To program, który ma bardzo istotny wymiar, taki indywidualny. Zwiększenie bezpieczeństwa emerytalnego, budowa pewnych oszczędności na cele emerytalne, która właśnie wiąże się z tymi planami kapitałowymi. To jest dobrowolny, indywidualny plan emerytalny, który jest inwestowany w sposób bezpieczny i w sposób efektywny- mówi Teresa Czerwińska, minister finansów.
Przeczytaj także:
- Coraz więcej osób porównuje PPk do OFE. Premier apeluje, żeby tego nie robić
- Polski rynek pracy wchodzi w fazę zmniejszenia zapotrzebowania na pracowników?
- Mosbacher znowu interweniuje. Tym razem w sprawie Ubera
<br>Wraz z początkiem roku weszła w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Z czasem część naszych wynagrodzeń zacznie być odprowadzana na specjalne rachunki w ramach PPK. Chociaż inny wiek emerytalny obowiązuje kobiety (60 lat), a inny mężczyzn (65 lat), do PPK automatycznie zostaną zapisani wszyscy pełnoletni pracownicy od 18. do 54. roku życia włącznie. Starsze osoby pracujące, w wieku od 55 do 70 lat, także będą mogły przystąpić do programu, ale dopiero po złożeniu odpowiedniego wniosku.
- Bieżące wydatki są wyzwaniem finansowym dla większości Polaków
- Komornicy nie ściągają jedynie zadłużenia, ale doliczają też koszty swojej pracy
- Emerytury 2019. Pracownicze Plany Kapitałowe nie prowadzą do obniżania pensji Polaków?
- Jeżeli patrzymy na budowę oszczędności emerytalnych, jeśli patrzymy ma budowę dobrobytu, to się opłaca wszystkim. Budowa dobrobytu jest wspólną sprawą zarówno państwa, pracodawcy, jak i indywidualnie pracownika. Kiedy takie oszczędności emerytalne możemy zbudować? Każdy państwo powie, że efektywna budowa oszczędności emerytalnych wymaga jednego, podstawowego warunku. To jest oszczędzanie regularne, dobrowolne, to wypracowanie pewnego nawyku odkładania zupełnie niewielkich czasami kwot na przyszłe cele- podsumowała.