Spis treści
Komu przysługuje urlop wypoczynkowy?
Prawo do urlopu wypoczynkowego należy do podstawowych zasad pracy i przysługuje wszystkim zatrudnionym w ramach stosunku pracy. Co to oznacza? Kodeks pracy mówi, że prawo do urlopu wypoczynkowego mają osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.
Czytaj więcej na expressbydgoski.pl: Renta wdowia 2024 - zasady. Tyle pieniędzy mają zyskać osoby po śmierci współmałżonka - wyliczenia
Pracownikom posiadającym tzw. umowy cywilnoprawne, czyli np. umowę zlecenie lub umowę o dzieło, nie przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego. Nie oznacza to jednak, że taki pracownik nie może korzystać z dni wolnych. Jednak aby tak się stało, odpowiedni zapis musi znaleźć się w umowie.
Wymiar urlopu obecnie
O tym ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu, mówi art. 154 § 1. Osoby zatrudnione poniżej 10 lat mają prawo do 20 dni urlopu w ciągu roku, natomiast pracownicy posiadający staż pracy dłuższy niż 10 lat mogą skorzystać z 26 dni urlopu.
Warto zaznaczyć, że do stażu pracy wliczają się poszczególne ukończone etapy naszej edukacji. Uwzględniany jest czas nauki w szkole ponadpodstawowej oraz studia. Należy pamiętać, że te okresy się nie sumują, a wybierany jest najkorzystniejszy dla pracownika.
- zasadnicza szkoła zawodowa - czas trwania nauki, ale nie więcej niż 3 lata
- średnia szkoła zawodowa - czas trwania nauki, ale nie więcej niż 5 lat
- liceum ogólnokształcące - 4 lata
- szkoła policealna - 6 lat
- szkoła wyższa - 8 lat
Dla kogo 35 dni urlopu wypoczynkowego?
W ostatnich latach coraz częściej mówi się o wprowadzeniu zmian w kodeksie pracy, który zdaniem wielu osób jest już przeżytkiem i nie przystaje do obecnych czasów. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, zapowiedziała, że do końca obecnej kadencji rządu chciałaby wdrożenia w życie przepisów skracających czas pracy - wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy lub skrócenia tygodniowego czasu pracy do 35 godzin.
Teraz kolejnych zmian w kodeksie pracy oczekuje Związek Zawodowy „Solidarność”, który chciałby, by pracownicy mieli więcej dni odpoczynku w ciągu roku. Związkowcy skierowali wniosek do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o wydłużenie wymiaru urlopu wypoczynkowego do 35 dni.
Autorzy projektu oczekują, że dłuższy urlop wypoczynkowy obowiązywałby wszystkich pracowników, bez względu na staż pracy oraz przynależność do grupy zawodowej.
