Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amfiteatry mamy, ale dbamy o nie byle jak [zdjęcia]

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Park i otoczenie pałacu w Ostromecku nie jest sprzątane - alarmują Czytelnicy.
Park i otoczenie pałacu w Ostromecku nie jest sprzątane - alarmują Czytelnicy. Dariusz Bloch
Rok wystarczył, żeby amfiteatr w samym centrum Bydgoszczy - przy ul. Mostowej - był już zarośnięty i podniszczony. To, co dzieje się w Ostromecku, bulwersuje wielu spacerujących po parku przy pałacu. Same pałace też się sypią.

Zobacz wideo: Nowa siedziba IPN w Bydgoszczy

Ulicy Mostowej opisywać nie trzeba - to samo serce Bydgoszczy. Tuz przy siedzibie Muzeum Okręgowego jest niewielki amfiteatr. Sporadycznie wykorzystywany i pewnie dlatego zapomniany.

Ktoś tam sprząta?

- Czasami oglądam filmy o przedwojennej Europie zachodniej, fabularne... Ja tam śmieci na głównych ulicach miast nie widzę. Ktoś te chodniki za przeproszeniem musiał chyba wylizywać. Albo po prostu były czyste. Tu, z tym amfiteatrem, tak nie jest. Proszę zobaczyć - przy stopniach rosną chwaściory, płytki połamane, bo pewnie skaczą tu na deskorolkach, śmieci walają się tu i tam... A obok makieta starej Bydgoszczy i muzeum. Pięknie to wygląda, rzeczywiście...

Rzecz oparła się o radnego Wojciech Bulandę z KO, który wystąpił do ratusza o uprzątnięcie amfiteatru. Okazało się, że Urząd Miasta musiał upominać w tej sprawie firmę odpowiadającą za czystość tego fragmentu Bydgoszczy firmę, a prace naprawcze idą w tysiące złotych.

Upomnienie i koszty

Na początku, czyli do niedawna, wszystko wydawało się - zdaniem ratusza - w porządku.

- Amfiteatr jest objęty stałym utrzymaniem poprzez bieżące sprzątanie, opróżnianie kosza łącznie z sobotami, niedzielami i świętami - informuje Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - Przy kontrolach terenu nie stwierdzono nieprawidłowości związanych z przepełnieniem kosza. Sporadyczne sytuacje, gdzie podejmowano natychmiast interwencje, miały miejsce w okresie pandemii, kiedy pojemniki w obrębie Starego Miasta ulegały przepełnieniu przez wyrzucane opakowania po jedzeniu na wynos.

Kozłowicz przyznaje, że co do czystości wokół obiektu stwierdzono nieprawidłowości, a wykonawca został upomniany o konieczności staranniejszego sprzątania.

Nie obywa się niestety bez bieżących napraw. Naprawy płyt wykonano we wrześniu ubiegłego roku. - Koszt napraw wyniósł 1550 zł - informuje Kozłowicz. Ławki pomalowano ostatnio w 2019 roku za... 6300 zł.

Kolejne prace zaplanowano na lipiec tego roku, bo... odpadła wykładzina po bokach stopni.

Ostromecko w czerwcu

Z kolei od naszego Czytelnika otrzymaliśmy serię zdjęć amfiteatrzyku i parku w zabytkowym kompleksie pałacowo-parkowym w Ostromecku. - Trzeba przyznać, że aż się przykro robi - opowiada autor zdjęć. - Gałęzie w parku leżą byle gdzie i to widać, że nie od wczoraj; niedaleko pałacu jeden z konarów zwyczajnie się ułamał i spadł. Dobrze, że komuś nie spadł na głowę. Scena zaśmiecona liśćmi, kosze na śmieci przepełnione...

Pałac i park Ostromecko należą do gminy Bydgoszcz, ale zarządza nimi Miejskie Centrum Kultury.

- Konar spadł w wyniku suszy i wichury - wyjaśnia Kuba Ignasiak, rzecznik Miejskiego Centrum Kultury. - Wydarzyło się to 20 czerwca 2021 r. (niedziela), od poniedziałku do środy (21-23 czerwca) trwało jego usuwanie. Trwało to tyle ze względu na jego rozmiar - trzeba go było pociąć na mniejsze elementy i wywieźć etapami. Ze względu na panujące warunki atmosferyczne dokonaliśmy przeglądu pozostałych drzew wzdłuż najczęściej uczęszczanych alei, które mogłyby zagrażać zwiedzającym. Usunęliśmy pozostałe konary, które mogłyby stanowić zagrożenie, co trwało kolejnych kilka dni. Wszystkie te prace wykonywała firma zewnętrzna. Takie sytuacje się zdarzają się w całym kraju i rzadko mamy szansę im zapobiec.

Jak mówi rzecznik, kosze na śmieci - te wokół pałaców codziennie opróżniamy sami. Te w przestrzeni parkowej są opróżniane przez firmę zewnętrzną w dni powszednie. Zdarza się więc, że pod koniec weekendu bywają przepełnione. Sytuacja ta zmienia się wraz z początkiem każdego nowego tygodnia. Z kolei ławy betonowe, które pojawiają się na zdjęciach, notorycznie padają ofiarą wandali. - Reagujemy, kiedy jesteśmy tego świadkami, ale ze względu na brak monitoringu w parku nie możemy ich obserwować przez cały czas. W najbliższych tygodniach planujemy je w miarę możliwości oczyścić, odświeżyć i odmalować - zapewnia Kuba Ignasiak.

MCK czeka na wycenę kompleksowego remontu małej architektury w przestrzeni parkowej, włącznie z ogrodzeniem głównym przed pałacem. Plany remontowe ZPP Ostromecko są dokładnie rozpisane do 2027 roku.

Na stronie internetowej kompleksu pałacowego czytamy, że na terenie parku pałacowego znajduje się ok. 4,5 tysiąca drzew. Ponad 60 z nich to pomniki przyrody. Część rosła tu na długo przed budową pałaców, wiele z nich zasadzono podczas projektowania ogrodów przy posiadłościach. Ten ostromecki krajobraz to dzieło samego Petera Josepha Lennégo, wybitnego pruskiego planisty i architekta krajobrazu. Lenné, z tytułem ogrodnika królewskiego, w ciągu swojej kariery założył ponad 250 ogrodów. Trzymał się zasady, że komponuje zieleń przy rezydencjach w zgodzie z pobliskimi lasami. To dlatego park w Ostromecku wygląda tak, jakby ingerencja ludzkiej ręki ograniczona była do strzyżenia trawników i sadzenia kwiatów przy pałacowych tarasach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo