Prezydent Andrzej Duda wżął udział w zakończeniu największego tegorocznego ćwiczenia Wojska Polskiego DRAGON-21 w Wólce Konopnej. - Dziękuję za zaproszenie na zakończenie procesu certyfikacji 18. Dywizji Zmechanizowanej- mówił i dodał, że tej części Polski jednostki wojskowe były likwidowane. - Gdy objąłem zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi rozpoczęliśmy proces przywracania wojska na tych terenach. Mieszkańcy muszą czuć się bezpiecznie- tłumaczył.
Prezydent podziękował za "wzmacnianie polskiej armii, budowanie jej potencjału i poczucie bezpieczeństwa rodaków". - Dziękuję za doskonale przeprowadzony proces formowania dywizji- mówił. Duda przypomniał, że podczas szczytu NATO rozmawiano bezpieczeństwie. - Wschodnia flanka jest bardzo ważna dla Sojuszu. Wielokrotnie bardzo mocno w wypowiedziach przywódców podnoszone były problemy bezpieczeństwa tego regionu- mówił.
Podczas tego wydarzenia, prezydent Andrzej Duda Prezydent mianował generała Rajmunda Andrzejczaka na drugą kadencję na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
- W ciągu 3 lat sformowana została 18. Dywizja Zmechanizowana. Dziś odebrałem meldunki dotyczące ćwiczenia Dragon- 21- mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. - 18. Dywizja Zmechanizowana jest gotowa, aby bronić Polskę- przyznał i dodał, że została ona sformułowana według wzoru NATO.
[bDragon-21 to największe w skali ćwiczenia w roku 2021[/b]
- Dragon-21 to największe w skali ćwiczenia w roku 2021. To ćwiczenie, którego zadaniem jest sprawdzenie gotowości bojowej Wojska Polskiego- mówił 8 czerwca, na poligonie w Nowej Dębie, szef MON.
Ćwiczenie taktyczne Dragon-21 to cykliczne przedsięwzięcie szkoleniowe Wojska Polskiego. Jego głównym celem jest przygotowanie i zgrywanie Sił Zbrojnych RP do prowadzenia operacji obronnej, w tym z udziałem Wojsk Obrony Terytorialnej i układem pozamilitarnym.
Całość podzielona jest na dwie części: poligonowa, która rozpoczęła się 2 czerwca i trwała do 11 czerwca. Następnie ćwiczenie przeszły w etap wspomagany komputerowo w Akademii Sztuki Wojennej z wykorzystaniem nowoczesnych systemów symulacyjnych JTLS. Całość zakończyła się 18 czerwca.
