Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ambasador naszego regionu [plebiscyt]

Sławomir Kabat
Są wybitni i nietuzinkowi. Utalentowani i nieprzeciętni. Każdy z nich to wielka osobowość. Jednak Ambasadorem Regionu może być tylko jeden! Kto nim będzie tym razem?

<!** Image 7 align=middle alt="Image 185080" >

Są wybitni i nietuzinkowi. Utalentowani i nieprzeciętni. Każdy z nich to wielka osobowość. Jednak Ambasadorem Regionu może być tylko jeden! Kto nim będzie tym razem?

To już trzecia edycja plebiscytu, który ma na celu promowanie osób wyjątkowych. Takich, których osiągnięcia zawodowe i osobiste są szczególne.

Pomysłodawcą i mecenasem plebiscytu jest Kujawsko-Pomorski Klub Kapitału. Od początku współorganizatorami są regionalne media.

<!** reklama>To właśnie Klub Kapitału w 2007 roku wystąpił z inicjatywą nadawania tytułu Ambasadora Regionu osobom niezwykłym i honorowania ich medalem „Summa cum laude”. Ten zaszczyt spotykać ma ludzi nietuzinkowych, wybitne osobistości, postacie, których nazwiska znane są w regionie, w kraju i za granicą. Na podziw, sławę i rozgłos zasłużyli sobie tym, co robią. Są zdolni, utalentowani, nieprzeciętni. Kochamy ich, podziwiamy i życzymy, by swoją pracą przynosili ludziom zdrowie, szczęście, radość i wielkie chwile wzruszenia.

Pierwszym Ambasadorem Regionu został Maciej Figas, dyrektor Opery Nova. W drugiej edycji tym tytułem uhonorowano prof. Arkadiusza Jawienia, wybitnego chirurga naczyniowego.

W trzeciej edycji dziennikarze „Expressu Bydgoskiego”, toruńskich „Nowości”, Polskiego Radia PiK, oddziału bydgoskiego Telewizji Polskiej SA oraz „Gazety Pomorskiej” wyłonili dwunastu kandydatów w czterech kategoriach. Są nimi.

NAUKA:

<!** Image 6 align=left alt="Image 185079" >prof. dr hab. inż. **CZESŁAW K. SADOWSKI,** kierownik Katedry Fitopatologii i Mikologii Molekularnej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Prof. Sadowski jest absolwentem Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu. Jest kierownikiem Katedry Fitopatologii i Mikologii Molekularnej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, która kontynuuje prace bydgoskich fitopatologów, sięgające korzeniami początków XX wieku. Autor i współautor ponad 150 publikacji, poświęconych chorobom roślin. Z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym związany jest od 1974 r. Odbył kilka zagranicznych staży naukowych, między innymi, w USA i Bolonii. Wypromował dziesięciu doktorów. Za największe osiągnięcie zawodowe uznaje stworzenie nowoczesnego Laboratorium Biotechnologii Drobnoustrojów.  O swojej pracy mówi: - Jean Anthelme Brillat-Savarin pisał, że „losy narodów zależą od sposobu ich żywienia”. Zdrowie ludzi jest najważniejsze, a wśród roślin są choroby powodowane przez takie grzyby, które nie tylko obniżają ilość i jakość plonu, ale także mogą tworzyć groźne toksyny, znajdujące się w paszy dla zwierząt i przenikające na przykład do tkanek mleka czy jaj. Jego pozazawodowym zainteresowaniem jest kultura antyczna ze wskazaniem na starożytny Rzym.

<!** Image 5 align=left alt="Image 185078" >prof. zw. dr hab. TOMASZ WAŻNY, dendrochronolog z Zakładu Technologii i Technik Malarskich Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Prof. dr hab. Tomasz Ważny to dendrochronolog, pracownik Zakładu Technologii i Technik Malarskich w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa, Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Do tytułu „Ambasadora Regionu” jest nominowany za prace badawcze, pozwalające z ogromną dokładnością ustalać wiek drewna, a tym samym budowli i przedmiotów wykonanych z tego materiału, za przybliżanie nam prawdy i obalanie mitów dotyczących historii najstarszych polskich grodów (np. Biskupin).

Prof. Ważny, z wykształcenia inżynier, technolog drewna, jest absolwentem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Współpracuje z Cornell University w USA. Swoje badania dendrochronologiczne prowadzi w Polsce, Europie oraz w Azji (m.in. w Nepalu).

- Doktorat robiłem z biologii drewna w Hamburgu - mówi prof. Tomasz Ważny.

Zapytany o swoją najważniejszą publikację, wymienia artykuł opublikowany w czasopiśmie „Nature”, dotyczący wielkich mistrzów malarstwa holenderskiego i flamandzkiego, którzy malowali na drewnie bałtyckim. - Tam opublikowałem rezultaty mojej pracy doktorskiej - podkreśla prof. Tomasz Ważny.

