9 kwietnia 1918 roku do naszego miasta przybył z kurtuazyjną wizytą następca tronu cesarskiego Niemiec Królestwa Prus, August Wilhelm. Towarzyszyła mu świta wysokich niemieckich urzędników, w tym prezydent komisji kolonizacyjnej dr Ganse. Była to podróż nieoficjalna, książę zwiedzał bowiem tereny, nad którymi w przyszłości objąć miał władzę.
9 kwietnia 1933 roku w odpowiedzi na restrykcje wobec Polaków w Rzeszy wprowadzone przez nowego kanclerza Adolfa Hitlera, prasa bydgoska zaapelowała do mieszkańców o bojkot niemieckich filmów, prasy i towarów w sklepach.
9 kwietnia 1934 roku trzeci występ Hanki Ordonówny w naszym mieście zwabił do Teatru Miejskiego tłumy bydgoszczan. Śpiewaczka do swojego stałego repertuaru dołączyła po podróży na Bliski Wschód wiele melodii arabskich i żydowskich. „Ordonka”, czując się zmęczona, odmówiła bisów, wskutek czego została wygwizdana.
9 kwietnia 1935 roku miał miejsce czwarty i ostatni występ w Bydgoszczy na scenie Teatru Miejskiego Hanki Ordonówny. Tym razem towarzyszył jej aktor teatralny i filmowy Igo Sym. W czasie II wojny Sym, jako konfident gestapo, wydał w jego ręce Ordonównę. Zginął z rąk żołnierzy podziemia.
9 kwietnia 1940 roku gestapo rozpoczęło wśród ludności polskiej serię aresztowań osób z różnych środowisk podejrzanych o udział i przynależność do ruchu oporu. Pierwszymi aresztowanymi byli: restaurator Jan Bloch, adwokat Bolesław Maciejewski, radiotechnicy Bolesław Bremer i Władysław Meller i wiceprezydent Mieczysław Nawrowski. W ciągu trzech dni aresztowano około 200 mężczyzn zatrudnionych w różnych zakładach pracy.
Zobacz również:
Zakupy również w niedziele bez handlu? Jest na to szansa w b...
9 kwietnia 1949 roku w Bydgoszczy wykonano wyrok na dyrektorze Zakładów Chemicznych w Bydgoszczy Eugeniuszu Smolińskim skazanym 13 października 1948 roku na karę śmierci za – jak to określono - milionowe nadużycia.
9 kwietnia 1958 roku w ramach Środy Literackiej w bydgoskim KMPiK-u z wieczorem autorskim wystąpił znany wówczas poeta i krytyk, Julian Przyboś.
9 kwietnia 1981 roku na skutek błędu pracownika doszło do ulotnienia się z Zakładów Chemicznych niewielkich ilości fosgenu, trującego gazu. Na szczęście silny wiatr szybko rozwiał niebezpieczną substancję.
9 kwietnia 1989 roku z wysokości VIII piętra bloku mieszkalnego przy ulicy Brzozowej spadł alpinista z Bydgoskiego Klubu Wysokogórskiego, uszczelniający płyty betonowe. Mężczyzna poniósł śmierć na miejscu.
9 kwietnia 1991 roku podczas sesji Rady Miasta Bydgoszczy podjęto uchwałę o przejęciu przez miasto lotniska cywilnego w Bydgoszczy i utworzeniu Bydgoskiego Towarzystwa Lotniczego.
9 kwietnia 1998 roku parlamentarzyści AWS i UW oraz działacze Solidarności z Bydgoszczy i Torunia i Włocławka spotkali się w Przysieku. Ustalono dwubiegunowość województwa: Toruń miał stać się siedzibą wojewody, Bydgoszcz - sejmiku samorządowego. Już następnego dnia część delegacji bydgoskiej wycofała się z zawartych umów, twierdząc, iż Bydgoszcz powinna zgarnąć wszystko.
9 kwietnia 2003 roku miało miejsce otwarcie Galerii Pomorskiej przy ul. Fordońskiej, wówczas największej galerii handlowej w naszym mieście.
Zobacz również:
Modowe i motoryzacyjne trendy w Bydgoszczy. Pokaz nowej kole...
Pogoda na dzień + 2 kolejne dni (09 + 10-11.04.2018) | POLSKA (TVN Meteo)
