Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alarmująca sytuacja kadrowa polskiej policji. W Kujawsko-Pomorskiem szukają chętnych na funkcjonariuszy

Krzysztof Wypijewski
Krzysztof Wypijewski
By załatać kadrowe dziury garnizony w całej Polsce prowadzą stały nabór i robią co mogą, by zachęcić potencjalnych kandydatów. Całoroczny nabór trwa też w Bydgoszczy.
By załatać kadrowe dziury garnizony w całej Polsce prowadzą stały nabór i robią co mogą, by zachęcić potencjalnych kandydatów. Całoroczny nabór trwa też w Bydgoszczy. Krzysztof Kapica
Są regiony w kraju (np. Warszawa), gdzie poziom wakatów wynosi aż 20 procent. W Bydgoszczy jest niewiele lepiej. Cały czas trwa nabór w naszym regionie.

Wiceszef MSWiA poinformował nie tak dawno, że liczbę etatów w policji na 2024 rok ustalono na 108909. Tymczasem zatrudnienie wynosi 96698 etatów.

- Tylu policjantów mamy w służbie. Dodatkowo finansowanych jest 18 etatów przez samorządy lokalne. Na koniec 2023 roku wakat wynosił 10411 etatów, co stanowiło 9,72 procent - Czesław Mroczek, wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Poziom zatrudnienia na koniec 2023 roku był tak niski, jak na początku lat 90., czyli w momencie tworzenia formacji.

- Im więcej wakatów, im więcej wolnych miejsc w policji, tym gorzej dla naszego wspólnego bezpieczeństwa, bo to by oznaczało, że mamy mniej patroli, mniej policjantów wykonujących swoje zadania co dzień na ulicach - mówi Mariusz Sokołowski, były rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

W samej komendzie miejskiej w Bydgoszczy wakatów jest 12 procent. Jak informuje kom. Lidia Kowalska z zespołu Komunikacji Społecznej bydgoskiej Komendy Miejskiej Policji, na dzień 1 lutego ze służby odeszło 130 funkcjonariuszy na 1007. KMP obejmuje swoim zasięgiem nie tylko gród nad Brdą, ale także okoliczne gminy.

By załatać kadrowe dziury garnizony w całej Polsce prowadzą stały nabór i robią co mogą, by zachęcić potencjalnych kandydatów. Całoroczny nabór trwa też w Bydgoszczy.

Kto może zostać policjantem?

  • obywatel polski o nieposzlakowanej opinii,
  • nieskazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
  • posiadający co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe,
  • korzystający z pełni praw publicznych,
  • posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować,
  • dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych
  • w przepisach o ochronie informacji niejawnych

.

Niezbędne dokumenty należy składać, w przypadku Bydgoszczy, w Komendzie Wojewódzkiej lub Miejskiej. Więcej szczegółów na stronie bydgoszcz.policja.gov.pl.

Jak mówi portalowi Bankier.pl insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji, policjant to zawód, który pozostanie jednym z niewielu, jakie będzie można wykonywać przez całe życie, jednocześnie rozwijając się i zdobywając nowe umiejętności i uprawnienia.

– Dodatkowo policja, jako jedna z niewielu instytucji, tak jak do tej pory, dawać będzie nadal możliwość radykalnej zmiany rodzaju wykonywanych codziennie czynności i zmiany specjalizacji - bez zmiany pracodawcy. Najważniejsze, że nawet, jeśli zdecydujemy, że chcemy zmienić rodzaj służby, jaką pełnimy, to nadal będziemy mieć możliwość stałego wykorzystania zdobytego dotychczas doświadczenia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera