https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

45 niezbyt zdrowych uzdrowisk i podatek turystyczny

Jarosław Reszka
Tężnia solankowa w Ciechocinku. Trudniej będzie pokrywać koszty jej utrzymania, gdy w budżecie miasta zabraknie 4,5 mln zł
Tężnia solankowa w Ciechocinku. Trudniej będzie pokrywać koszty jej utrzymania, gdy w budżecie miasta zabraknie 4,5 mln zł Paweł Wiśniewski, archiwum
Nie trzeba być nazbyt bystry, by dojść do wniosku, że głównym celem zamiany opłaty uzdrowiskowej na podatek turystyczny jest położenie ręki na pieniądzach. Nie takich gigantycznych zresztą.

Ciechocinek dzięki opłacie turystycznej co roku stawał się bogatszy o około 4,5 mln. Status uzdrowiska ma obecnie w Polsce 45 miejscowości. Przy założeniu, że wszystkie one uzyskują z opłat uzdrowiskowych podobne kwoty jak Ciechocinek, w sumie z tego tytułu w Polsce ściąga się około 200 milionów.

Większej dziury w budżecie państwa raczej się tą kwotą nie zatka. Za to 4,5-milionowy uszczerbek w budżecie miasta wielkości Ciechocinka może spowodować, że uzdrowisko zacznie tracić swój podstawowy walor - miejsca, w którym można podreperować zdrowie. Bo już teraz budzi to spore wątpliwości - m.in. z powodu smogu. Inowrocław czy Włocławek, tuż przy którym leży Wieniec-Zdrój, to nie są bynajmniej oazy czystego powietrza. Aby się o tym przekonać, wystarczy o tej porze roku wyskoczyć wieczorem do Parku Solankowego w Inowrocławiu i pociągnąć nosem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski