Po 7 latach poszukiwań policjanci CBŚ Komendy Głównej Policji zatrzymali jednego z najbardziej poszukiwanych od lat przestępców, członka rozbitej w przeszłości grupy przestępczej Rympałka.
Policjanci Centralnego Biura Śledczego KGP ustalili, że na terenie Bydgoszczy ukrywa się jeden z członków grupy przestępczej Rympałka - Rafał Ł., ps. "Adidas". Mężczyzna był poszukiwany od 2005 roku. Wpadł w piątek w Bydgoszczy, na parkingu w okolicach miejsca, gdzie mieszkał. Był kompletnie zaskoczony.
Do zatrzymania doszło na terenie bydgoskiego Śródmieścia. To właśnie tam nastąpiła realizacja policjantów CBŚ, efektem której było zatrzymanie zatrzymali 38-letniego Rafała Ł. ps. "Adidas" członka rozbitej już w przeszłości przez policję grupy przestępczej Rympałka. Podczas legitymowania zatrzymany posługiwał się dowodem osobistym i prawem jazdy wystawionymi na inne nazwisko.
W 2005 roku za Rafałem Ł. Sąd Okręgowy w Warszawie rozesłał list gończy, a także rozpoczęto procedurę poszukiwań międzynarodowych. "Adidas" nie zgłosił się do odbycia kary pozbawienia wolności.
W przeszłości 38-latek był zatrzymany w Nowej Zelandii za przemyt narkotyków. W 2001 roku , gdy został zwolniony za poręczeniem, zerwał bransoletkę monitoringu i uciekł do USA. Również w tym kraju został pozbawiony wolności. Władze Nowej Zelandii i Polski wystąpiły o jego ekstradycję. Ponieważ wniosek Nowej Zelandii był wcześniejszy, Rafał Ł. został deportowany do tego kraju, gdzie skazano go na karę 12 lat więzienia.
W 2006 roku, gdy mężczyznę deportowano z Nowej Zelandii do Polski, uciekł na lotnisku Heathrow, w Londynie. Od tego czasu był poszukiwany, a w sprawę jego zatrzymania włączyli się policjanci Centarlego Biura Śledczego.
Przypomnijmy, grupa "Rympałka" powstała w 1994r, po aresztowaniu "Pershinga"- zastrzelonego później w Zakopanem. Działała do 1996r. Członkowie tej grupy zostali rozliczeni za udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, która zajmowała się napadami, handlem narkotykami czy czerpaniem korzyści z prostytucji. Zostali skazani między innymi za zabór radiowozu po uprzednim sterroryzowaniu policjantów, dokonanie napadu rabunkowego na autokar jadący do Turcji oraz postrzelenie kierowcy czy kradzież kilkudziesięciu tysięcy złotych klientowi banku w Warszawie, a także wielu dokonania wielu innych przestępstw. Niektórzy z nich odbywają kary wielu lat więzienia.