https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

25 tys. bydgoszczan przyszło pożegnać "pancernych" [Kalendarium bydgoskie 29.09.]

Krzysztof Błażejewski
29 września 1968 roku po zakończeniu zdjęć do kolejnego odcinka serialu telewizyjnego „Czterej pancerni i pies” z okazji 25-lecia Ludowego Wojska Polskiego na stadionie Zawiszy odbyła się wielka impreza „Wojsko i czterej pancerni – młodzieży ziemi bydgoskiej”.
29 września 1968 roku po zakończeniu zdjęć do kolejnego odcinka serialu telewizyjnego „Czterej pancerni i pies” z okazji 25-lecia Ludowego Wojska Polskiego na stadionie Zawiszy odbyła się wielka impreza „Wojsko i czterej pancerni – młodzieży ziemi bydgoskiej”. kadr z filmu
Zobacz, co jeszcze wydarzyło się 29 września w Bydgoszczy

29 września 1409 roku do Bydgoszczy przybyli wysłannicy króla Czech, Wacława Luksemburskiego, wzywając króla Polski Władysława Jagiełło do zaprzestania działań wojennych i przekazania sporu polsko-krzyżackiego w ręce rozjemcy - króla czeskiego. Na czas trwania sądu Bydgoszcz miał podlegać władzy króla Wacława.

29 września 1461 roku Bydgoszcz opuścił po 5-dniowym pobycie król Kazimierz Jagiellończyk. Podczas pobytu w mieście dowiedział się o śmierci swojej matki, Zofii Holszańskiej w Krakowie. Z Bydgoszczy monarcha wyruszył do Brześcia Kuj.

29 września 1734 roku w Bydgoszczy zatrzymał się zdążający do Gdańska król Stanisław Leszczyński. Monarcha wysłuchał dialogów, mów i wierszy wygłaszanych przez profesorów kolegium jezuickiego.

29 września 1912 roku ks. dziekan Antoni Tyrakowski dokonał uroczystego poświęcenia nowo wybudowanego kościoła pw. Św. Trójcy. On też odprawił pierwszą mszę w tym kościele, tzw. sumę solenną. Kazanie wygłosił nowy proboszcz bydgoski ks. E. Becker.

29 września 1920 roku działający już od maja jako klub piłkarski Bydgoski Klub Sportowy Polonia zostaje oficjalnie zarejestrowany. W krótkim czasie stał się głównym wielosekcyjnym klubem w Bydgoszczy. Swoją działalność kontynuował również po II wojnie.

29 września 1926 roku otwarty został i uroczyście poświęcony drugi w Polsce po Warszawie żłobek dla niemowląt – podrzutków i opuszczonych, których liczba w Bydgoszczy lawinowo rosła. Budynek na pl. Kościeleckich zaadaptowany kosztem 60 tys. zł na ten cel miał 60 łóżek.

Danie podane przez 18-letnią Dominikę spowodowało salwę śmiechu u Magdy Gessler

Wpadka uczestniczki Masterchef. Jej danie wyglądało jak peni...

29 września 1933 roku do zakładu karnego dla kobiet w Fordonie została przewieziona specjalnym wagonem kolejowym z Krakowa Rita Gorgonowa, skazana w głośnym procesie na karę 8 lat pozbawienia wolności za zabójstwo dziecka, którego była opiekunką. Gorgonowa miała w Fordonie odsiadywać swój wyrok do 1940 roku, ale została zwolniona po wybuchu II wojny.

29 września 1935 roku odbył się pierwszy wyścig kolarski na żużlowej bieżni stadionu Miejskiego im. marsz. Piłsudskiego o mistrzostwo miasta Bydgoszczy na dystansie 100 km (148 okrążeń toru) z udziałem 17 zawodników. Wyścig trwał ok. 3 godzin. Wyścig wygrał bydgoszczanin Ciesielski z bydgoskiego Sokoła.

29 września 1939 roku po blisko miesięcznej przerwie otwarte zostało dawne kino „Kristall” (po II wojnie „Pomorzanin”) pod niemiecką nazwą „Westpreussen”. Po przemówienie kreisleitera Wernera Kampego wyświetlono film o niemieckich fortyfikacjach na zachodzie, „linii Zygfryda”.

Za swoje skandaliczne zachowanie Amerykański Związek Tenisowy nałożył na Serenę Williams karę w wysokości 17 tys. dolarów.

Serena Williams ukarana karą 17 tysięcy dolarów. Tenisistka ...

Tego samego dnia do Bydgoszczy przybył minister pracy III Rzeszy, Robert Ley i dokonał inspekcji obozu dla internowanych Polaków w koszarach przy ul. Gdańskiej. Ley został powieszony po procesie norymberskim w 1946 roku.

29 września 1939 roku bydgoski parostatek bocznokołowy „Gdańsk” wyruszył z naszego portu z pierwszym ładunkiem mąki, cukru i ziemniaków do Warszawy. Załoga doprowadziła szczęśliwie do celu transport sześciu barek po nieoznakowanym i częściowo jeszcze zaminowanym szlaku.

29 września 1968 roku po zakończeniu zdjęć do kolejnego odcinka serialu telewizyjnego „Czterej pancerni i pies” z okazji 25-lecia Ludowego Wojska Polskiego na stadionie Zawiszy odbyła się wielka impreza „Wojsko i czterej pancerni – młodzieży ziemi bydgoskiej”. Na trybunach stadionu, głównie w celu ujrzenia na własne oczy aktorów z serialu, zasiadło 25 tys. osób.

29 września 2002 roku bydgoscy żużlowcy spod szyldu Polonii zdobyli siódmy tytuł drużynowych mistrzów Polski, pokonując w ostatnim spotkaniu rundy finałowej rozgrywek WTS Wrocław 66:24.

Polecamy Państwa uwadze:

Tak szaleli na drogach w regionie. To cud, że ludzie przeżyli! [wideo - Program Stop Agresji Drogowej]

Polub nas na Facebooku

Wybrane dla Ciebie

Tak kierowcy łamali przepisy na przejeździe kolejowym przy ul. Inwalidów. Mamy wideo

Tak kierowcy łamali przepisy na przejeździe kolejowym przy ul. Inwalidów. Mamy wideo

Przed UW w Bydgoszczy zasadzono drzewo przetrwania. To finał aukcji 33. finału WOŚP

Przed UW w Bydgoszczy zasadzono drzewo przetrwania. To finał aukcji 33. finału WOŚP

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski