Adrianna Sułek z pobitym 37-letnim rekordem Polski, ale nie zdołała zdobyć medalu w siedmioboju

redakcja
Adrianna Sułek pobiła 37-letni rekord Polski i poprawiła rekordy życiowe w czterech konkurencjach, a w nich także w skoku w dal Adam Warżawa/PAP
Adrianna Sułek zajęła czwarte miejsce w siedmioboju na lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Eugene. Reprezentantka Polski zdobyła 6672 punkty i pobiła 37-letni rekord kraju. Druga z polskich reprezentantek Paulina Ligarska zgromadziła 6093 punkty i ukończyła siedmiobój na 10. miejscu.

Sułek poprawiła w Eugene rekordy życiowe w czterech konkurencjach: pchnięciu kulą (14,13), biegu na 200 m (23,77), skoku w dal (6,43) i biegu na 800 m (2.07,18). 23-letnia bydgoszczanka w biegu na 100 m przez płotki miała czas 13,28 sekundy, w skoku wzwyż osiągnęła 189 cm, natomiast w rzucie oszczepem - 41,63 m. Po sześciu konkurencjach Sułek była czwarta z dorobkiem 5666 punktów i traciła tylko 75 punktów do trzeciej Amerykanki Anny Hall.

Ostatnią konkurencją siedmioboju był bieg na 800 m, w którym Sułek zajęła drugie miejsce czasem 2.08,18. Polska wieloboistka zdobyła łącznie 6672 punkty i została sklasyfikowana tuż za podium. Adrianna pobiła rekord Polski, który od 1985 roku należał do Małgorzaty Nowak - 6616 punktów, ustanowiony podczas Uniwersjady w Kobe.

Ligarska zdobyła 6093 punkty i ukończyła siedmiobój na 10. miejscu. Zawodniczce SKLA Sopot udało się poprawić rekord życiowy w biegu na 200 m - 24,65.

Mistrzynią świata została Belgijka Nafissatou Thiam, która zgromadziła 6947 punktów. Srebro wywalczyła Holenderka Anouk Vetter - 6867. Brązowy medal przypadł Amerykance Hall - 6755 pkt.

Thiam drugi raz w karierze została mistrzynią świata w siedmioboju. Belgijka triumfowała także w 2017 roku w Londynie. 27-latka jest również dwukrotną mistrzynią olimpijską.