Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

998 - koniec numeru alarmowego do strażaków. Gdy go wybierzesz, dodzwonisz się do Centrum Powiadamiania Ratunkowego

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Przełączenie numeru 998 na 112 nastąpi w naszym regionie dokładnie 18 czerwca.
Przełączenie numeru 998 na 112 nastąpi w naszym regionie dokładnie 18 czerwca. Krzysztof Kapica
Niedługo obsługa zgłoszeń alarmowych kierowanych pod numer 998 (czyli do Państwowej Straży Pożarnej) w województwie kujawsko-pomorskim będzie realizowana nie przez strażaków, a przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy.

Zobacz wideo: Drogówka zabiera auta piratom drogowym.

Przełączenie systemu nastąpi dokładnie 18 czerwca. Wcześniej Centrum Powiadamiania Ratunkowego przejęło już obsługę zgłoszeń z policyjnego numeru 997. Jak od tego momentu będzie wyglądało zgłoszenie zagrożenia pod numer 112?

To Cię może też zainteresować

- Operator z CPR przyjmie od mieszkańca zgłoszenie alarmowe, a następnie sporządzi w systemie elektronicznym odpowiednią formatkę, którą przekaże drogą elektroniczną do właściwego stanowiska kierowania Komendanta Miejskiego/Powiatowego PSP. Operator CPR w ramach jednego zgłoszenia może zadysponować nie tylko strażaków, ale także w razie potrzeby inne służby policję, pogotowie - czytamy na stronie Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, gov.pl.

- Takie rozwiązanie ma wiele zalet, m.in. umożliwi: jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich możliwych służb, obsługę zgłoszeń alarmowych od obcokrajowców i obsługę zgłoszeń typu eCall (szybkie powiadomienie o wypadku drogowym z samochodu) oraz przyjmowanie zgłoszeń od osób głuchoniemych. 998 to kolejny numer alarmowy, którego obsługę przejęło Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

W praktyce sprawność obsługi zgłoszeń w ocenie dzwoniących pod numer 112 wygląda różnie.

- Ilekroć zadzwonię pod 112 mam wrażenie, że rozmawiam z kimś, kto nie jest z Bydgoszczy, a przecież CPR ma bazę w naszym mieście. Niedawno chciałem zgłosić akty wandalizmu na dworcu Błonie, gdy zadzwoniłem i powiedziałem, że rzecz dotyczy dworca Błonie zapytano mnie na jakiej to jest ulicy - dziwi się pan Aleksander z Bydgoszczy. - Powiedziałem, że chyba na ul. Schulza, wtedy dopytywano mnie, jak to się pisze - Schulza czy Szulca. Cała procedura zabrała trochę czasu, gdybym mógł zadzwonić jak kiedyś do dyżurnego komisariatu na Błoniu, interwencja pewnie byłaby szybsza - przypuszcza nasz Czytelnik.

Formalnie bowiem obsługa CPR w naszym regionie stacjonuje w Bydgoszczy, ale w przypadku zajętych linii system może połączyć dzwoniącego z każdym innym CPR w kraju, jest ich 17. Zdarza się to jednak bardzo rzadko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo