Gdyby nie chora polska piłka, w której „rozgrywki” nigdy nie kończą się wraz z ostatnim meczem ligowym, należałoby uznać sezon 2008/2009 za zakończony. Poznaliśmy mistrzów krajów, zdobywców pucharów, rozpoczął się ruch transferowy przed kolejnym sezonem. Jaki był ten miniony? Przypominamy go od A do Z - niczym abecadło, które z piłkarskiego buta spadło.
<!** Image 2 align=right alt="Image 122304" sub="Lionel Andrés Messi. Trudno nie zgodzić się z tym, że ten 22-letni napastnik FC Barcelony jest najlepszym piłkarzem świata / Fot. www.fcbarcelona.cat">A Araganones Luis
- pod koniec poprzedniego sezonu o 70-letnim selekcjonerze mistrzów Europy można było śpiewać „Wesołe jest życie staruszka”, a po roku taka klapa! Dał się Hiszpan skusić Fenerbahce Stambuł i poległ z kretesem. Mając do dyspozycji takich grajków jak Demirel, Roberto Carlos, Emre, Guiza czy Alex de Souza, poniósł klęskę w grupie Ligi Mistrzów, a krajowe rozgrywki zakończył na 4. miejscu. Za Besiktasem, Sivasporem (sic!), Trabzonsporem… I już wyleciał z roboty. Cóż - jak śpiewa Perfect: trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść. Niepokonanym.
<!** reklama>B Barcelona
- symbol wszystkiego co w europejskiej piłce najlepsze. Najlepsi piłkarze, najlepszy trener, najlepszy mecz sezonu (pogrom Realu w Madrycie) najpiękniejszy futbol, najcenniejsze trofea - Puchar Europy, mistrzostwo Hiszpanii i Puchar Króla. Mechanizm porównywalny w swojej doskonałości do Realu z lat 50., Ajaksu z lat 70. i Milanu z lat 80. A tercet genialnych maluchów Xavi-Iniesta-Messi nie gorszy niż niedoścignione - wydawało się - trio tulipanów z Mediolanu: Rijkaard-Gullit-van Basten.
C Chelsea
- jedyny zespół w Europie, który poważnie zagroził Barcelonie, będąc o sekundy od finału Ligi Mistrzów. Trener Hiddink - biorąc pracę po Scolarim - pokazał, jak wiele można zrobić z piłkarzami formatu Terry’ego, Cole’a, Lamparda czy Drogby. Wielka, naprawdę wielka szkoda, że nie dowiemy się, do czego zdolna byłaby Chelsea z Hiddinkiem w kolejnym sezonie.
D Dżeko-Graffite
- duet głównych (obok trenera Magatha) autorów największej sensacji w ligach europejskich: mistrzostwa Niemiec dla Wolfsburga! Bośniak i Brazylijczyk zdobyli razem aż 54 bramki i… pewnie odejdą do bardziej markowych pracodawców.
E Eto’o
- w Lidze Mistrzów w cieniu Hiszpanów i Messiego, ale w Primera Division (z 29 golami) bezcenny…
F Fergusson
- wielki trener Manchesteru United, który na samej mecie wielkiego sezonu (klubowe mistrzostwo świata i mistrzostwo Anglii) okazał się absolutnie bezradny wobec perfekcji Barcelony. Bez armat, bez pomysłu…
<!** Image 3 align=left alt="Image 122304" sub="Guardiola - najlepszy w tym sezonie trener Europy, a pewnie i świata. Tylko pozornie łatwo jest prowadzić tak genialnych piłkarzy, jakich ma Barcelona. / Fot. www.fcbarcelona.cat">G Guardiola
- 38-letni (!) najlepszy w tym sezonie trener Starego Kontynentu, a pewnie i świata. Tylko pozornie łatwo jest prowadzić tak genialnych piłkarzy, jakich ma Barcelona. Sztuką jest stworzyć z nich niemal rodzinę. A już zasieki, które postawił Guardiola Manchesterowi, zostając na finał Ligi Mistrzów bez Alvesa, Abidala i Marqueza, to absolutny majstersztyk...
H Hiszpania
- to nie tylko Barcelona! Reprezentacja, już pod batutą Vincente del Bosque, po zdobyciu mistrzostwa Europy nie zwalania tempa. W eliminacjach MŚ 2010 grała sześć razy, wygrywając - a jakże! - wszystko. Gwiazdy „Barcy” plus Casillas, Ramos, Fabregas, Torres, Villa wydają się dziś największymi faworytami przyszłorocznego mundialu.
I Iniesta
- zdobywca najważniejszej bramki dla najlepszej drużyny minionego sezonu; oczywiście tej w ostatnich sekundach półfinału z Chelsea. Był to jedyny gol ulubieńca kibiców „Barcy”, którego jednak kochają tam przede wszystkim za „oczy dookoła głowy” i charakter wojownika
J Jedenastka sezonu
Van der Saar (MU) - Alves, Puyol (obaj Barcelona), Vidić (MU), Cole (Chelsea) - Xavi, Iniesta (obaj Barcelona), Ribery (Bayern), Ronaldo (MU) - Gerrard (Liverpool) - Messi (Barcelona). Jedenastka rezerwowa. Valdes (Barcelona) - Srna (Szachtar), Terry (Chelsea), Carragher (Liverpool), Maicon (Inter) - Giggs (MU - kiepski finał LM, ale te 800 meczów w barwach „Diabłów”…), Lampard (Chelsea), Gourcuff (Bordeaux - za złamanie hegemonii Lyonu we Francji) - Forlan (Atletico - król strzelców lig europejskich, 32 gole), Eto’o, Henry (obaj Barcelona).
K Kaka
- jedno z największych, biorąc pod uwagę potencjał Brazylijczyka, rozczarowań sezonu. Jeszcze niedawno eksperci zastanawiali się, czy to on, czy Messi, czy może Ronaldo jest najlepszym piłkarzem świata, tymczasem lider Milanu ani nie zbliżył się ze swoją drużyną do mistrzostwa Włoch, ani nawet do Pucharu UEFA.
L Liverpool FC
- wielcy piłkarze, niezły sezon, a ostatecznie ani jednego trofeum.
Ł Ławka rezerwowych
- niezbędnik każdego trenera. I tu znów najlepsza Barcelona: fantastyczny w finale Ligi Mistrzów - choć awaryjnie rzucony do walki - 35-letni Sylvinho, solidny Busquets, wszechstronny Hleb, błyskotliwy Krkić.... Niby w cieniu największych „armat”, a jakże ważna broń Guardioli.
M Messi
- i wszystko jasne. Najlepszy piłkarz świata. I jeszcze jedno hasło na „M” - Maldini zakończył karierę. Kiedy ktoś taki, jak legenda Milanu (22 lata w jednym klubie!) schodzi ze sceny, można mówić o końcu pewnej epoki. Grazie Paolo…
N Newcastle United
- najbardziej zasłużona (obok… Górnika Zabrze) firma dotknięta w ligach europejskich degradacją. Wielki klub, 50 tys. widzów na każdym meczu, Shearer na ławce trenerskiej, a na boisku Owen, Martins, Butt, Viduka, Smith, Duff i… wszystko na nic.
O Olympique Lyon
- najbardziej spektakularna (po siedmiu mistrzowskich tytułach z rzędu!) zmiana warty w ligach europejskich. Monopoliści krajowego podwórka wyglądali na znużonych pasmem sukcesów. A dodatkowego impulsu, jakim miał być sukces w Lidze Mistrzów, nie doczekali…
P Pique Gerard
- kolejny filar (i kolejny wychowanek słynnej szkółki) Barcelony, być może jeden z najlepszych środkowych obrońców świata najbliższych dziesięciu lat. Urodzony w 1987 roku, a już mistrz dwóch krajów - w 2008 r. w… Manchesterze United, teraz w potrójnej koronie „Barcy”
R Ronaldo Christiano
- po zdobyciu „Złotej Piłki” 2008, tym razem bez szans na tytuł najlepszego w Europie. Błysk geniuszu starczył na ćwierćfinał LM z FC Porto, dwa błyski na półfinał z Arsenalem, ale na Barcelonę już nie…
S Szachtar Donieck
- zdobywca ostatniego w historii Pucharu UEFA dowiódł, że to idealne rozgrywki (w przyszłości Liga Europejska) dla klubów wschodniej Europy, które w Lidze Mistrzów wyżej… (wiadomo czego) nie podskoczą.
T Transfery
- czyli ruch w interesie. Już się zaczęło! Pod względem jakości „towaru” trudno będzie przebić zakup Kaki - z Milanu do Realu za 68 mln euro. Za to w Bayernie „kupno-sprzedaż” hurtem: Podolski już w FC Koeln, Toni i Ribery „na walizkach”, a Gomez ze Stuttgartu, Olić z Hamburga i Timoszczuk z St. Petersburga zmieniają adresy na Monachium.
U UEFA
- wreszcie zrobiła coś z „pucharem pocieszenia” (nudnym, zwłaszcza w fazie grupowej, jak flaki z olejem), słusznie uznając tę formułę za wyczerpaną. Zamiast Pucharu UEFA, Liga Europejska. Na razie nieźle brzmi
V Van der Saar
- rekordzista. Bramkarz Manchesteru Utd. niepokonany - w tak wymagającej lidze jak angielska! - w 14 kolejnych meczach czyli przez 1300 minut. Nie wiadomo, czy Kuszczakowi należałoby pogratulować nauczyciela czy współczuć konkurenta.
W Wenger
- trener Arsenalu bez powodzenia próbujący podbijać Anglię i Europę gromadką utalentowanych dzieciaków. Owszem, kupił Arszawina. Ale wtedy było już po herbacie…
X Xavi
- dyrygent Barcelony. Jeśli Messi jest tam zabójczym żądłem, Iniesta sercem i płucami, to mózgiem jest Xavi. Jego cztery asysty w majowym Gran Derbi z Realem podniosły piłkę nożną do rangi sztuki…
Z Za rok
- niemal dokładnie za rok 11 czerwca 2010 - początek mundialu w RPA. Ciekawe, czy w alfabecie następnego sezonu da się wpisać jakieś nowe - niespodziewanie swojsko brzmiące - hasło. Na przykład na „P”. Jak Polska.