Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

200 lat dla ośrodka Braille"™a [wideo]

Katarzyna Idczak
Od 140 lat Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Bydgoszczy kształci i przygotowuje do samodzielnego życia osoby niewidome i niedowidzące. W weekend szkoła świętuje urodziny.

Od 140 lat Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Bydgoszczy kształci i przygotowuje do samodzielnego życia osoby niewidome i niedowidzące. W weekend szkoła świętuje urodziny.

Łuczniczka, Szwalbe, Rejewski, Trzy Gracje, a nawet Przechodzący przez rzekę - obok charakterystycznych dla Bydgoszczy rzeźb ustawiono białe laski. W tle gra przebój Paula McCartneya „Hope of deliverance”.

Tak rozpoczyna się niezwykły lip dub czyli krótki filmik promocyjny, nakręcony specjalnie z okazji jubileuszu 140-lecia SOSW im. L. Braille’a w Bydgoszczy. Akcja z centrum miasta przenosi się do szkoły przy ul. Krasińskiego. Saksofonista w czarnych okularach wprowadza nas do wnętrza zabytkowego gmachu ośrodka, a później do kolorowych sal w nowym budynku. Wychowankowie uczą się, bawią i świętują. <!** reklama>

Problem aktualny

- W 1955 roku w naszej szkole też nakręcono film pt. „I dla nas zaświeci słońce”. Autor dokumentu - Bohdan Poręba - poruszył problem osób niewidomych. Pokazał, że nie muszą być ciężarem dla społeczeństwa, a placówki takie jak nasza przygotowują dzieci i młodzież do tego, aby odnalazły się w rzeczywistości i prowadziły samodzielne życie - mówi Małgorzata Szczepanek, dyrektor bydgoskiego ośrodka im. Braille’a.

- To przesłanie jest aktualne do dziś. Prowadzimy edukację osób niewidomych i niedowidzących od najwcześniejszych lat do 25 roku życia. Wspomagamy rozwój trzyletnich dzieci, pomagamy oswoić im się z niepełnosprawnością. Jednocześnie w szkole utrzymujemy wysoki poziom nauczania. Nasi absolwenci po szkole zawodowej pracują jako kucharze, ślusarze, elektromechanicy, mechanicy monterzy czy pracownicy obsługi hotelowej. Absolwenci liceum mogą zostać technikami administracji albo cyfroinformatykami. Kilku absolwenów naszej szkoły zostaje nauczycielami w ośrodku.

Szkoła z przeszłością

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. L. Braille’a w Bydgoszczy jest najstarszą tego typu placówką w Polsce. Powstał w 1872 roku jako Prowincjonalny Zakład dla Niewidomych - ostoja i centrum życia niewidomych polskich dzieci z terenów Pomorza, Wielkopolski, a nawet Śląska. Dziś w izbie tradycji można zobaczyć historyczne pamiątki szkolne i galerię wyróżniającą 15 dyrektorów ośrodka. Jednym z nich był Oskar Picht, wynalazca maszyny do pisania alfabetem Braille’a.

W najbliższy weekend dyrekcja, nauczyciele, wychowankowie i absolwenci ośrodka będą świętować jubileusz 140-lecia.

Co ciekawe, gościem honorowym uroczystości będzie reżyser Bohdan Poręba. Przed balem absolwentów zaplanowano projekcję filmu z 1955 roku i dla kontrastu - nowego lip dubu. W programie imprezy jest też konferencja, podczas której uczestnicy będą debatować nad tym, jak powinien wyglądać spójny system edukacji, stworzony z myślą o niewidomych i niedowidzących.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo