6 lutego 1532 roku król Zygmunt I Stary wydał przywilej zezwalający na założenie Bractwa Kramarskiego zrzeszającego drobnych kupców, mającego się wzorować w swoich działaniach na istniejącym już podobnym bractwie w Poznaniu.
6 lutego 1889 roku na cmentarzu Starofarnym przy ul. Grunwaldzkiej miał miejsce pogrzeb zmarłego nagle w pociągu w Zbąszyniu w dniu 1 lutego wybitnego działacza narodowego, powstańca z 1846 r., uczestnika Wiosny Ludów i powstańca styczniowego, posła na Sejm Rzeszy, prawnika Teofila Magdzińskiego, który w Bydgoszczy spędził ostatnie 24 lata swojego życia.
6 lutego 1914 roku w domu przy ul. Grunwaldzkiej w Bydgoszczy przyszedł na świat Jan Michalski, biskup pomocniczy gnieźnieński, kapelan Armii Krajowej, powstaniec warszawski, często przyjeżdżający do Bydgoszczy, m.in. po słynnej sesji WRN 19 marca 1981, później rezydent biskupi w Bydgoszczy.
Tak zmieniło się miejsce po bydgoskiej Kaskadzie [zdjęcia]
6 lutego 1920 roku prezydent Bydgoszczy Jan Maciaszek wydał rozporządzenie o obowiązku prowadzenia korespondencji urzędowej po polsku zamiast, jak dotychczas, po niemiecku.
6 lutego 1945 roku wprowadzono w Bydgoszczy powszechny system sprzedaży towarów wyłącznie na kartki. Częściowo reglamentacja została zniesiona we wrześniu tego roku.
>> Informacje z Bydgoszczy zdjęcia, wideo tylko na www.expressbydgoski.pl <<
6 lutego 1946 roku w trakcie rozbiórki ruin domu towarowego braci Mateckich przy Starym Rynku (kamienice nr 17 i 19) zawaliła się ściana budynku na pracujących robotników. Jedna osoba zginęła, siedem zostało rannych.
6 lutego 1959 roku z recitalem pianistycznym w Filharmonii Pomorskiej wystąpił znany w świecie, mieszkający na stałe w Szwajcarii wirtuoz fortepianu, Witold Małcużyński. Zajęte były wszystkie miejsca siedzące, stopnie w przejściach oraz krzesła ustawione dodatkowo na estradzie. Małcużyński zagrał utwory Haendla, Bacha, Brahmsa, Liszta i Chopina. Bisował pięciokrotnie.
6 lutego 1963 roku Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Bydgoszczy w związku z falą wielkich mrozów i śnieżycą podjęła decyzję o wprowadzeniu powszechnego obowiązku świadczeń osobistych przez wszystkich mieszkańców miasta na rzecz jego odśnieżania.
Bydgoszcz na starych fotografiach (część 2). To samo miejsce...
6 lutego 1968 roku miał miejsce początek budowy kontrowersyjnego z powodu wyglądu bryły budynku baru „Kaskada” przy Starym Rynku w Bydgoszczy. Kompleks został otwarty 5 września 1969 roku i rozebrany w latach 2011-12.
6 lutego 1969 roku na skutek silnego ulatniania się gazu z przewodów poprowadzonych pod ziemią zatruciu gazem świetlnym uległo 9 osób zamieszkałych w budynkach przy ul. Ugory 52 i 54.
6 lutego 1985 roku w godzinach wieczornych w mieszkaniach przy ul. Zamojskiego i Powstańców Wlkp. prawie o jednakowej porze wybuchły dwa telewizory kolorowe produkcji ZSRR „Rubin 711P”, powodując pożary w mieszkaniach i spore straty właścicieli. Po tym zdarzeniu komenda straży pożarnych zaapelowała do posiadaczy tych odbiorników o zakupienie i ustawienie pod ręką... gaśnic pianowych. Podobnych zdarzeń było więcej, ale niebawem informowanie o tym w prasie zostało zakazane na mocy zapisu cenzorskiego.
POLECAMY:
