Główny rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny trafił do szpitala, musiał być reanimowany.
Podejrzewa się, że była to próba jego otrucia. Leciał on na pokładzie samolotu z Tomska do Moskwy. Prawdopodobnie truciznę podano mu w herbacie.
Kiedy Nawalny zasłabł samolot natychmiast wrócił do Tomska i awaryjnie lądował na tamtejszym lotnisku.
STORYFUL/x-news
Kilka minut przed godziną siódmą rano Nawalny odzyskał przytomność. Opiekują się nim lekarze na oddziale toksykologicznym.
O fatalnym stanie Nawalnego zaalarmował Kira Jarmysz, jego rzeczniczka. Napisała na Twitterze, powołując się na lekarzy, że Nawalny przyjąć mógł truciznę z gorącym płynem.
„Dziś rano Nawalny wracał do Moskwy z Tomska” - napisała na Twitterze Jarmysz.
„Podczas lotu poczuł się źle. Samolot wylądował w Omsku w trybie pilnym. Aleksiej ma zatrucie toksyczne. W tej chwili jedziemy do szpitala.
Dodała: „Podejrzewamy, że Aleksiej został otruty czymś zmieszanym z [jego] herbatą. To była jedyna rzecz, którą pił od rana. Lekarze twierdzą, że toksyczny środek szybciej wchłaniał się przez gorący płyn. W tej chwili Aleksiej jest nieprzytomny.
Jarmysz powiedziała później, że Nawalny był na oddziale intensywnej terapii.
Nawalny przebywał na Syberii, gdzie między innymi zbierał materiały w sprawie posłów partii "Jedna Rosja", którzy rządzą Rosją.
Po jakimś czasie Jarmysz dodała, że w szpitalu, w którym przebywa Nawalny jest więcej policjantów niż lekarzy. Przyjechali śledczy wysokiego szczebla.
Nawalny zyskał popularność, ujawniając szalejącą w Rosji korupcję, określając "Jedną Rosję" Putina jako „partię oszustów i złodziei”.
W 2011 roku został aresztowany i uwięziony na 15 dni po tym, jak nawoływał do protestów przeciwko fałszowaniu głosów przez partię "Jedna Rosja Putina" w wyborach parlamentarnych.
Nawalny sporządził między innymi raporty o korupcji byłego premiera Dmitrija Miedwiediewa, Władimira Putina, Dmitrija Pieskowa (rzecznika Kremla) i innych wysokich funkcjonariuszy władzy rosyjskiej. W 2013 roku z
W lipcu 2013 roku Nawalny został skazany na pięć lat więzienia, zarzuty dotyczyły rzekomo strat, które poniosła spółka, w której był zatrudniony. Odbyły się w jego obronie protesty, Nawalny szybko opuścił więzienie i powszechnie w Rosji mówiono, iż była to próba uciszenia opozycjonisty, a sam wyrok był powszechnie postrzegany jako wyrok polityczny.
W lipcu 2019 roku Nawalny trafił do szpitala z objawami alergii, jego rzeczniczka powiedziała wówczas, że prawdopodobnie został on otruty, ale działanie trucizny udało się na szczęście opanować.
To kolejna z serii kilkunastu niewyjaśnionych prób otrucia lub zabójstwa niewygodnego dla władz na kremlu polityka. Wojciech Lorenz, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych przypomniał na Twitterze całą listę tajemniczych zgonów krytyków władz rosyjskich w ciągu ostatnich lat. Wśród zamordowanych są m.in. dziennikarka Ana Politkowskaja, działaczka praw człowieka Natalia Estemirowa, a także otruci w Wielkiej Brytanii Aleksandr Litwinienko, Siergiej Magnitski, czy też zastrzelony tuż obok Kremla w 2015 roku Borys Niemcow.
