Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alarmujący stan powietrza nad Bydgoszczą. 12 listopada upłynie pod znakiem smogu! [ALERT SMOGOWY]

mik
Arkadiusz Wojtasiewicz, Dariusz Śmigielski/Polska Press
Powietrze, które zawisło nad Bydgoszczą znowu jest bardzo zapylone i pełne szkodliwych substancji.

Normy zawartości pyłów PM 2,5 i PM 10 w powietrzu w całej Bydgoszczy wczoraj wieczorem znowu przekroczone zostały o kilkaset (!) procent. Wszystkie stacje wskazywały powietrze złej albo bardzo złej jakości. Przypomnijmy, bieżącą jakość powietrza można sprawdzić dzięki mapie smogowej na stronie airly.eu.

Im bardziej intensywny odcień czerwieni, tym bardziej zapylone powietrze. To sytuacja sprzed godziny 22.00, 11 listopada.
Im bardziej intensywny odcień czerwieni, tym bardziej zapylone powietrze. To sytuacja sprzed godziny 22.00, 11 listopada. airly.com

BLACK FRIDAY już wkrótce. Zobacz listę sklepów, które wezmą udział w wyprzedażowym szaleństwie!

Prognozy zanieczyszczenia na 12 listopada 2018 dla Bydgoszczy i regionu nie są najlepsze. W ciągu dnia przekroczenia norm zapylenia i zanieczyszczenia powietrza spadną do wartości średnich, by pod wieczór znowu osiągnąć wartości wysokie i bardzo wysokie. Przypomnijmy, że w czasie, gdy na zewnątrz w powietrzu wisi smog lepiej zrezygnować z:

  • aktywności fizycznej na świeżym powietrzu,
  • wietrzenia mieszkania późnym wieczorem, kiedy stężenia pyłów są największe,
  • ograniczyć spacery z małymi dziećmi. Osoby cierpiące na choroby układu krążeniowego lub oddechowego również powinny ograniczyć wychodzenie z domu.

Jeśli jesteś osobą aktywną, załóż maskę przeciwsmogową, gdy planujesz ćwiczenia na świeżym powietrzu

Co warto wiedzieć o pyłach w powietrzu?

Grupą szczególnie narażoną na negatywne oddziaływanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych i układu krwionośnego.

Przyczyn zanieczyszczenia powietrza jest kilka: domowe piece grzewcze, transport samochodowy, elektrownie węglowe i zakłady przemysłowe. Główną przyczyną zanieczyszczenia rakotwórczym benzo(a)pirenem jest tzw. niska emisja.

Niska emisja - (emisja na niskiej wysokości) wynika z ogrzewania domów za pomocą węgla i innych paliw stałych, często w piecach nie spełniających żadnych standardów emisyjnych. W piecach tych można spalić nie tylko odpady węglowe, ale także śmieci i tworzywa sztuczne. Z powodu wysokości emisji zanieczyszczeń niska emisja jest zjawiskiem szczególnie szkodliwe – wprowadzane do powietrza zanieczyszczenia gromadzą się wokół miejsca powstania stwarzając lokalne niebezpieczeństwo. W wyniku niskiej emisji do powietrza trafiają szkodliwe substancje: pyły zawieszone, dwutlenek siarki, tlenki azotu, metale ciężke, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (substancje rakotwórcze) i trujące dioksyny.

Pył zawieszony PM10 jest mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych zawierającą substancje toksyczne, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (m.in. benzo(a)piren, metale ciężkie oraz dioksyny i furany). W pyle PM 10 znajdują się cząstki o średnicach większych od 10 μm (dla porównania - średnica grubości ludzkiego włosa to ok. 50 μm). Pył PM 10 przedostaje się do płuc i kumuluje się w górnych drogach oddechowych.

Pył zawieszony PM 2,5 to bardzo drobne cząstki: o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi. Pył zawieszony PM2,5 przenika do najgłębszych partii płuc, gdzie jest akumulowany, stanowiąc poważny czynnik chorobotwórczy, osiada na ściankach pęcherzyków płucnych utrudniając wymianę gazową, powodują podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywołując choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani. Pył PM 2,5 - zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia - jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych. Szacuje się, że życie przeciętnego mieszkańca Unii Europejskiej jest krótsze z tego powodu o ponad 8 miesięcy, a życie przeciętnego Polaka, w stosunku do mieszkańca UE, jest krótsze o kolejne 1-2 miesiące z uwagi na występujące w naszym kraju większe zanieczyszczenie pyłem aniżeli wynosi średnia dla krajów Unii.

Benzo(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie.

Smog w Bydgoszczy. Pokażcie, gdzie powietrze jest szczególnie złej jakości

UWAGA CZYTELNICY! Jeśli macie zdjęcia lub nagrania wideo smogu, dymiących kominów w Waszej dzielnicy, zachęcamy do przesyłania ich do naszej redakcji. Oprócz aktualnych informacji na temat smogu w mieście, będziemy publikować nadesłane zdjęcia i filmy. Czekamy na wiadomości na naszym profilu na Facebooku lub na maile: [email protected]

Lista motoryzacyjnych wpadek, jeśli chodzi o nazwy modeli aut, jest długa. Wybraliśmy 11 samochodów, których nazwy budziły śmiech, zażenowanie i konsternację mieszkańców wielu krajów na świecie. Sami zobaczcie, z jakiego powodu... >>>O krok od wielkiej tragedii! Cudem uniknęli śmierci! [wideo - program Stop Agresji Drogowej]

Dziwne i dwuznaczne nazwy modeli samochodów - wpadki produce...

Jak wybrać maskę antysmogową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo