Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

3 na 10 Polaków chce zmienić pracę z powodu nudy i rutyny

Maciej Mituła
Dla 47 procent osób szukających nowego zajęcia, najważniejszym czynnikiem motywującym do zmiany pracodawcy są pieniądze.
Dla 47 procent osób szukających nowego zajęcia, najważniejszym czynnikiem motywującym do zmiany pracodawcy są pieniądze. 123rf.com
Jak wynika z najnowszych badań Work Service na znaczeniu zaczynają tracić pieniądze, a zyskują potrzeba awansu i samorealizacji.

Bez wątpienia to pieniądze stanowią główny powód, dla którego ludzie codziennie chodzą do pracy. Dla 47 proc. to też podstawowy czynnik motywujący do zmiany pracodawcy. Ludzie szukają firm, gdzie mogliby zarabiać więcej, ale jak pokazują najnowsze badania Work Service pieniądze tracą na znaczeniu. W ciągu ostatniego pół roku odsetek osób deklarujących zmianę miejsca zatrudnienia z powodów finansowych gwałtownie zmniejszył się (o 13,6 p.p.). Tak duży spadek oznacza, że obecnie prawie równie ważny jest inny czynnik - brak perspektyw awansu. Nie bez znaczenia dla pracowników jest także możliwość samorealizacji i nuda oraz rutyna, która do zmiany pracy skłania 29,3 proc. osób.

- Obserwowana zmiana to efekt poprawy sytuacji na rynku pracy. Już w zeszłym roku uwidocznił się trend wzrostowy w poziomie wynagrodzeń, który w nadchodzących miesiącach powinien się jeszcze umocnić. Wyższe pensje spowodowały, że pracownicy zaczęli zwracać większą uwagę na inne aspekty niż finanse 
- na rozwój, atrakcyjność i ciekawość wykonywanej pracy. To wyraźny sygnał dla pracodawców. Tym bardziej, że 1/3 Polaków twierdzi, że nową pracę znajdzie w miesiąc. Część niezadowolonych pracowników może zatem odejść z dnia na dzień, bo uważa, że nie będzie mieć problemu ze znalezieniem innego pracodawcy - komentuje Andrzej Kubisiak z Work Service S.A.

OBEJRZYJ WIDEO: Ponad 60 procent stażystów znajduje zatrudnienie w firmie, w której odbywało staż.

Co ciekawe wzrost wynagrodzeń zaobserwowany w ostatnim czasie wpłynął na odsetek tych, którzy zastanawiają się nad zmianą zatrudnienia. Z „Barometru Rynku Pracy VII”, przygotowanego przez Work Service, wynika, że myśli o tym 17,9 proc. pracowników i jest to najniższy wynik w historii. Ci, którzy jednak się na to decydują najczęściej korzystają z pomocy znajomych (58,3 proc.) i wyspecjalizowanych portali pracy (57,2 proc.). Właśnie w internecie kandydat ma szeroki dostęp do różnorodnych ofert i nie musi już chodzić po urzędach pracy i targach, żeby zdobyć kompleksowe informacje dotyczące pracodawcy i stanowiska, na które chce aplikować. To wszystko może zrobić nie wychodząc z domu.

Szukanie pracy w internecie to nie tylko odwiedzanie portali z ogłoszeniami o zatrudnieniu. 45,5 proc. osób samodzielnie przegląda także oferty w zakładkach „Kariera” na stronach firm, dzięki czemu ma bezpośredni dostęp do stanowisk, na które prowadzona jest rekrutacja.

ZOBACZ

Bydgoski Bieg Urodzinowy 2017 [zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!