90-lecie LOTTO-Bydgostii i medal odnaleziony po latach...

90-lecie LOTTO-Bydgostii i medal odnaleziony po latach [zdjęcia]

KF

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Podsumowanie sezonu 2018 i 90-lecie LOTTO-Bydgostii Bydgoszcz
1/62

Przejdź do
galerii zdjęć

©Dariusz Bloch

21 olimpijczyków w biało-czerwonych barwach, 6 medali igrzysk, 23 krążki mistrzostw świata i 33 mistrzostw Europy seniorów - To tylko niektóre z wielu osiągnięć wioślarek i wioślarzy LOTTO-Bydgostii świętującego w poniedziałek w Operze Nowa 90-lecie istnienia klubu.
4 grudnia 1928 roku o godz. 19.00 w kasynie kolejowym przy ul. Zygmunta Augusta w Bydgoszczy odbyło się walne zebranie Kolejowego Klubu Sportowego „Sparta”. Właśnie podczas tego zebrania powstał klub.

- Jego pierwszym prezesem został Kazimierz Stabrowski - przypomniał Zygfryd Żurawski, obecny prezes, kierujący najlepszym wioślarskim klubem z wielkimi sukcesami od ponad 28 lat.


ZOBACZ TEŻ:

Pierwszymi olimpijczykami ówczesnego KKW byli w 1968 roku w Meksyku Jerzy Broniec z Alfonsem Ślusarskim, którzy w dwójce bez sternika zajęli 8 miejsce.
Ta dwójka w 2 lata później w St. Catharines wywalczyła srebrny medal mistrzostw świata, lecz medalu olimpijskiego nie udało im się wywalczyć. Broniec powetował to sobie w roli szkoleniowca, kiedy to w 2000 roku w Sydney i 2004 w Atenach jego podopieczni Robert Sycz i Tomasz Kucharski zdobyli w dwójce podwójnej wagi lekkiej złote medale igrzysk olimpijskich. Dwa złote medale Sycza były też pierwszymi olimpijskimi krążkami dla bydgoskiego klubu.

W kolejnych igrzyskach RTW Bydgostia wespół z LOTTO (wcześniej był ZNTK, Kabel, a później także Wyższa Szkoła Gospodarki, Bank Pocztowy, Gazeta Pomorska) dokładała kolejne medale. W 2008 roku w Pekinie wicemistrzami w czwórce bez sternika wagi lekkiej zostali Bartłomiej Pawełczak i Miłosz Bernatajtys, a ich trenerem był klubowy szkoleniowiec Marian Drażdżewski. Cztery lata później w Londynie na najniższym stopniu podium stanęła w dwójce podwójnej Magdalena Fularczyk, której partnerką była poznanianka Julia Michalska. Przed 2 laty medalową passę potrzymała Magdalena Fularczyk-Kozłowska, która tym razem z Natalią Madaj, także wioślarką LOTTO-Bydgostii, wywalczyła złoty medal, zaś Monika Ciaciuch dołożyła brąz w czwórce podwójnej. Duży w tym miał udział Michał Kozłowski, mąż Magdy, trener współpracujący z trenerem głównym Marcinem Witkowskim. Wszyscy medaliści oraz szkoleniowcy byli oczywiście na jubileuszowej gali, była też okazja do wspomnień tych niezapomnianych chwil.

Zobacz galerię

Pierwszy jednak medal na międzynarodowej arenie dla jubilata zdobyła czwórka bez sternika kobiet złożona z wioślarek bydgoskiego klubu. Na mistrzostwach Europy w 1956 roku w Bled podopieczne Jerzego Chodzińskiego: Anna Gołębiewska - Jędrzejczak, Maria Dopierała, Sabina Matuszewska-Zdziennicka, Maria Kowalska, sterniczka Danuta Migocka, sięgnęły po srebrny medal. Pani Ania, związana nadal jest z klubem, choć od tego wydarzenia minęły już ponad 62 lata. Podczas wczorajszej uroczystości prezes Żurawski wręczył jej odnaleziony w czasie rozbiórki przystani medal z tamtych regat!

W 90-letniej historii sportowcy LOTTO-Bydgostii zdobyli na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy 163 medale, w tym 54 złote, 60 srebrnych i 49 brązowych, natomiast w mistrzostwach Polski aż 1878 krążków, w tym 767 złotych, 591 srebrnych i 520 brązowych. W roku jubileuszu po raz trzydziesty, a 26. z rzędu wioślarze sięgnęli po tytuł Drużynowego Mistrza Polski.

Mocnym punktem bydgoskiego klubu jest sekcja żeglarstwa morskiego, Ich wyczyny na Eurosie, Zentku i Solanusie pod dowództwem Aleksandra Kaszowskiego, Henryka Jaskuły, Bronisława Radlińskiego, Huberta Latosia, Antoniego Bigaja i wielu innych rozsławiali klub, miasto kraj w najdalszych zakątkach świata.

Podczas uroczystej gali nie zabrakło odznaczeń i wyróżnień. Każdy z uczestników otrzymał medal 90-lecia, album znaczków Poczty Polskiej „Medaliści igrzysk olimpijskich LOTTO-Bydgostia” oraz 12 już książkę dokumentującą historię i największe osiągnięcia tego wielce zasłużonego dla polskiego wioślarstwa, żeglarstwa morskiego i kajakarstwa turystycznego klubu pt „30 triumf na 90-lecie”.

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pamiętam, jak trenowali przed wojną w małej przystani na Brdzie przy Mostach Kolejowych

Obywatel II RP 90+ (gość)

Zgłoś naruszenie treści

KKW, to był Wspaniały KLUB.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
KKW

Zgłoś naruszenie treści

Trenowałem kiedyś w KKW , pozdrawiam wszystkich i gratuluję tak wspaniałej historii!!! Nie rozumiem tylko co robił na tych uroczystościach grabarz bydgoskiego sportu Rafał b.?!!! Jako mieszkaniec i...rozwiń całość

Trenowałem kiedyś w KKW , pozdrawiam wszystkich i gratuluję tak wspaniałej historii!!! Nie rozumiem tylko co robił na tych uroczystościach grabarz bydgoskiego sportu Rafał b.?!!! Jako mieszkaniec i kibic sportowy nie życzę sobie aby taka ciemna postać pokazywała się na zawodach i uroczystościach sportowych!!! Pocztowieczwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej
Tędy lepiej nie chodzić po zmroku w Bydgoszczy [zdjęcia]

Tędy lepiej nie chodzić po zmroku w Bydgoszczy [zdjęcia]

Moc prezentów w prenumeracie porannej Expressu!

Moc prezentów w prenumeracie porannej Expressu!

Śluby znanych osób w Bydgoszczy i regionie. Pamiętacie? [zdjęcia]

Śluby znanych osób w Bydgoszczy i regionie. Pamiętacie? [zdjęcia]