizujące dziewiczą czystość Marii. Archanioł ma czasem w ręku pastorał, berło, a przedstawiony na ołtarzu kościoła św. Elżbiety we Wrocławiu, dmie w róg.

Ile lat liczy sobie Gabriel? Trudno to precyzyjnie określić, w każdym razie jest starszy od naszej planety. Wraz z innymi aniołami stworzony został wcześniej niż niebo, ziemia i człowiek.

Gabriel wymieniony jest czterokrotnie: dwa razy w Księdze Daniela i dwa razy w Ewangelii według św. Łukasza. Raz tylko przedstawił się osobiście, zwykle czynił to za niego jakiś głos. Szczęśliwcem, który usłyszał słowa: „Ja jestem Gabriel, który stoję przed Bogiem, a zostałem posłany, aby mówić z tobą”, był Zachariasz. Archanioł uprzedził tego człowieka, że żona (św. Elżbieta) wkrótce powije mu syna Jana, nazwanego później Chrzcicielem.

Wymieniony z imienia, archanioł Gabriel pojawia się po raz pierwszy na kartach Starego Testamentu w Księdze Daniela. Tłem dla jego wizyty w świecie materialnym była wizja, której dostąpił Daniel. Co na ten temat zapisał sam prorok?

„W trzecim roku (panowania) króla Belsazara ukazało się mnie, Danielowi, widzenie.(...)... gdy patrzyłem, zdawało mi się, że jestem w twierdzy Suzie w krainie Elam(...)...miałem to widzenie i starałem się je zrozumieć. Wtedy stanął przede mną ktoś, kto wyglądał jak mężczyzna.(...), zląkłem się i padłem na twarz”.

Wówczas Gabriel przemówił, co wywarło na Danielu takie wrażenie, że stracił przytomność.

Archanioł objawił się Danielowi, aby z 500-letnim wyprzedzeniem zapowiedzieć narodziny Jezusa.

Gabriel ocucił Daniela, czyli, według słów proroka, „dotknął mnie i postawił mnie na nogi”. Następnie przekazał, że Izraelici mają czekać na przyjście mesjasza. Fakt, że pojawienie się archanioła wstrząsnęło Danielem, nie może dziwić, już samo imię Gabriel (w języku hebrajskim - Geber’el) znaczy „Mąż silny Bogiem”. Według znawców tematu, imię tego archanioła, podobnie jak dwóch pozostałych, pochodzi sprzed 3 tys. lat i posiada rodowód wczesnoizraelski lub kananejski.

Opiekun księżyca, patron wiosny

Jaka jest niebiańska pozycja Gabriela? Według Pseudo-Dionizego, chóry anielskie podzielone są na dziewięć stanów - zasadę tę wprowadzili Ojcowie Kościoła w 553 r. Najbliżej Boga znajdują się serafini. Następni to cherubini, po nich zaś idą trony, panowania, moce, władze i zwierzchności. Dopiero 8. miejsce w hierarchii dobrych duchów zajmują archaniołowie, tacy jak Gabriel.

Gabriel to w opinii angelologów anioł narodzin, opiekun wschodniej strony świata i jutrzenki, ale także księżyca, patron wiosny i ognia. Papież Pius XII w 1951 r. ogłosił tego archanioła patronem pracowników telewizji, radia i telefonii. Gabriel ma swe święto 29 września, do spółki z pozostałymi znanymi z Pisma Świętego archaniołami, Michałem i Rafałem.

Jest to anioł uniwersalistyczny, bo jako jedynego wymieniają go z imienia święte księgi trzech wielkich religii: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!