Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

47 lat temu wykonano wyrok śmierci na Krzysztofie K., zabójcy na tle seksualnym [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 27 MAJA]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 27 maja w Bydgoszczy.
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 27 maja w Bydgoszczy. archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 27 maja. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 27.05 w Bydgoszczy.

1642: w Bydgoszczy zmarł Paweł z Łęczycy, bernardyn, gwardian, kustosz i egzorcysta, więziony w Moskwie po zamordowaniu Dymitra Samozwańca, autor licznych ksiąg, w tym pierwszej napisanej po polsku geografii świata. W latach 1623-25 był gwardianem zakonu bernardynów w Bydgoszczy, potem opuścił miasto, ale pod koniec życia osiadł ponownie w Bydgoszczy

1649: odbyło się poświęcenie przez archidiakona warszawskiego kościoła jezuitów na Starym Rynku w Bydgoszczy. Budowa obiektu dobiegła końca kilka miesięcy wcześniej pod okiem muratora brata Wojciecha Przybyłkiewicza, który do Bydgoszczy przybył w 1644 roku.

1684: podskarbi Marcin Zamoyski podpisał kontrakt dzierżawny na mennicę bydgoską z kasztelanem brzesko-kujawskim Spytkiem Pstrokońskim na okres od 1 października 1684 do 30 września 1685, jednak 16 lutego 1685 uchwałą Sejmu mennice koronne, w tym bydgoska, zostały ponownie zamknięte.

1958: w godzinach wieczornych nad Bydgoszcz przybyła ogromna chmara motyli bielinka kapustnika. Motyle przez dwa dni przemieszczały się ze wschodu na zachód.

1963: uruchomiona została druga w Bydgoszczy (pierwsza działała przy kościele Klarysek) sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ówczesnej Al. 1 Maja z ulicami Krasińskiego i Śniadeckich.

1967: rozpoczęto budowę pierwszego odcinka miejskiej sieci ciepłowniczej w związku ze zbliżającym się oddaniem do użytku budowanej od roku nowej elektrociepłowni. Pierwsze nitki rurociągu prowadzić miały od ulicy Chemicznej do Nowotoruńskiej.

1973: statek rzeczny „Ondyna” wypełniony pasażerami, utknął na Wiśle na mieliźnie 8 km od Torunia. Pasażerowie, uwięzieni na pokładzie, spędzili całą noc. Sprowadzony na pomoc pchacz przystąpił do działania i zepchnął „Ondynę” z mielizny dopiero następnego dnia rano.

1974: w więzieniu w Warszawie został wykonany wyrok śmierci na Krzysztofie K., zabójcy na tle seksualnym 25-letniej Krystyny P. na podwórzu posesji przy ul. Stromej w Bydgoszczy. Zbrodnia miała miejsce 25 stycznia 1973 roku.

1990: miały miejsce pierwsze wolne wybory do samorządu miasta w demokratycznej na powrót Polsce. Do urn poszło ledwie 40 proc. bydgoszczan. W 55-osobowej radzie miejskiej znalazło się 26 reprezentantów Komitetu Obywatelskiego i 21 „Solidarności”. Z pozostałych ośmiu miejsc połowa przypadła ugrupowaniu „Opozycja Demokratyczna”, pod którą ukryli się m.in. działacze SdRP.

1992: nastąpiło otwarcie w pawilonie na terenie obecnego Szpitala Miejskiego nr 2 oddziału stacjonarnego bydgoskiego hospicjum działającego przy parafii pw. św. Polskich Braci Męczenników. Opieką objętych zostało 42 chorych na raka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera