Zobacz wideo: Co trzeba zrobić, aby dostać 13. i 14. emeryturę?
W tym roku zmienia się sposób naliczania świadczenia wychowawczego 500+. Podobnie jak programy socjalne, 500 plus będzie rozliczane w terminie 1 czerwca - 31 maja. Ta rządowa zmiana wiąże się z koniecznością złożenia nowego wniosku o wypłatę świadczenia.
To może Cię zainteresować
500+. Wnioski elektroniczne od 1.02.2021 r.
Od 1 lutego br. drogą elektroniczną można składać wnioski o 500+ na nowy okres świadczeniowy. Złożenie wniosku drogą tradycyjną będzie możliwe od 1 kwietnia, wtedy też dostępne będą papierowe formularze do pobrania TUTAJ. Aby zachować ciągłość świadczeń, wniosek musi zostać złożony do 30 czerwca.
Wnioski można składać od 1 lutego poprzez:
- stronę banku
- platformę emp@tia,
- PUE ZUS,
- ePUAP
- obywatel.gov.pl.
500 plus. Nie przegap terminu złożenia wniosku!
Pierwsze wypłaty świadczeń będą dokonywane do 30 czerwca.
Świadczeniobiorca we wniosku powinien podać aktualny adres e-mail – na ten adres wysyłana jest informacja o przyznaniu świadczenia. Zachęcamy także do bezgotówkowej formy pobierania świadczenia poprzez wpisanie we wniosku numeru rachunku bankowego. Kontakt w sprawie ułatwi także podanie numeru telefonu.
500+. Kto może skorzystać? Świadczenie wychowawcze 500+
- Świadczenie przysługuje na wszystkie dzieci do ukończenia 18 roku życia bez względu na dochód rodziny pod warunkiem wspólnego zamieszkiwania z dzieckiem i jego utrzymywania.
- Rodzic nowo narodzonego dziecka ma aż 3 miesiące od urodzenia dziecka na złożenie wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i otrzyma je z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.
- Wysokość świadczenia to 500 zł miesięcznie, a jeśli dziecko jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców ustaloną orzeczeniem sądu, kwota świadczenia dla każdego z rodziców to 250 zł miesięcznie. Nie jest konieczne posiadanie wyroku zasądzającego alimenty na rzecz dzieci w przypadku samotnego wychowywania dziecka.
- Rodziców rozwiedzionych oraz wychowujących dzieci naprzemiennie, prosimy o dołączenie do wniosku kopii wyroku sądu orzekającego rozwód lub opiekę naprzemienną, gdyż znacznie przyspieszy to postępowanie