Obecnie wielkim polem badawczym prof. Ważnego jest Stambuł, gdzie podczas budowy metra odkryto budowle, które datuje się na IV wiek naszej ery.

<!** Image 4 align=left alt="Image 185077" sub="Fot. Archiwum szpitala">prof. dr n. med. **ZBIGNIEW WŁODARCZYK**, kierownik Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy.

Profesor Włodarczyk, poznaniak z urodzenia, jest absolwentem tamtejszej Akademii Medycznej. Odbywał staż w Wielkiej Brytanii, a po powrocie stworzył w Wojewódzkim Szpitalu w Poznaniu zespół transplantacyjny.

W 2000 r., za namową śp. prof. Jana Domaniewskiego, wówczas rektora Akademii Medycznej w Bydgoszczy, i przy współpracy prof. Jacka Minitiusa, szefa klinki nefrologii, podjął się organizacji ośrodka transplantacyjnego w „Juraszu”. Nominacja prof. Włodarczyka do tytułu „Ambasador Regionu” jest wyrazem uznania za stworzenie w mieście nad Brdą placówki dającej szanse śmiertelnie chorym pacjentom na otrzymanie drugiego życia.

Na podkreślenie zasługuje propagowanie przez prof. Włodarczyka świadomego dawstwa narządów (Oświadczenie woli, Karta dawcy) i nieustanna praca nad pozyskiwaniem organów od dawców zmarłych (np. poprzez szkolenia dla anestezjologów z rozpoznawania śmierci mózgowej).

Dodajmy, że od powstania bydgoskiego ośrodka transplantacyjnego, przeprowadzono ponad 800 operacji przeszczepienia nerki!

KULTURA:

<!** Image 13 align=left alt="Image 185954" >PAWEŁ ŁYSAK, jest dyrektorem naczelnym i artystycznym bydgoskiego teatru od roku 2006. Tworzy teatr o zacięciu społecznym, wciągając mieszkańców miasta w organizowane wokół kolejnych premier wydarzenia (performance, wykłady, koncerty, wystawy). Jednym z jego największych osiągnięć jest odnowienie formuły bydgoskiego Festiwalu Prapremier. Jako reżyser dał się poznać, między innymi, dzięki ambitnej inscenizacji „Sprawy Dantona” Stanisławy Przybyszewskiej, której premiera odbyła się w 2009 roku.
W pamięci widzów pozostaną też na pewno wyreżyserowane przez niego w roku 2009 „Trzy siostry” Antoniego Czechowa. Obecnie w bydgoskim teatrze oglądać można wyreżyserowany przez niego spektakl „V (F) ICD-10. Transformacje”.
Toruńscy miłośnicy teatru z pewnością pamiętają jego żywiołową inscenizację „Snu nocy letniej” Williama Szekspira, która pojawiła się na scenie Teatru im. Wilama Horzycy w roku 2006.
Paweł Łysak znany jest także z zaangażowania w przedsięwzięcia, których celem jest ożywienie życia kulturalnego Bydgoszczy.

 <!** Image 12 align=left alt="Image 185954" >MAREK ŻYDOWICZ, dyrektor Festiwalu Plus Camerimage i Fundacji Tumult w Toruniu,  (ur. w Świeciu) - historyk sztuki, organizator Camerimage - Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych, promotor działań artystycznych, producent filmowy i reżyser. Założyciel Fundacji TUMULT w Toruniu. Założyciel (wspólnie z Davidem Lynchem i Andrzejem Walczakiem) fundacji "Sztuki Świata". Pełnomocnik ministra kultury do realizacji programu " Znaki Czasu".

Zadebiutował na przeglądzie filmowym Droga ku nowej Europie. W 1993 roku zorganizował pierwszy festiwal Camerimage w Toruniu. Jako nagorodę ustanowiono złotą żabę - symbol Torunia. W roku 2000  przeniósł festiwal do Łodzi, skąd festiwal przeniósł się do Bydgoszczy.

Autor scenariusza i reżyser filmu fabularnego Owoce miłości nakręconego w roku 2001. Współproducent filmu Kilka kromek chleba (2005), producent wykonawczy filmu Trzy spełnione marzenia (2003) oraz reżyser i scenarzysta filmu dokumentalnego Klik (2001).

Współpracował z Peterem Weirem przy doborze polskiej części obsady filmu : "Master and Commander" oraz w 2006 roku współproducent filmu Davida Lyncha "Inland Empire"

<!** Image 14 align=left alt="Image 185954" >JAN NOWICKI, znakomity i popularny aktor.

Aktor urodził się w Kowalu koło Włocławka w 1939 roku. Jest synem szewca. W latach 1958-1960 studiował na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W 1964 ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. 7 października 1964 zadebiutował w „Zaproszeniu do zamku Jeana Anouilha” na deskach Starego Teatru w Krakowie, którego aktorem jest do dziś. Na ekranie debiutował w 1963, wystąpił w kilkudziesięciu filmach. Szczególnie zapamiętany z roli Wielkiego Szu.

Jan Nowicki pisze książki i uważa literaturę za pierwszą ze sztuk. Film stawia na 4 miejscu.

Od 1967. występował również w wielu filmach węgierskich w reżyserii swej żony Marty Mészáros. Był to jeden z najbardziej znanych filmowych związków. Na dodatek była to miłość na odległość.

Obecnie Jan Nowicki żyje u boku Małgorzaty Potockiej. Ślub wzięli w 2009 roku w... Kowalu pod Włocławkiem.

GOSPODARKA:

<!** Image 8 align=left alt="Image 185453" >TOMASZ ZABOKLICKI, prezes zarządu, dyrektor generalny PESA Bydgoszcz SA,

Tomasz Zaboklicki to rodowity bydgoszczanin, sportowiec od lat zakochany w karate, trener i instruktor młodzieży.

Ukończył studia na Wydziale Nauk Ekonomicznych UMK w Toruniu i studia podyplomowe z zakresu finansów i marketingu na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W latach 80. podjął pracę w PESA Bydgoszcz SA, wówczas jeszcze Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego.

Przeszedł przez kilka szczebli kariery zawodowej, od stanowiska samodzielnego pracownika, specjalisty, poprzez głównego specjalistę ds. ekonomicznych, sięgając wreszcie po stanowisko dyrektora generalnego - prezesa zarządu.

Jego zasługą jest zdecydowana i dynamiczna działalność wytwórcza firmy, ukierunkowana w tej chwili na budowę nowoczesnego taboru szynowego. Za prezesowania Tomasza Zaboklickiego zakład zyskał status równorzędnego partnera na rynku UE. Stale rozwijająca się firma jest także liderem rynku pod względem tworzenia nowych miejsc pracy.

Tomasz Zaboklicki nie nudzi się także po pracy. Jest działaczem Bydgoskiego Klubu OYAMA Karate Pałac w Bydgoszczy.

<!** Image 9 align=left alt="Image 185453" >JAROSŁAW JÓZEFOWICZ, prezes Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych.

Toruńska firma o renomie międzynarodowej wiele zawdzięcza prezesowi, który stoi na jej czele od 1981 roku. Przez ten czas zakład zdobył rynki rosyjskie, ukraińskie, indyjskie, no i polskie, oczywiście! Firma w sposób doskonały łączy sukces ekonomiczny z zaangażowaniem społecznym. Organizuje i wspiera przedsięwzięcia edukacyjne i promują zdrowie, np. poprzez warsztaty i konferencje na temat opieki długoterminowej, turnieje piłki nożnej osób niepełnosprawnych oraz turnieje tenisa kobiet Bella Cup. TZMO zaangażowane są również przy organizacji corocznych turnusów rehabilitacyjnych w Pieninach dla chorych z  toruńskiego oddziału hematologii (za to, między innymi, przyznano prezesowi tytuł Anioła Hematologii 2011). W ubiegłych latach Jarosław Józefowicz otrzymał  również nagrodę „Za zasługi położone dla rozwoju uczelni” przyznawaną przez Senat UMK. To także Menedżer Roku 2001, zdobywca Korony Handlu jako Osobowość Roku 2011. W listopadzie 2011 r. TZMO otrzymały od Waldemara Pawlaka - wicepremiera, ministra gospodarki - zaproszenie do objęcia roli Ambasadora Marki Polskiej Gospodarki oraz udziału w programie wspólnego budowania Marki Polskiej Gospodarki na arenie międzynarodowej. 

<!** Image 10 align=left alt="Image 185453" >PIOTR STYPA, prezes Zarządu Towimor SA.

Towmior przetrwał wszystkie burzliwe wydarzenia w ostatnich latach - dwie wojny światowe, gospodarkę nakazowo-rozdzielczą w czasach PRL-u, transformację ustrojową na przełomie lat 80. i 90. XX wieku i gospodarkę wolnorynkową, która po niej nastała. To, że firma ma się bardzo dobrze w ostatnich latach, zawdzięcza m.in. prezesowi Piotrowi Sypie.

Pochodzi z Pomorza. Studiował na Politechnice Gdańskiej na kierunku budowa okrętów. Po studiach pracował w firmie podobnej do Towimoru. Najpierw jako konstruktor, następnie na stanowisku szefa konstrukcji. Potem w karierze prezesa Stypy były dwie firmy z innej branży, a w nich praca na stanowiskach związanych z zarządzaniem. Pracował także w Norwegii.

