Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aktywiści: zaprzestać eksperymentów na małpach w Belgii. Naukowcy: robimy to dla ludzkości

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
Obrońcy praw zwierząt apelują do belgijskich władz, by powstrzymały okrutne eksperymenty przeprowadzane na mózgach małp.

Badając aktywność mózgu, wszystkim badanym małpom wszczepiano elektrody poprzez otwory w czaszkach, opisuje brytyjski tabloid The Sun eksperymenty prowadzone w Lueven we Flandrii.

Takie praktyki na belgijskiej uczelni, zdaniem obrońców praw zwierząt, oznacza ogromne cierpienia małp.

Zwierzęta miesiącami przechodziły ciężkie programy treningowe i poddawano je surowej diecie wodnej, by zmusić do współpracy z naukowcami.

Szokujące zdjęcia pokazywały naczelne w klatkach z elektrodami wszczepionymi do mózgu na belgijskim uniwersytecie.
Jen Hochmuth, toksykolog i koordynatorka kampanii ds. praw zwierząt (AR): Te doświadczenia na zwierzętach nie są prawnie wymagane przy opracowywaniu nowych leków.

Są bezużytecznymi i okrutnymi badaniami, które służą jedynie zaspokojeniu ciekawości naukowców pozbawionych współczucia. Eksperymenty mózgowe na małpach są złem i powodują wiele cierpienia małp.

Pod koniec badań prawie wszystkie zwierzęta zostaną zabite – mówiła Hochmuth The Sun.

Dlatego działacze broniący praw zwierząt domagają się skierowania funduszy publicznych na alternatywne eksperymenty bez zwierząt.

Grupa aktywistów skrytykowała władze za przyznanie blisko dwóch milionów euro w 2019 uczelni Leuven na sfinansowanie eksperymentów na rezusach.

Grupa stwierdziła, że w 2020 r. na uniwersytecie w Leuven rozpoczęto trzy nowe projekty testów na rezusach. W ciągu następnych czterech lat nie mniej niż 12 rezusów przejdzie poważne operacje mózgu.

Badanie opinii publicznej wykazało, że zdecydowana większość Belgów jest zdania, że eksperymenty na małpach (79 proc.), a także na innych zwierzętach (64 proc.), powinny zostać zakazane.

Obrońcy praw zwierząt domagają się, aby wszystkie małpy wykorzystywane do badań ( łącznie 40 sztuk) - zostały uwolnione z laboratorium.

Te zwierzęta zasługują na godną emeryturę w specjalistycznym schronisku - dodali.

Na swojej stronie internetowej uczelnia belgijska wyjaśnia, że ​​niestety nie ma możliwości, by całkowicie zastąpić zwierzęta w badaniach.
Władze uczelni dodają, że programy komputerowe mogą dostarczyć niektórych - ale nie wszystkich - informacji niezbędnych do badań mózgu.

Instytucja dodaje: Prawie jeden na trzech Europejczyków w ciągu swego życia boryka się z zaburzeniami mózgu lub ośrodkowego układu nerwowego. Mogą to być różne zaburzenia: migrena, epilepsja, problemy ze słuchem, ze wzrokiem, choroba Alzheimera i Parkinsona.

Biorąc pod uwagę postępujące starzenie się populacji, liczba pacjentów z zaburzeniami mózgu będzie nadal rosła.

W dłuższej perspektywie fundamentalne badania nad funkcją mózgu mogą przynieść korzyści dziesiątkom milionów ludzi. Dlatego używamy myszy, szczurów i rezusów do tego typu badań, napisano.

Badania nad niektórymi złożonymi funkcjami mózgu, takimi jak te umożliwiające chwytanie przedmiotów, można prowadzić tylko na gatunkach małp (naczelnych), ponieważ inne gatunki zwierząt nie mają takich funkcji.

Na przykład eksperymenty na zwierzętach potwierdziły, że uszkodzenie mózgu i otyłość, ale także brak aktywności fizycznej i psychicznej zwiększają ryzyko zachorowania na Alzheimera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Aktywiści: zaprzestać eksperymentów na małpach w Belgii. Naukowcy: robimy to dla ludzkości - Portal i.pl