Europejscy przedsiębiorcy szukają pracowników. Dlatego w internecie można znaleźć tysiące ofert typu: pielęgniarkę, opiekuna, mechanika przemysłowego… przyjmę. Ale najbardziej wiarygodna wydaje się oferta EURES Sieci Europejskich Ofert Pracy, opracowana i aktualizowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dostęp do niej mają polskie i zagraniczne wojewódzkie urzędy pracy (lub ich odpowiedniki).
W centrum Bydgoszczy powstaje plaża [ZDJĘCIA]
- W EURES jest dziś 1257 ofert pracy, głównie z Niemiec - mówi Wojciech Janisiewicz, doradca EURES w WUP w Toruniu. - W województwie dysponujemy ponad 400 ofertami.
Chętni mogą podjąć pracę (nie tylko sezonową) np. w Niemczech, Holandii, Grecji, Belgii, Czechach, Austrii i Wielkiej Brytanii.
- Większość pracodawców wymaga znajomości języka, ale coraz częściej pojawiają się oferty, w których stwierdza się, że znajomość języka jest tylko mile widziana. Pracodawcy obniżają wymagania, każdy, kto chce pracować, znajdzie zatrudnienie.
Lista poszukiwanych zawodów jest długa, najszybciej znajdą zajęcie pielęgniarki, murarze, informatycy i programiści. Wszyscy będą dobrze opłaceni.
- W Holandii za pracę przy sadzeniu roślin do doniczek otrzymuje się 9,43 euro za godzinę - dodaje Wojciech Janisiewicz.
W ofertach pracy zamieszczanych przez zagraniczne firmy można przebierać jak w ulęgałkach. Na rynku odnajdą się ludzie dobrze wykształceni oraz tacy, którzy specjalnych umiejętności nie mają.
Na Polaków w krajach Unii Europejskiej czeka tysiące miejsc pracy. Jak się dowiedzieliśmy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Toruniu, który świadczy usługi na rzecz EUROS Sieci Europejskich Ofert Pracy, dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego jest ponad 400 ofert.
- Pracę można znaleźć w hotelarstwie, budownictwie, rolnictwie - wylicza Wojciech Janisiewicz, doradca EUROS z WUP w Toruniu. - Poszukiwani są: kucharze, barmani, kelnerzy, opiekunowie osób starszych, murarze, elektrycy, stolarze, brukarze, informatycy, programiści.
Przeczytaj też: W Tesco walczą o podwyżki. Ile zaproponowano pracownikom?
Najwięcej pracowników zatrudnią niemieccy pracodawcy, którzy dobrą pracę oferują np. magazynierom. W Holandii poszukuje się głównie osób, które podjęłyby pracę w rolnictwie, np. do zbierania truskawek, sadzenia roślin w doniczkach, hodowli pieczarek, zbierania borówek.
Pracowników poszukują także pracodawcy z Austrii, Belgii, Czech.
- W Grecji i we Włoszech znajdą pracę osoby, które potrafią zorganizować zajęcia sportowe dla dzieci - mówi Wojciech Janisiewicz. - Natomiast w Wielkiej Brytanii najczęściej poszukuje się opiekunów osób starszych, pracowników produkcji i rzeźników. Norwegowie chętnie zatrudnią brukarzy, hydraulików oraz szefów kuchni, piekarzy i cukierników.
W Bydgoszczy funkcjonuje wiele firm pośredniczących, które zajmują się werbowaniem ludzi do pracy. Oprócz tego każdy, kto ma komputer i dostęp do internetu, może skorzystać z ofert zamieszczonych na kilku portalach. Dla przykładu: infoPraca.pl zamieściła ofertę Holendrów, którzy szukają ludzi do pracy przy hodowli kwiatów, obsłudze maszyn do dojenia lub wykładania towaru w supermarketach. Na stronie infoPraca.pl są również oferty niemieckich pracodawców, którzy chcą przyjąć do pracy m.in. kucharzy i kelnerów.
3 na 10 Polaków chce zmienić pracę z powodu nudy i rutyny
Natomiast portal pracuj.pl poszukuje dla swoich zagranicznych klientów mechaników przemysłowych, mechaników samochodowych oraz elektryków.