Na seminarium Europejskiej Sieci ISSA (IEN), które odbyło się w ubiegłym tygodniu, prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska poruszała kwestie związane m.in. ze starzeniem się społeczeństwa. Przy okazji mogliśmy dowiedzieć się jak przebiega realizacja nowego świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, czyli tak zwanego 500 plus dla osób niepełnosprawnych.
Z informacji podanych przez prezes ZUS wynika, że jest duże zainteresowanie tym dodatkiem. Profesor Uścińska podkreśliła, że od września ponad 2 miliony osób, które zainteresowane są tym świadczeniem zwróciło się do doradców emerytalnych ZUS. Jednak samych wniosków wpłynęło mniej, bo niecałe 620 tysięcy, aczkolwiek ta liczba również robi duże wrażenie.
Liczby wniosków może przybywać i tego wszyscy się spodziewają, ponieważ osób uprawnionych do świadczenia 500 plus dla osób niepełnosprawnych jest niecałe 850 tysięcy. Takiej ostatecznej liczby wniosków spodziewają się urzędnicy.
Kto może starać się o 500 plus dla niepełnosprawnych?
O dodatkowe świadczenie w postaci 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji nie mogą starać się wszyscy. O to świadczenie mają prawo ubiegać się osoby, które zostały uznane przez lekarza orzecznika za niezdolne do samodzielnej egzystencji. Drugim warunkiem jaki należy spełnić, aby składać wniosek, to posiadanie miesięcznych dochodów nieprzekraczających 1600 zł brutto.
ZUS poinformował także, że od początku grudnia przyjmowane wnioski będą szybciej rozpatrywane niż w ostatnich miesiącach. Do tej pory urzędnicy mieli 60 dni na rozpatrzenie wniosku. Termin liczono od wyjaśnienia ostatniej okoliczności do wydania decyzji. Wprowadzone zmiany skracają czas rozpatrywania wniosków do 30 dni.
