Zobacz wideo: Rybi Rynek w Bydgoszczy - jakie zmiany nas czekają?

W harmonogramie równania gruntówek planuje się 3-krotne profilowanie w ciągu roku każdej ulicy. W 2022 r. równania prowadzono od 14 lutego do 18 listopada.
- 3-krotne równanie udało się wykonać na większości ulic. Niektóre z powodu dobrego stanu wymagały tylko jednej interwencji. Ubytki w nawierzchni na kilku ulicach zostały lub zostaną wypełnione ręcznie. Powodem jest brak możliwości dojazdu równiarek z powodu ograniczonej skrajni lub ograniczonego tonażu na drogach dojazdowych. Część ulic zbiorczych, dojazdowych o dużym natężeniu ruchu wyprofilowano 4, 5-krotnie. Rekord to 6 razy - informuje Tomasz Okoński z ZDMiKP.
Jak wyjaśnia Tomasz Okoński, zdarzały się przerwy w pracy równiarek spowodowane głównie opadami deszczu, nasiąkniętym wodą gruntem lub suszą.
Równanie to doraźne rozwiązanie. Budowę utwardzonych ulic prowadzi się w oparciu o Wieloletni Program Utwardzenia Ulic Gruntowych, Program Inicjatyw Lokalnych 25/75, BBO, program utwardzania płytami ażurowymi. Ulice przebudowuje się też przy realizacji dużych inwestycji drogowych lub budują inwestorzy zewnętrzni przy okazji wznoszenia budynków.
Na listopadowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy zastępca prezydenta miasta Mirosław Kozłowicz zapowiedział w budżecie na 2023 r. 32 mln zł na utwardzanie dróg, w tym płytami ażurowymi. Wyraził też nadzieję, że pieniędzy na ten cel będzie więcej - z dofinansowania z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Z kolei prezydent Rafał Bruski wyjaśnił, że miasto rozwinie program ażurów.
- Tam, gdzie pozwolą warunki terenowe, czyli nośność i przenikalność gruntu, będziemy budować więcej dróg ażurowych zamiast tych z kostki. Dzięki temu powstanie więcej utwardzonych ulic. Lepiej zbudować dwie drogi ażurowe niż jedną z kostki, bo dzięki temu więcej osób odczuje poprawę - mówił Rafał Bruski.
Programy utwardzania dróg gruntowych w Bydgoszczy. Szczegóły w galerii.
Tymczasem jeden z mieszkańców zwraca drogowcom uwagę na brak utwardzenia ul. Gościeradzkiej. - Konsultacje odbyły się ponad półtora roku temu i cisza - stwierdza pan Tomasz. ZDMiKP wyjaśnił, że złożone w przetargach oferty przekroczyły zakładany kosztorys. Z tego powodu budżet przewidziany na utwardzenie gruntówek nie pozwolił na zrealizowanie tej inwestycji. - Nie oznacza to jednak, że miasto odstąpiło od planów budowy ul. Gościeradzkiej. Podejmowane są działania, które umożliwią uwzględnienie w budżecie dodatkowych środków, pozwalających na podjęcie i zrealizowanie całości inwestycji objętych II edycją Wieloletniego Programu Utwardzania Ulic Gruntowych - czytamy w odpowiedzi drogowców, którą otrzymał bydgoszczanin.