https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

64 lata temu w Bydgoszczy panowała epidemia. Leki dawano bez recepty!

Krzysztof Błażejewski
Narodowe Archiwum Cyfrowe/nac.gov.pl
Zobaczcie co działo się 8 grudnia przed laty w naszym mieście.

8 grudnia 1564 roku w Poznaniu zmarł Jan Kościelecki, starosta bydgoski w latach 1545-64.

8 grudnia 1769 roku odbyła się tzw. bitwa pod Bydgoszczą, w której konfederaci kujawscy pod dowództwem marszałka dobrzyńskiego Władysława Mazowieckiego i Antoniego Morawskiego odnieśli zwycięstwo nad wojskami rosyjskimi.

8 grudnia 1898 roku w tzw. domu Gambrinusa przy ul. Dworcowej 35 odbyła się patriotyczna uroczystość z okazji setnej rocznicy urodzin Adama Mickiewicza.

8 grudnia 1928 roku zmarł w Bydgoszczy Idzi Świtała, lekarz dentysta, wybitny działacz narodowy i społeczny z okresu zaborów, radca miejski.

8 grudnia 1930 roku Bydgoszcz została włączona do międzynarodowej sieci telefonicznej umożliwiającej połączenie m.in. z USA, Kanadą, Kubą, Meksykiem i Australią.

8 grudnia 1931 roku w Teatrze Miejskim wystąpiła Jadwiga Smosarska w gościnnym przedstawieniu komedii „Orzeł czy reszka” w wykonaniu zespołu warszawskiego Teatru Narodowego.

8 grudnia 1935 roku miała miejsce inauguracja działalności powołanej rok wcześniej Rady Artystyczno-Kulturalnej zajmującej się działalnością na polu literatury, nauki, sztuki i muzyki. Z tej okazji odbył się uroczysty koncert w Teatrze Miejskim z okazji 75. rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego.

8 grudnia 1952 roku podczas epidemii grypy w Bydgoszczy, na skutek której do aptek ustawiały się długie kolejki, zezwolono na sprzedaż leków bez recepty w drogeriach, co umożliwiło sprawniejsze zaopatrzenie się w niezbędne medykamenty.
8 grudnia 1955 roku w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki przy ówczesnych Al. 1 Maja 10 odbyło się spotkanie z popularnym krytykiem filmowym i felietonistą, Krzysztofem Teodorem Toeplitzem.

8 grudnia 1959 roku przy al. 22 Lipca (dziś ul. 11 Listopada) na terenie dawnej leśniczówki Bocianowo wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej szkoły, trzeciej w Bydgoszczy jako Pomnik Tysiąclecia. Była to Szkoła Podstawowa nr 42, od 1972 przekształcona w VII Liceum Ogólnokształcące.

8 grudnia 1960 roku na Torbydzie odbyły się pokazy jazdy figurowej na lodzie z udziałem czołowych zawodników z sześciu państw europejskich o Puchar Przyjaźni, największe tego typu widowisko w historii miasta. Imprezę oglądał nadkomplet publiczności.

8 grudnia 1972 roku Miejska Rada Narodowa w Bydgoszczy podczas swojej XXI sesji podjęła uchwałę o włączeniu z dniem 1 stycznia 1973 roku miasta Fordon w granice administracyjne Bydgoszczy.

Tego samego dnia do tragicznego wypadku doszło podczas budowy komina elektrowni w Nowym Czarnowie. Na skutek awarii windy śmierć poniosło sześciu bydgoszczan, pracowników Bydgoskiego Przedsiębiorstwa Budowy Pieców Przemysłowych.

8 grudnia 1988 roku podczas XIV Bydgoskiej Aukcji Antykwarycznej wystawiono na licytację rekordowej wartości dzieło, wydany w 1720 roku w Augsburgu atlas zawierający miedzioryty z planami miast, w tym wielu polskich.

8 grudnia 1990 roku po raz pierwszy mieszkańcy Bydgoszczy mieli okazję usłyszeć w swoich radioodbiornikach sygnał Radia Maryja, nadającego z Torunia, założonego przez tamtejszych redemptorystów. Radio nadawało na Bydgoszcz i jej okolice w promieniu ok. 40 km dzięki nadajnikowi umieszczonego na wieży kościoła pw. bł. Królowej Jadwigi na Wzgórzu Wolności.

8 grudnia 1993 roku podczas X Bydgoskich Targów Sztuki w salonie BWA na sprzedaż wystawiono m.in. cztery obrazy olejne Juliusza Kossaka oraz akwarelę „Chata” Rafał Malczewskiego. Najdrożej wyceniono „Samosierrę” Kossaka. Jej cena wywoławcza wyniosła 57 mln ówczesnych złotych.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski