Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

A biednym rolnikom tylko mydlą oczy

Tomasz Keller
Gminna komisja powołana przez wojewodę przez dwa miesiące zbadała 264 gospodarstwa. Klęski żywiołowej nie było, ale średnia wysokość strat w uprawach wyniosła blisko 50 procent.

Gminna komisja powołana przez wojewodę przez dwa miesiące zbadała 264 gospodarstwa. Klęski żywiołowej nie było, ale średnia wysokość strat w uprawach wyniosła blisko 50 procent.

<!** Image 2 align=right alt="Image 34347" sub="Rolnicy, którzy ucierpieli najbardziej z powodu suszy podczas tegorocznych żniw, będą mogli liczyć na wsparcie">Sprawozdanie z pracy komisji przedłożyła podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej, Edyta Kliczykowska, kierowniczka Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Świeciu. W skład komisji szacującej straty weszli: Andrzej Krakowiak, Kazimierz Prill i Zbigniew Rydziel. Wnioski o przybycie komisji złożyli rolnicy użytkujący w sumie prawie 7 tysięcy hektarów gruntów.

- Susza dotknęła 58,7 procent wszystkich użytków rolnych w naszej gminie – stwierdziła Edyta Kliczykowska.

Gmina już wprowadziła pierwsze mechanizmy, by pomóc poszkodowanym. Zgodnie z zaleceniami ministra rolnictwa, wszyscy rolnicy hodujący zwierzęta gospodarskie, których straty w użytkach zielonych przekroczą 30 procent, mogą spodziewać się pomocy w równowartości jednej tony pszenicy na gospodarstwo (392 zł).

<!** reklama left>- W naszej gminie wszystkie badane przypadki oscylowały w granicach 40-90 procent strat, więc wszyscy kwalifikują się do tego rodzaju pomocy – zapewniała Edyta Kliczykowska.

Gmina za pośrednictwem Ośrodka Pomocy Społecznej dodatkowo wprowadzi dotacje celowe. W przypadku gospodarstw rolnych o powierzchni do 5 hektarów użytków rolnych będzie to kwota 500 złotych, natomiast w pozostałych dwukrotnie wyższa. Warunkiem uzyskania świadczenia jest minimum 30 procent strat i tu podobnie jak w poprzednim przypadku, wszystkie badane przez gminną komisję gospodarstwa mogą się o taką pomoc ubiegać.

- Muszą się jednak pospieszyć ze składaniem wniosków, gdyż termin mija 15 października - stwierdziła kierowniczka wydziału rolnictwa.

Na jaką jeszcze pomoc mogą liczyć rolnicy? Agencja Rynku Rolnego będzie prowadzić dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego. Pozostają jeszcze preferencyjne kredyty oraz pomoc w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne oraz ewentualne odraczanie terminów płatności, ale tylko na indywidualny wniosek rolnika. Metody te skrytykował Zbigniew Rydziel, przewodniczący Komisji Rolnictwa Rady Miejskiej w Świeciu.

- To kolejne mydlenie rolnikom oczu. Jak pytam w Agencji Rynku Rolnego o dopłaty na siew, to jak zwykle nikt nic nie wie – stwierdził Zbigniew Rydziel.

Przewodniczącemu komisji oberwało się od Zdzisława Kwiatkowskiego, radnego Centroprawicy Ziemi Świeckiej.

- Spodziewałem się po panu przewodniczącym więcej szczegółów merytorycznych. To pan powinien zreferować nam wyniki prac komisji, a nie kierownik wydziału – zwracał uwagę radny Zdzisław Kwiatkowski.

- Co za różnica, kto referuje? Zawsze, gdy pani kierownik mnie potrzebowała, służyłem pomocą – odpowiadał przewodniczący Rydziel.

Jeśli chodzi o ulgi w podatku rolnym, ponieważ nie ogłoszono stanu klęski żywiołowej, może je udzielać jedynie burmistrz, po indywidualnym rozpatrzeniu wniosku każdego rolnika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!