Cztery lata temu trafił do Towimoru i został prezesem firmy. Zastąpił na tym stanowisku Zbigniewa Banaszczuka.

- Dostarczamy urządzenia dla statków morskich. To głównie urządzenia pokładowe, przede wszystkim wciągarki. Poza tym projektujemy i produkujemy urządzenia dla klientów, związanych z wydobyciem ropy i gazu. Dostarczamy nasze wyroby przede wszystkim do Korei Południowej i Norwegii - mówi prezes Stypa.

Prezes i firma byli już wielokrotnie nagradzani. Między innymi w 2009 roku Piotr Stypa odebrał tytuł Ambasadora Polskiej Gospodarki, w konkursie organizowanym przez MSZ i Business Centre Club.

Prezes, mimo natłoku zajęć, stara się wygospodarować czas na hobby. To przede wszystkim sport - piłka nożna i jazda na rowerze oraz muzyka poważna.

SPORT:

- PAWEŁ WOJCIECHOWSKI, lekkoatleta Zawiszy Bydgoszcz - skok o tyczce

Dla zawodnika Zawiszy ubiegły sezon - jak sam przyznał - był lepszy niż marzenie. 22-letni Paweł Wojciechowski do ubiegłego sezonu na koncie miał tylko srebrny medal mistrzostw świata w kategorii juniorów, zdobyty w 2008 roku. W kolejnych dwóch sezonach z powodu kontuzji kręgosłupa nie było o nim słychać. Na szczęście, bydgoszczanin trafił pod opiekę lekarzy i fizykoterapeutów i zmienił trenera - Romana Dakiniewicza zastąpił Włodzimierz Michalski - i posypały się sukcesy. Na mistrzostwach świata w Daegu zdobył złoto. Był to jedyny medal dla biało-czerwonych na tych mistrzostwach, a Paweł z miejsca stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i ulubionych polskich sportowców.

- PIOTR SIEMIONOWSKI, kajakarz Zawiszy Bydgoszcz,

Bydgoski kajakarz z Zawiszy, który w ubiegłym roku wygrał wszystkie najważniejsze zawody w sezonie! Został mistrzem Polski, mistrzem Europy, wywalczył Puchar Świata i został mistrzem świata. To sportowiec pewny siebie i zdecydowany.
- Nie boję się presji. Na igrzyska olimpijskie do Londynu jadę walczyć o złoty medal - mówi. 

- ŁUKASZ PAWŁOWSKI, AZS UMK Energa Toruń, MIŁOSZ BERNATAJTYS i ŁUKASZ SIEMION LOTTO Bydgostia WSG - trzech wioślarzy z czwórki bez sternika wagi lekkiej.

Trenerem reprezentacyjnej osady od 2005 roku jest Marian Drażdżewski, szkoleniowiec LOTTO Bydgostii WSG i jednocześnie reprezentacji. To on wybrał skład czwórki bez sternika wagi lekkiej, która od 7 lat plasuje się w światowej czołówce.
Obecnie osada pływa w składzie Miłosz Bernatajtys, Łukasz Siemion (obaj LOTTO Bydgostia WSG), Łukasz Pawłowski (AZS UMK Energa Toruń). Skład załogi uzupełnia Paweł Rańda (AZS Wrocław). Największym sukcesem naszych sportowców jest srebrny medal olimpijski, wywalczony w Pekinie w 2008.
W kolejnych latach załoga potwierdzała swoją światową klasę, zdobywając brązowy medal mistrzostw świata (2009) czy wicemistrzostwo Europy (2010).



WYŚLIJ SMS-a i WYBIERZ AMBASADORA

Nasi Czytelnicy mogą głosować od dziś do 5 marca (godzina 23.59) wysyłając SMS pod numer 7148 (1,23 z VAT) - na przykład: Czesław K.Sadowski (A.1) lub Paweł Wojciechowski (A.10). W zwrotnym esemesie nasi Czytelnicy otrzymają dostęp do e-wydania dostępnego pod adresem ekiosk.media.pl. Oto lista kandydatów:

- Czesław K. Sadowski (A.1)

- Tomasz Ważny (A.2)

- Zbigniew Włodarczyk (A.3)

- Paweł Łysak (A.4)

- Marek Żydowicz (A.5)

- Jan Nowicki (A.6)

- Tomasz Zaboklicki (A.7)

- Jarosław Józefowicz (A.8)

- Piotr Stypa (A.9)

- Paweł Wojciechowski (A.10)

- Piotr Siemionowski (A.11)

- Łukasz Pawłowski, Miłosz Bernatajtys, Łukasz Siemion (A.12)

Bieżące wyniki głosowania:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera